więcej

zachodniopomorskie

Kiedy posłać dziecko do Pierwszej Komunii Świętej? Abp Andrzej Dzięga: niech rodzice decydują.

Radio Szczecin |  dodane 2013-10-06 (09:52) 1 rok 15 dni 8 godzin i 48 minut temu
drukuj


Kiedy posłać dziecko do Pierwszej Komunii Świętej? Abp Andrzej Dzięga: niech rodzice decydują
opinie
Rodzice w porozumieniu z proboszczem parafii zdecydują, kiedy posłać swoje dziecko do Pierwszej Komunii Świętej. Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga właśnie wprowadził normy porządkujące zasady przygotowania i przeżywania tego sakramentu w parafiach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Od tego roku szkolnego dolną granicą wiekową będzie skończone 7 lat - informuje Radio Szczecin.

Radio przypomina, że w związku z wprowadzeniem do szkół sześciolatków, pojawiły się głosy, że dziecko w II klasie nie jest odpowiednio dojrzałe do przyjęcia sakramentu. Niektóre diecezje w Polsce wprowadziły Komunię Świętą w trzeciej klasie. Jednak metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga pozostawił możliwość podjęcia decyzji przede wszystkim rodzicom.

- Jak przypomina Kościół pierwszym nauczycielem i wychowawcą w życiu wiary jest ojciec i matka, czyli rodzice - mówi w rozmowie z radiem ks. Piotr Superlak, dyrektor Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie. - I to od nich zależy czy dziecko jest gotowe do przyjęcia tego sakramentu, a ze wspólnoty Kościoła odpowiedzialny za przygotowanie jest proboszcz każdej wspólnoty parafialnej - dodaje.

Źródło: Radio Szczecin

(pg)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 322 77.59%
nie 93 22.41%

Przeczytaj też

Sześciolatki szybciej rozwijają się w szkole

aktualizacja 2013-09-12 (05:16) 1 rok 1 miesiąc 9 dni 13 godzin i 24 minuty temu

Episkopat: zajęcia z etyki nie są przygotowaniem do sakramentów

dodane 2013-08-29 (17:15) 1 rok 1 miesiąc 22 dni 1 godzinę i 25 minut temu

W innych serwisach


Opinie (1613)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

13
4
~Lilia 2013-10-06 (12:51) 1 rok 15 dni 5 godzin i 49 minut temu

Po 18 roku życia. Jeśli zechce.

odpowiedz

6
5
aluminium 2013-10-06 (12:50) 1 rok 15 dni 5 godzin i 50 minut temu

NIGDY

odpowiedz

5
7
~the ktoś 2013-10-06 (12:50) 1 rok 15 dni 5 godzin i 50 minut temu

Komunia??? a to ona jeszcze jest???

odpowiedz

2
7
~bb 2013-10-06 (12:50) 1 rok 15 dni 5 godzin i 50 minut temu

Ja bym komunie zrobiła na studiach bo te biedne dzieci maja tyle do nauki a nic z tego nie rozumią

odpowiedz

8
7
~szumszynski 2013-10-06 (12:36) 1 rok 15 dni 6 godzin i 4 minuty temu

A po co przyjmować komunię ? A po co łykać leki w chorobie ?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
3
~zioolo 2013-10-06 (12:49) 1 rok 15 dni 5 godzin i 51 minut temu

Kiedy posłać dziecko do komunii. Nigdy bo po co. Albo wtedy gdy bedzie chciało

odpowiedz

230
54
~emeryt 2013-10-06 (10:25) 1 rok 15 dni 8 godzin i 15 minut temu

Powinna to być podobnie jak i chrzest decyzja świadoma danego człowieka - a wiec po ukończeniu 18 lat. Wszelkie chrzty, komunie i inne sztuczki dokonywane na nieletnich dla zabezpieczania sobie większej ilości uzależnionych od religii aby potem można ich łatwo doić z forsy powinny być nielegalne.

odpowiedz

pokaż 20 ukrytych odpowiedzi

35
14
~Paweł 2013-10-06 (11:16) 1 rok 15 dni 7 godzin i 24 minuty temu

Czy w waszych miastach też jest tak,że wierni parkują samochody jak najbliżej kościoła tak,że czasem przejechanie miedzy nimi graniczy z cudem ?Wystarczy zaparkować kawałek dalej a ale wiernemu nie w głowie,żeby przejść to parędziesiąt metrów piechotą lepiej stanąć pod kościołem i utrudniać przejazd innym Gdzie wasza pomoc bliźniemu ?Jakby mogli to wjechaliby do środka!

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

1
3
Realista101 2013-10-06 (12:47) 1 rok 15 dni 5 godzin i 53 minuty temu

Wcale nie posyłać. Po co ten zbędny ceremoniał?

odpowiedz

9
2
~MM 2013-10-06 (12:46) 1 rok 15 dni 5 godzin i 54 minuty temu

ZAPYTAJ DZIECKO PO CO SIE IDZIE DO KOMUNI -ODPOWIE BO DOSTANIE PREZENTY I TYLE W TEMACIE SEKTA

odpowiedz

9
0
~monika 2013-10-06 (12:46) 1 rok 15 dni 5 godzin i 54 minuty temu

kiedys dzieci nauczyły sie pacierza i podstawowych modlitw na lekcji religij i poszły do komuni to samo bylo z bierzmowaniem przyjechał Biskup do parafi dzieci i młodzież sie zebrały i odebrały sakramęt bierzmowania czy komunij teraz przynajmniej w mojej parafj w dęb..... robią z tego szopkę dzieci maja podpisywane indeksy -choć to nie jest najważniejsze według księdza ale jednak sprawdzane są te podpisy-chodzenie do kościoła zaliczanie praktycznie każdej mszy a potem przed samym bierzmowaniem czy komunia dzieci chodza dzien w dzień nieważne ze muszą lekcjie odrobić ze mają dodatkowe zajęcia a poprzez te indeksy księża zmuszaja młodzież do chodzenia na msze oni jednak powinni robic to dobrowolnie ....

odpowiedz

2
1
~katolik 2013-10-06 (12:44) 1 rok 15 dni 5 godzin i 56 minut temu

Apel do Rodzicow ktorzy maja dzieci w wieku Komunijnym-posłuchajcie Papieza i nic za komunie Klechom niepłaccie

odpowiedz

1
0
figaro.winner 2013-10-06 (12:42) 1 rok 15 dni 5 godzin i 58 minut temu

... w ogóle...!!!

odpowiedz

44
68
~maja 2013-10-06 (11:05) 1 rok 15 dni 7 godzin i 35 minut temu

Przestańcie pluć, bo kiedyś wiatr zawieje Wam ślinę na Waszą własną twarz. Ja byłam u I Komunii Św., nadal przystępuję do Eucharystii i sakramentu pokuty, i nie wyobrażam sobie życia bez sakramentów. Jestem tez gotowa płacić podatek na mój Kościół. Nie mam nic przeciwko, może wtedy ustałyby te ataki i oszczerstwa.

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

11
1
~miron 2013-10-06 (12:15) 1 rok 15 dni 6 godzin i 25 minut temu

To proste, mamy nasladować Jezusa bo takie sa jego słowa; Kto chce isc tam gdzie ja ide, niech porzuci wszystko i mnie nasladuje!!! A więc po 30-tce !!! A najlepiej wcale, bo Jezus nic nie wiedział o komuniach, to nie jego wymysł!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

7
2
~! 2013-10-06 (12:36) 1 rok 15 dni 6 godzin i 4 minuty temu

Komunia święta-echo ludożerstwa!

odpowiedz

5
3
~Kamila 2013-10-06 (12:36) 1 rok 15 dni 6 godzin i 4 minuty temu

Ha,ha...wiadomo! To rodzina musi zdecydować kiedy uciuła kasę dla księżulka-nieroba. W kraju, gdzie zdziera się podatek nawet od minimum socjalnego 500,49,-zł skarbówka spokojnie patrzy jak ktoś bez żadnych problemów dorabia się wielkich pieniędzy. To chore!! Wszystkim polecam www.polskabieda.pl - może te tabele zmuszą w końcu kogoś do myślenia w jak bandyckim żyjemy państwie

odpowiedz

13
3
~andrzej 2013-10-06 (12:34) 1 rok 15 dni 6 godzin i 6 minut temu

najlepiej nigdy lepiej dziecko do kina wyslac mniejsze ryzyko ze trafi na zboczka

odpowiedz

26
7
~sam 2013-10-06 (12:05) 1 rok 15 dni 6 godzin i 35 minut temu

precz ze zbrodniczą i zboczoną sektą watykańską

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

15
1
~joHn 2013-10-06 (12:05) 1 rok 15 dni 6 godzin i 35 minut temu

tak naprawdę komunia w tym wieku jest zupełnie bezsensu dzieci nie wiele z tego rozumiej jedyne co do nich przemawia to góra prezentów. Jeżeli komunia miała być dalej kultywowana to napewno radził bym klerowi zmianę formy pójścia do komuni św. na pewno nie powinno być tej całej masy uczonych na pamięć bezsensownych modlitw z których dzieci nic nie wynoszą dla nich to czysta abstrakcja a muszą na to poświęćić kupę czasu króry mogły by poświęcić na naukę czegoś pożytecznego. Kler powinnien uczyć dzieci modlić się własnymi słowami a nie uczyć klepania bezsensownych paciorków np: "jam jest pan bóg twój który cię wywódł z ziemi egipskiej z domu niewoli" powiedzcie mi jaki sens ma znajomość przez dziecko 7 letnie tego zdania przecież pamiętam siebie z tego okresu i zadawałem sobie wówczas pytanie co to ten egipt i w jakim domu niewoli tam byłem bo myślałem że to zdanie tyczy się mnie. Także uczenie dzieci tych paciorków ma na celu tylko pranie mózgu od najmłodszych lat. dla tego swoje dziecko do komuni poślę z ulicy bez uczenia go zupełnie nie przydatnych i bezsensownych paciorków.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Sikorski o rozmowie z Politico: niektóre moje słowa zostały nadinterpretowane
dodane 2014-10-20 (23:05) 19 godzin i 35 minut temu

materiał wideo

Oscar de la Renta nie żyje
dodane 2014-10-21 (05:23) 13 godzin i 17 minut temu

Agencja AP: USA wypłaca emerytury wydalonym nazistom
dodane 2014-10-20 (21:38) 21 godzin i 2 minuty temu

Polscy lekarze postawili na nogi sparaliżowanego mężczyznę
dodane 2014-10-21 (02:37) 16 godzin i 3 minuty temu

Rosyjska prasa: Szwedzi znaleźli powód, żeby się zbroić
dodane 2014-10-20 (09:35) 1 dzień 9 godzin i 5 minut temu

Zmarł znany astronom i astrofizyk prof. Janusz Gil
dodane 2014-10-20 (09:30) 1 dzień 9 godzin i 10 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy wierzysz w pojednanie Tusk-Kaczyński?

liczba oddanych głosów: 31343