Strona główna serwisu
"Sunday Telegraph": Rosja jest oskarżana o finansowanie partii w Europie

"Sunday Telegraph": Rosja jest oskarżana o finansowanie partii w Europie

• Rosja jest oskarżana jest o potajemne finansowanie partii w Europie
• Amerykański wywiad ma przeprowadzić dochodzenie na temat sposobów infiltrowania partii przez Rosję
Władimir Putin Władimir Putin ()
Władze Wielkiej Brytanii ostrzegają zaś przed nową zimną wojną w sytuacji, gdy Kreml chce dzielić i rządzić w Europie - odnotowuje gazeta będąca niedzielnym wydaniem dziennika "Daily Telegraph".

Jak pisze "Sunday Telegraph", Kongres USA polecił dyrektorowi wywiadu USA Jamesowi Clapperowi sprawdzić kwestię potajemnego finansowania przez Rosję europejskich partii politycznych w ciągu ostatnich 10 lat.

Sprawa zainicjowania przeglądu pokazuje rosnące obawy Waszyngtonu dotyczące determinacji, z jaką Moskwa chce wykorzystać brak jedności w Europie w celu podkopania NATO, zablokowania amerykańskich programów obrony przeciwrakietowej oraz spowodowania cofnięcia sankcji gospodarczych, jakie nałożono na Rosję po aneksji ukraińskiego Krymu - pisze gazeta.


Amerykańskie działania nadeszły w momencie, gdy wysocy przedstawiciele brytyjskiego rządu poinformowali "Sunday Telegraph" o rosnących obawach, iż nowa zimna wojna toczy się w Europie, a Rosja ingeruje w sprawy państw europejskich na większą i głębszą skalę niż wcześniej myślano.

"Naprawdę mamy do czynienia z nową zimną wojną - poinformowało źródło rządowe. - W całej UE widzimy niepokojące dowody rosyjskich starań o zerwanie tkanki jedności europejskiej w całym szeregu ważnych kwestii strategicznych". "To sprytna gra. Istnieją niepisane zasady (w stosunkach) między państwami i te reguły w oczywisty sposób są naruszane przez stronę rosyjską" - oceniło źródło, nie precyzując co konkretnie ma na myśli.

Śledztwo amerykańskiego wywiadu ma określić, czy rosyjskie służby specjalne finansują europejskie partie polityczne i organizacje charytatywne z zamiarem "podkopania politycznej spójności", popierania agitacji przeciwko natowskiemu programowi obrony przeciwrakietowej i podkopania prób znalezienia alternatyw dla rosyjskich surowców energetycznych - czytamy w "Sunday Telegraph".


Przedstawiciele wywiadu nie mówią, które partie mogą być przedmiotem dochodzenia, ale najpewniej może chodzić o skrajnie prawicowe ugrupowania, w tym węgierski Jobbik, Złotą Jutrzenkę w Grecji, Ligę Północną we Włoszech oraz Front Narodowy we Francji, który w 2014 roku uzyskał od rosyjskiego banku 9 mln euro kredytu.

Rosyjskie działania mogły również wpłynąć na to, że w kwietniu odbędzie się w Holandii referendum w sprawie ewentualnego zablokowania bliższych relacji UE z Ukrainą - pisze "Sunday Telegraph".

Rośnie także chęć wpływania Rosji na politykę Wielkiej Brytanii w sytuacji, gdy Kreml przygląda się nadchodzącemu referendum w sprawie pozostania tego kraju w UE, a także po objęciu przez Jeremy'ego Corbyna przywództwa w Partii Pracy, co potencjalnie może osłabić UE - podały źródła, które cytuje anonimowo brytyjska gazeta.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (89)
Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
35
~Ceny ropy naftowej... 2016-01-18 (06:07) 14 godzin i 26 minut temu

... na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, a kończący się tydzień będzie już trzecim z kolei, gdy cena surowca zniżkowała. Baryłka ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku jest wyceniana na 30,5 dolara, po zniżce o 66 centów, czyli 2,1 proc. Niemal dokładnie tyle samo kosztuje surowiec na londyńskiej giełdzie. - Niższe ceny ropy nadal będą w centrum uwagi rynków, bo już w przyszłym tygodniu spodziewane jest zniesienie sankcji nałożonych na Iran - mówi Ric Spooner, główny analityk CMC Markets w Sydney. - Dla rynków kluczowe teraz będzie, jak szybko Iran wprowadzi na rynek większe ilości ropy - dodaje. Już w poniedziałek mogą być zniesione sankcje krajów Zachodu nałożone wcześniej na Iran za jego program nuklearny. To pozwoli Irańczykom na zwiększenie eksportu ropy. Iran jest piątym, największym dostawcą ropy z OPEC. W tym tygodniu ropa w USA staniała już o 7,7 proc.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
29
~obserwator 2016-01-18 (07:48) 12 godzin i 45 minut temu

Teraz zaczną się niespodziewane i dziwne zgony osób pośredniczących w kontaktach służb z organizacjami

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
29
~rubel znowu w dół 2016-01-18 (06:01) 14 godzin i 32 minut temu

Niepokojące informacje otrzymali Rosjanie z moskiewskiej giełdy. Rubel poważnie stracił na wartości w stosunku do euro i dolara. Piątek był kolejnym dniem przeceny rosyjskiej waluty. Przed chwiejnym kursem rubla ostrzegają niemal wszyscy rosyjscy eksperci. Część spodziewa się nawet bicia kolejnych rekordów, dotąd nienotowanych na moskiewskiej giełdzie. Według piątkowych notowań, za jednego dolara trzeba zapłacić 77 rubli i 73 kopiejki, a za jedno euro - 85 rubli. Tylko w ciągu jednego dnia kurs rosyjskiej waluty spadł w stosunku do dolara o ponad 1,5 rubla, a w stosunku do euro - o 2,5 rubla. Jak podkreślają analitycy giełdowi, przecena ma bezpośredni związek ze spadkiem cen ropy. Dodają, że niepokój inwestorów budzi zapowiedź zdjęcia zachodnich sankcji z Iranu i powrót irańskiej ropy na światowe rynki.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
16
~nic nowego 2016-01-18 (08:24) 12 godzin i 9 minut temu

Odkryli Amerykę? Przecież ci "miliarderzy" biznesmeni, co niby uciekli przed Putinem, to służby specjalne, które finansują partie państw, w których rezydują. Gdzie w Europie najwięcej Rosjan, którzy kupują nieruchomości? Hiszpania, południowa Francja, Wielka Brytania, Cypr, północne Włochy. No to finansują tamte partie. W Niemczech nie muszą siedzieć, bo mają blisko i połączeni są rurą przez Bałtyk, na której siedzi Schroeder.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
11
~zorientowany 2016-01-18 (10:29) 10 godzin i 4 minuty temu

sowiecka agentura w Polsce jest bardzo silna ! Szczególnie wśród polityków.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
17
Zgadzam się z opinią
27
~observer pisolandii 2016-01-18 (07:01) 13 godzin i 32 minut temu

PIS ma podejrzanie dużo kasy. Nawet pozwala sobie na 2 dniowe zjazdy 300 wyznawców guru w Bizancjum pod Warszawą

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
17
~Początek końca? 2016-01-18 (06:02) 14 godzin i 31 minut temu

Putin powiedział w środę na spotkaniu z członkami rządu, że należy być przygotowanym na każdy rozwój sytuacji w gospodarce, w tym na rynkach surowców. Wypowiedzi przedstawicieli najwyższych władz Rosji na temat stanu gospodarki zbiegają się z dalszym spadkiem cen ropy. Cena rosyjskiej ropy Urals spadła we wtorek do poziomu 27,4 dolara za baryłkę. Jak napisał w środę dziennik "Wiedomosti", przekroczyła ona psychologiczną barierę 30 dolarów za baryłkę i zmierza ku nowej - na poziomie 25 dolarów. "Wiedomosti" podały, że wicepremier Rosji Igor Szuwałow polecił ministrom przeanalizowanie trzech scenariuszy rozwoju gospodarki, odpowiednio przy cenach ropy Urals: 25 dol., 35 dol. i 45 dol. za baryłkę. Cenę 25 dol. za baryłkę dopuszczają warianty pesymistyczne w prognozach państwowego banku Sbierbank - poinformował jego szef German Gref. Również minister rozwoju gospodarczego Rosji Aleksiej Ulukajew powiedział w telewizji "Rossija 24", że przygotowywane są scenariusze rozpatrujące taką cenę ropy. Ulukajew dodał, że przy takim scenariuszu możliwy jest kurs rubla na poziomie 80 rubli za dolara. Podstawowe prognozy - przypomniał - oparte są na założeniu, że dolar będzie kosztował nieco ponad 63 ruble. Taki kurs rubla założony jest w przyszłorocznym budżecie. Na moskiewskiej giełdzie rubel we wtorek przekroczył, po raz pierwszy od połowy grudnia 2014 roku, poziom 77 rubli za dolara. Budżet Rosji na rok 2016 zakłada średnioroczną cenę ropy na poziomie 50 dolarów za baryłkę. Według danych za miniony rok średnioroczna cena ropy wyniosła w nim 51,4 dol. za baryłkę.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
15
~OMG 2016-01-18 (08:41) 11 godzin i 52 minut temu

To oczywiste. Mi to wygląda nawet na to, że PIS doszedł do władzy dzięki pomocy Kremla. Sądzę, że afera podsłuchowa u sowy, nagonka na obecną opozycję, troling internetowy - tak skutecznie potrafią działać tylko rosyjskie służby. Powód? Zobaczcie co PIS robi z Polską. Dzieli Polaków i skłóca nas z sąsiadami po to by łatwiej Rosja mogła wpływać na nasz osłabiony konfliktami kraj. I nie, PIS nie robi tego świadomie po to by zaszkodzić Polsce. Oni naprawdę myślą, że robią dobrze ale nie wiedzą, że to wszystko wyrafinowana manipulacja Kremla. I niestety, to nie kaczyński pociąga za sznurki - to Putin.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
18
~JaSiePytam 2016-01-18 (08:22) 12 godzin i 11 minut temu

Sadząc po tempie w jakim PiS przywraca komunę to myślę że partia kaczyzmu jest również finansowana przez ruskich Skąd mieli tyle kasy na wszystkie kampanie i na sporą grupę internetowych trolli piszących na forach?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
11
~Amerykańska ropa... 2016-01-18 (06:06) 14 godzin i 27 minut temu

... popłynie do Europy. Na rynek wchodzi również Kanada i Iran. - Nie spodziewałbym się, tak jak niektórzy analitycy z dużych banków inwestycyjnych sugerujący kupowanie dużo ropy, że jej cena nagle znowu wzrośnie. Nie ma do tego impulsów - mówi money.pl Marcin Roszkowski, analityk BiznesAlert, prezes Instytutu Jagiellońskiego. - Amerykanie w każdej sytuacji zarobią, bo walutą rozliczeniową jest dolar. Teraz zresztą mamy taką sytuację, że zarobią wszyscy, którzy ropy naftowej nie produkują - dodaje. Podaż jest większa, Chiny kupią mniej i otwierają się nowe kierunki: USA (od 70. lat), Kanada (ropy jest więcej, wydobycie tańsze). CENA ROPY BYŁA WYGENEROWANĄ BAŃKĄ MYDLANĄ. Czy Rosja będzie miała kłopoty? Zawsze, gdy mają problemy rozlewają je na sąsiadów. Należy się tego spodziewać. Za handlem idzie cała struktura wywiadowcza, dezinformacyjna. Czy Polska zyska? Czy będzie renegocjować kontrakty z Gazpromem? Czas pokaże. Jedno jest pewne - ceny ropy będą niskie przez dłuższy czas.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
6
~van 2016-01-18 (10:27) 10 godzin i 6 minut temu

putin ma w planach zniszczyc europe a te finansowanie partii w unii to czesc tego planu wiec powinno sie likwidowac partie wspierane przez terroryztyczna rosje.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
15
~xxx 2016-01-18 (07:58) 12 godzin i 35 minut temu

A nowoczesną kto finansuje .toć chuba nie członkowie???? Nowoczesna przejeła pałeczke od PO ,PO perzejeła paleczke od SLD ...itd .sztafeta wspierana przez KREML !!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
9
~Iran jest posiadaczem... 2016-01-18 (06:06) 14 godzin i 27 minut temu

... czwartych co do wielkości złóż ropy naftowej na świecie i to ona stanowi 72 procent wartości irańskiego eksportu. Wprowadzone przez największe światowe mocarstwa w 2012 roku sankcje gospodarcze spowodowały, że dochody budżetowe z tego tytułu spadły o blisko połowę. Irańskie władze są już pewne, że taki stan rzeczy to historia. Teheran nie ukrywa, że będzie chciał jak najszybciej odzyskać pozycję na rynku, co spowoduje kolejne spadki cen. Przed wprowadzeniem embarga Iran wydobywał ponad 4 mln baryłek ropy dziennie, z czego sprzedawał za granicę około 2,5 mln. Był drugim eksporterem wśród krajów OPEC, a wyprzedzała go jedynie Arabia Saudyjska. Irański minister ropy Bijan Namdar Zanganeh właśnie zapowiedział, że jego kraj zwiększy produkcję i sprzedaż ropy natychmiast po zniesieniu sankcji, niezależnie od wpływu tego działania na cenę surowca. Dodał, że Iran zamierza produkować blisko 4 miliony baryłek dziennie w ciągu 7 miesięcy po zniesieniu ograniczeń w handlu, a później zwiększy produkcję do 4,7 miliona tak szybko, jak będzie to możliwe (...) Dla zmagającej się z problemami gospodarczymi i obłożonej zachodnimi sankcjami Federacji Rosyjskiej jest to szczególnie zła wiadomość, a mocne irańskie wejście może jeszcze pogorszyć sytuację. Jest to drugi co do wielkości eksporter ropy na świecie, a jego nadwerężony budżet jest obecnie całkowicie uzależniony od eksportu węglowodorów. Głębsza przecena to kolejne gigantyczne problemy budżetowe. "Każdy spadek cen o jednego dolara oznacza niedobór 3 mld w rocznym eksporcie Rosji" - przypomnieli analitycy organizacji”.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
6
~1944 2016-01-18 (09:45) 10 godzin i 48 minut temu

Główny agent rosyjski Piotrowicz już u władzy więc teraz trochę zredukują koszty.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
4
~antyPiS 2016-01-18 (14:16) 6 godzin i 17 minut temu

nie zdziwilbym sie gdyby PiS byl finansowany przez Putina

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~polak 2016-01-18 (11:58) 8 godzin i 35 minut temu

Ciekaw jestem, skąd PiS ma tyle kasy na opłacanie ruSSkich troli na forach, i na imprezy w Radiu Maryja. Też od ruSSkich?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
4
~znów to samo 2016-01-18 (11:56) 8 godzin i 37 minut temu

Pytanie, skąd PiS miał pieniądze na swoją działalność? Też od ruSSkich?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
4
~jeremi 2016-01-18 (11:52) 8 godzin i 41 minut temu

Te podsłuchy zorganizowane przez PiS też były finansowane przez ruSSkich?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~jaroslaw 2016-01-18 (11:52) 8 godzin i 41 minut temu

Ciekawe ile PiS dostał od ruSSkich...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
6
~pytek 2016-01-18 (11:50) 8 godzin i 43 minut temu

Czy to prawda, że dojście do wladzy prezydenta, partia PiS, podsłuchy i rozruby Solidarności były i są finansowane przez ruSSkich?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1