Strona główna serwisu
Lekarze bez Granic: w Madai zmarło 16 osób, od kiedy dotarła tam pomoc

Lekarze bez Granic: w Madai zmarło 16 osób, od kiedy dotarła tam pomoc

• W syryjskim mieście Madaja zmarło z głodu 16 osób - podaje MsF
• Doszło do tego, choć w połowie stycznia dotarły tam konwoje ONZ
• Przywieziono żywność i leki
• Madaja jest oblężona przez siły rządowe
Członek sił proassadowskich na obrzeżach Madai Członek sił proassadowskich na obrzeżach Madai ()
"Mamy dostęp do raportów lekarskich, z których wynika, że od 1 grudnia 2015 r. z głodu zmarło tam 46 osób" - podała organizacja Lekarze bez Granic (MsF). Bilans ten zapewne jest wyższy, gdyż z niektórych informacji wynika, że mieszkańcy umierali z głodu także w swoich domach w Madai.

Organizacja szacuje, że 320 osób w tym mieście położonym na zachód od Damaszku jest niedożywionych, a 33 z nich grozi śmierć. "W Madai wciąż ludzie umierają z głodu, mimo że przybyły tam konwoje z pomocą humanitarną" - dodała organizacja, uznając tę sytuację za niedopuszczalną.

MsF oskarżyła siły lojalne wobec reżimu prezydenta Baszara al-Asada o "dalsze blokowanie dostaw materiałów medycznych i niezbędnych leków" do Madai.


Według organizacji do miasta natychmiast powinni dotrzeć niezależni lekarze, którzy mogliby tam zostać dłużej. MsF przewiduje bowiem, że sytuacja medyczna jeszcze się pogorszy. - Dostęp ludzi do opieki jest bardzo ograniczony - podkreślił przedstawiciel organizacji Brice de le Vingne.

Niedawno Reuters pisał, że o tym, jak dramatyczna jest sytuacja mieszkańców Madai świadczą horrendalnie wysokie ceny żywności: za jednego suchara trzeba zapłacić 15 USD, a kilogram mleka w proszku kosztuje 313 USD.

W obleganej przez wojska rządowe Madai jest ok. 42 tys. ludzi. W połowie stycznia sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zarzucał stronom konfliktu syryjskiego, a zwłaszcza reżimowi prezydenta Baszara al-Asada, że dopuszczają się "bestialskich aktów". Ban potępił wykorzystywanie głodu jako broni w trwającym prawie pięć lat konflikcie syryjskim.


Madaja jest oblegana od lipca 2015 r. ONZ poinformowała, że pracownicy organizacji humanitarnych, którzy dotarli tam ponad dwa tygodnie temu, słyszeli, że od końca września układane są miny, mające uniemożliwiać ludziom opuszczenie miasta. Wielu ludzi mimo wszystko udaje się na przedmieścia w poszukiwaniu żywności.

Według ONZ ok. 450 tys. ludzi jest uwięzionych w kilkunastu oblężonych miejscowościach w Syrii, w tym na terenach kontrolowanych przez rząd, dżihadystów z Państwa Islamskiego i rebeliantów.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (25)
Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
69
~Pan 2016-01-30 (23:24) 10 godzin i 28 minut temu

To właściwie kim są ci ludzie, którzy udają uchodźców w UE ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
48
~kowal 2016-01-30 (14:33) 19 godzin i 19 minut temu

koszmar to jest we francji i w niemczech , a tam spijają piwko którego sobie naważyli, nauka kosztuje, zresztą i tak się nie nauczą, czego można się spodziewać po kraju z przeciętnym iq na poziomie 84, poziom 120 to zupełna podstawa żeby człowiek mógł dojść do jakiegokolwiek sensownego wniosku.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
41
~aa 2016-01-30 (13:01) 20 godzin i 51 minut temu

16 osób to nie tak dużo, biorąc pod uwagę, że pewnie proporcjonalnie mniej zginęło z innych przyczyn, np. w wypadkach samochodowych.

odpowiedz

zgłoś do moderacji