Strona główna serwisu
Papież apeluje o pokój w Syrii, Iraku i na całym świecie, potępia terroryzm

Papież apeluje o pokój w Syrii, Iraku i na całym świecie, potępia terroryzm

Papież Franciszek apeluje o zakończenie konfliktu w Syrii
Franciszek nawiązał do rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ
• Mówił też m.in. o podpisanym niedawno porozumieniu stron konfliktu w Libii
• Franciszek oddał hołd ofiarom zamachów terrorystycznych
Papież przekazał świąteczne błogosławieństwo Urbi et Orbi  Papież przekazał świąteczne błogosławieństwo Urbi et Orbi ()
W orędziu na Boże Narodzenie papież Franciszek zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o działania na rzecz zakończenia konfliktu w Syrii oraz okrucieństw w Iraku i innych krajach. Oddał hołd ofiarom zamachów terrorystycznych, a ataki te nazwał "haniebnymi".

Zwracając się w piątek w południe z balkonu bazyliki Świętego Piotra do tysięcy wiernych zgromadzonych na placu, Franciszek nawiązał do uchwalonej w ubiegłym tygodniu przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji w sprawie wyznaczenia "mapy drogowej" dla rozwiązania konfliktu w Syrii.

- Prosimy Pana, aby porozumienie osiągnięte na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych mogło jak najszybciej doprowadzić do uciszenia zgiełku broni w Syrii i zaradzić niezwykle poważnej sytuacji humanitarnej wyczerpanej ludności - powiedział papież w orędziu.


Mówił też o podpisanym niedawno porozumieniu stron konfliktu w Libii. - Równie pilne jest, by porozumienie w sprawie Libii znalazło poparcie wszystkich, aby zostały pokonane poważne podziały i przemoc, które dotykają ten kraj - dodał.

Franciszek wezwał społeczność międzynarodową, aby skoncentrowała swą uwagę na położeniu kresu okrucieństwom w Syrii i Libii, a także w Iraku, Jemenie i Afryce Subsaharyjskiej. Podkreślił, że wciąż powodują one wiele ofiar i powodują ogromne cierpienia, "nie oszczędzając nawet dziedzictwa historycznego i kulturowego całych narodów". W ten sposób odniósł się do przemocy i terroru dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie.

Przywołał też falę zamachów terrorystycznych w wielu krajach. - Moja myśl biegnie również ku osobom dotkniętym haniebnymi aktami terroryzmu, zwłaszcza ostatnich masakr, które miały miejsce w Egipcie, Bejrucie, Paryżu, Bamako i Tunisie - oświadczył.


Przypomniał o losie prześladowanych chrześcijan, mówiąc: "Niech naszych braci prześladowanych w wielu częściach świata z powodu swej wiary Dzieciątko Jezus obdarzy pocieszeniem i siłą". Podkreślił, że są oni męczennikami naszych czasów.

Franciszek zauważył, że w Ziemi Świętej, gdzie przyszedł na świat Syn Boży, trwają napięcia i przemoc, a pokój pozostaje darem, o który trzeba błagać i który trzeba budować.

- Oby Izraelczycy i Palestyńczycy wznowili dialog zmierzający do osiągnięcia takiego porozumienia, które pozwoli dwóm narodom żyć zgodnie razem, przezwyciężając konflikt, który je tam od dawna sobie przeciwstawia, z poważnymi skutkami dla całego regionu - dodał.

Franciszek modlił się również o pokój w Demokratycznej Republice Konga, Burundi i Sudanie Południowym.

Prosił też: "Niech Boże Narodzenie przyniesie prawdziwy pokój także Ukrainie, zapewni ulgę osobom dotkniętym skutkami konfliktu i pobudzi wolę do realizacji podpisanych umów, aby przywrócić zgodę w całym kraju".


- Gdzie rodzi się Bóg, tam rodzi się nadzieja, a tam, gdzie rodzi się nadzieja, ludzie odnajdują godność. A jednak także dziś rzesze mężczyzn i kobiet są pozbawiane swej ludzkiej godności i podobnie jak Dzieciątko Jezus cierpią z powodu zimna, ubóstwa i odrzucenia przez ludzi - przypomniał papież.

- Niech nasza bliskość dotrze dziś do najsłabszych, zwłaszcza dzieci-żołnierzy, do kobiet, które doznają przemocy, ofiar handlu ludźmi i handlu narkotykami - zaapelował.

Papież mówił o losie uchodźców, którzy uciekają przed ubóstwem lub wojną i - jak dodał - podróżują "w warunkach zbyt często nieludzkich, nierzadko ryzykując życiem".

Wyraził uznanie dla ludzi i krajów przyjmujących migrantów: "Niech zostaną wynagrodzeni obfitym błogosławieństwem zarówno osoby, jak i państwa, które wielkodusznie starają się ratować i przyjmować wielu migrantów i uchodźców, pomagając im zbudować godną przyszłość dla siebie i swoich bliskich oraz integrować się w przyjmujących ich społeczeństwach".

Franciszek modlił się o przywrócenie nadziei tym, którzy nie mają pracy oraz o wspieranie wysiłków rządzących, aby starali się realizować dobro wspólne i bronić godności każdego ludzkiego życia.


- Gdzie rodzi się Bóg, tam rozkwita miłosierdzie - powiedział papież. Wskazał, że w Roku Miłosierdzia wierni są wezwani do odkrycia tej "czułej troski".

Franciszek przypominał wiernym, że dzięki Jezusowi możliwe jest wzajemne spotkanie, nawiązanie dialogu, pojednanie. - Tylko On może nas zbawić. Tylko Boże Miłosierdzie może uwolnić ludzkość od wielu postaci zła, czasami potwornego, jakie rodzi w niej egoizm. Boża łaska może nawrócić serca i otworzyć drogi wyjścia z sytuacji po ludzku nierozwiązywalnych - powiedział.

Na zakończenie spotkania z wiernymi papież udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi (miastu i światu) oraz złożył świąteczne życzenia.

Przypominając, że obchodzimy Boże Narodzeniu w Roku Miłosierdzia, życzył wszystkim, aby umieli przyjąć miłosierdzie w swoim życiu i aby byli miłosierni wobec innych. - W ten sposób sprawimy, że pokój będzie wzrastał - powiedział Franciszek.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (24)
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
11
~olo1 2015-12-26 (17:57) 4 godziny i 15 minut temu

słowo papieża WATYKANU to jak pierdy motyla żeby głos był słyszany trzeba być świadectwem życia a nie śmierci panie PAPA...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
14
~Zibi 2 2015-12-25 (15:46) 6 godzin i 26 minut temu

Franio nie każe ko$$ciołowi na całym świecie oddać cały majątek ko$$cielny na rzecz społeczeństwa . !!!Wtedy uwierzę że ko$$ciół jest ubogi . !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
14
~loper 2015-12-25 (15:37) 6 godzin i 35 minut temu

Religie jakie by nie były to narzędzia w rękach wąskiej grupy ludzi układających nowy porządek świata w celu czerpania jeszcze większych korzyści. Mają indoktrynować,zastraszać,wprowadzać zamęt i destabilizacje .Są prawdy uniwersalne i tzw . dogmaty religijne ,które ze swej reguły mają dzielić narody i społeczeństwa ba nawet doprowadzają do wojen.Proszę się zapoznać z przysięgą jezuitów, to taki bardzo skromny przykład. Zasada podstawowa "jak trwoga to do Boga".Każdy ma swój rozum i potrafi z niego korzystać a dobrymi radami to piekło jest wybrukowane .

odpowiedz

zgłoś do moderacji