Strona główna serwisu
24. Pielgrzymka Parlamentarzystów na Jasną Górę

24. Pielgrzymka Parlamentarzystów na Jasną Górę

Kilkudziesięciu posłów i senatorów zgromadziła na Jasnej Górze 24. Pielgrzymka Parlamentarzystów. W słowie do polityków metropolita częstochowski abp Wacław Depo wskazał m.in. na bolesny brak szacunku dla chrześcijańskich symboli i wartości.
Poseł PiS Mariusz Błaszczak w czasie 24. Pielgrzymki Parlamentarzystów Polskich Poseł PiS Mariusz Błaszczak w czasie 24. Pielgrzymki Parlamentarzystów Polskich ()
Pielgrzymka Parlamentarzystów zwyczajowo odbywa się 2 lutego - w święto Ofiarowania Pańskiego, czyli Matki Bożej Gromnicznej. Uczestniczą w niej posłowie i senatorowie różnych opcji, często z rodzinami. Wśród uczestników tegorocznego spotkania dominowali posłowie PiS; był m.in. szef klubu parlamentarnego tej partii Mariusz Błaszczak.

W homilii abp Wacław Depo odwołał się do nauk Jana Pawła II. - Błogosławiony papież uczył nas: wszelka antropologia, a więc nauka o godności człowieka, bez odniesienia do Boga jest niszczącym kłamstwem; a wówczas każdy człowiek dla siebie jest prawem i normą, co prowadzi do samopogardy, agresji i samounicestwienia - powiedział metropolita.

- Nasza epoka już dzisiaj określa siebie jako kulturalnie postnowoczesna, postmetafizyczna, postdemokratyczna, posthumanistyczna i oczywiście postchrześcijańska; tak, jakby świat pożegnał się już z chrześcijańskimi korzeniami kultury wiary i moralności, jak również symbolami takimi jak krzyż i obraz; boleśnie dotknęliśmy tej sprawy i 9 grudnia ubiegłego roku tutaj. To nas musi boleć; nie można powiedzieć: Polacy nic się nie stało! - podkreślił abp Depo, nawiązując do grudniowej profanacji jasnogórskiego obrazu.


Podczas spotkania wspominano ten incydent, kiedy obraz Matki Bożej został obrzucony żarówkami wypełnionymi czarną farbą. Sprawca tego czynu usłyszał prokuratorskie zarzuty i został skierowany na obserwację psychiatryczną. Klub PiS złożył w sejmie projekt uchwały potępiającej akt profanacji, nie został on jednak przyjęty. Obraz nie ucierpiał, zniszczone zostały natomiast elementy ołtarza.

Arcybiskup wskazał na powinności wobec przyszłych pokoleń, które - jak mówił - zapytają "co zostawiliśmy im w dziedzictwie - pustkę czy fundament życia?". Oprócz abp. Depo mszę celebrowali m.in. biskup senior Stanisław Stefanek z Łomży oraz duszpasterz parlamentarzystów i kapelan kaplicy sejmowej ks. Paweł Powierza. Duszpasterstwo Parlamentarzystów organizuje doroczną pielgrzymkę.

W wypowiedzi dla biura prasowego Jasnej Góry szef klubu PiS Mariusz Błaszczak wskazał m.in. na groźne - jego zdaniem - procesy ateizacji życia publicznego, wzywając do przeciwstawienia się im "w imię naszej przyszłości i tożsamości narodowej". - Jasna Góra jest miejscem, z którego płynie energia i siła, żeby właśnie te procesy, które na zachodzie Europy doprowadziły do dezintegracji społecznej, w Polsce nie zostały zaakceptowane - powiedział Błaszczak.


Na Jasnej Górze parlamentarzystów powitał przeor klasztoru o. Roman Majewski, który przypomniał słowa prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, który mówił, że ojczyzna zespolona jest nie "parcianym powrozem, ale sercem wiary", a "siłą naszego narodu jest wiara Chrystusowa".

- Dziękuję za świadectwo waszej wiary w Boga i w Polskę, zespoloną nie parcianym powrozem, lecz wiarą w Polskę silną, mądrą, honorową i dumną. Dziękuję za to, że wielu z was od lat tutaj pielgrzymuje (...). Dziękuję za słowa obrony tego miejsca, gdy bronić go trzeba przed tymi, którzy depczą świętość ołtarzy na polskiej ziemi - powiedział przeor.

Politycy w akcie osobistego oddania zawierzyli siebie i Polskę Matce Bożej. W drodze powrotnej do Warszawy tradycyjnie parlamentarzyści zatrzymują się w Piotrkowie Trybunalskim - w sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej Patronki Polskich Parlamentarzystów.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (27)
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
14
~xxx 2013-02-02 (14:46) 13 godzin i 23 minut temu

Wzorem tzw. wiernych także parlamentarzyści zawiesili jak widać mózgi na kołku u księdza, niepomni słów wieszcza: O Polsko - twa zguba w Rzymie!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
13
~tiger man 2013-02-02 (17:56) 10 godzin i 13 minut temu

Jaka pielgrzymka , zwykłe przesłuchanie i żądania większej kasy !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
13
~Pan Sułek 2013-02-02 (14:11) 13 godzin i 58 minut temu

Najznamienitszym symbolem upadku chrześcijańskich wartości jest wmontowanie podstępem w sukienkę Matki Boskiej Częstochowskiej blaszki z wbitą śrubką z wraku smoleńskiego tak że teraz cała chrześcijańska Polska modli się do tego kawałka żelastwa i ubóstwia symbol nowej pogańskiej religii smoleńskiej.

odpowiedz

zgłoś do moderacji