Strona główna serwisu
"Kommiersant": według FSB to Szare Wilki stoją za zamachem na rosyjski samolot Airbus A321. W katastrofie zginęły 224 osoby

"Kommiersant": według FSB to Szare Wilki stoją za zamachem na rosyjski samolot Airbus A321. W katastrofie zginęły 224 osoby

• FSB: za zamachem na samolot pasażerski nad Synajem stoją Szare Wilki
• "Kommiersant": śledczy wszczęli sprawę karną dotyczącą ataku
• Szare Wilki to skrajnie prawicowa turecka organizacja nacjonalistyczna
• Grupa miała brać udział między innymi w działaniach bojowych w Czeczenii
• Szare Wilki są powiązane z Państwem Islamskim i działają w krajach arabskich
• Airbus A321 rozbił się 31 października 2015 r. krótko po starcie z Szarm el-Szejk
• Zginęły 224 osoby, w większości rosyjscy turyści wracający z wakacji w Egipcie
Federalna Służba Bezpieczeństwa sądzi, że za zeszłorocznym zamachem na rosyjski samolot pasażerski nad Synajem może stać turecka nacjonalistyczna organizacja Szare Wilki - podał "Kommiersant" powołując się na źródło w służbach specjalnych Rosji.

Dziennik poinformował też, że Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął sprawę karną dotyczącą zamachu terrorystycznego na pokładzie samolotu.

Jak przypomina "Kommiersant", pod koniec grudnia 2015 roku szef Komitetu Śledczego Aleksandr Bortnikow powiedział, że KŚ ma obraz tego, jakie struktury terrorystyczne stoją za zamachem na samolot, ale nie wymienił wówczas żadnej nazwy. Według źródła w służbach specjalnych, na które powołuje się dziennik, ślady organizatorów zamachu mogą prowadzić do Szarych Wilków; organizacja ta - dodaje dziennik - związana jest z Państwem Islamskim (IS) i działa w wielu krajach arabskich.


"Kommiersant" pisze, że według rosyjskich służb specjalnych Szare Wilki brały udział w działaniach bojowych w Czeczenii, a jeden z przywódców tej organizacji przyznał się do zabicia pilota rosyjskiego bombowca Su-24, zestrzelonego nad Syrią przez tureckie lotnictwo.

Airbus A321 rosyjskich linii Kogalymavia, znanych też jako Metrojet, rozbił się 31 października 2015 roku krótko po starcie z Szarm el-Szejk. Zginęły 224 osoby, w większości rosyjscy turyści wracający z wakacji w Egipcie. Rosja i Zachód oceniły, że katastrofa została najpewniej spowodowana eksplozją ładunku wybuchowego. Krótko po katastrofie Państwo Islamskie ogłosiło, że to ono stoi za zamachem.

Szare Wilki to skrajnie prawicowa turecka organizacja terrorystyczna działająca od końca lat 60. XX wieku; należał do niej m.in. Mehmet Ali Agca, który w 1981 roku usiłował zastrzelić papieża Jana Pawła II.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (33)
Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
20
~xyz 2016-02-01 (20:32) 3 godziny i 48 minut temu

komuś zależy na Wojnie. Turcja jest niebezpieczeństwem dla całej Europy i wciąga w to NATO. Pokazali na co ich stać poprzez mord na Kurdach,po czystkach w opozycji, po uchodzcach których wysyłają do naszej Europy,po handu ropą i imformacjami z ISIS.A to że zamach był wykonany przez daną grupę Szarych Wilków-cóż zawsze najlepiej wykorzystać grupę już działającą na danym terenie.I dawne połączenia KGB z nimi nie mają znaczenia bo wygasły długi czas temu. Obyśmy nie dali się wciągnąć w wojne przez turcje czy iran. Nie dajmy się poróżnić przez propagandę i dostrzegajmy fakty na arenie międzynarodowej.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
34
~I walonki uwierzą 2016-02-01 (13:16) 11 godzin i 4 minuty temu

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
36
~Akurat 2016-02-01 (13:16) 11 godzin i 4 minuty temu