Strona główna serwisu
Sinice opanowały Bałtyk -​ sanepid zamknął kąpieliska w Trójmieście

Sinice opanowały Bałtyk -​ sanepid zamknął kąpieliska w Trójmieście

Powiatowi inspektorzy sanitarni zdecydowali o zamknięciu większości kąpielisk w Trójmieście. Powodem jest pojawienie się w wodach Zatoki Gdańskiej sinic. Sanepid ostrzega też o możliwości wystąpienia sinic na innych kąpieliskach.
Sanepid zdecydował o zamknięciu kąpielisk: Gdańsk - Jelitkowo, Molo Gdańsk Brzeźno, Dom Zdrojowy Gdańsk-Brzeźno oraz miejsca wykorzystywanego do kąpieli - Kliper Gdańsk - Jelitkowo - poinformował Grzegorz Pawelec z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku, który to ośrodek administruje większością gdańskich kąpielisk.

Pawelec wyjaśnił, że czynne są pozostałe gdańskie kąpieliska - Orle, Sobieszewo i Stogi.

W Sopocie tamtejszy sanepid zdecydował z kolei o zamknięciu wszystkich czterech lokalnych miejsc przeznaczonych do kąpieli: Kamienny Potok-Koliba, Łazienki Północne - Grand Hotel, Łazienki Południowe - Karlikowo oraz Sopot - Zdrój.

Także w Gdyni zamknięte zostały trzy z czterech istniejących w tym mieście kąpielisk. Zamknięte są kąpieliska Śródmieście, Redłowo i Orłowo, czynne są Babie Doły. Wszystkie decyzje sanepidu obowiązują do odwołania.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku ostrzegła też o możliwości pojawienia się sinic w wodzie na wysokości innych kąpielisk na terenie województwa. - Z uwagi na możliwość wystąpienia podrażnień skóry oraz dolegliwości ze strony układy oddechowego i pokarmowego, nie należy korzystać z kąpieli w wodach, które są mętne i mają zmienioną barwę oraz ewentualnie zapach - napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Stacji.

Sinice (cyjanobakterie) zalicza się do najstarszych i najprostszych organizmów na Ziemi. W przeszłości były uważane za glony. Wiadomo już, że należą do królestwa bakterii. Do "zakwitu" sinic dochodzi często przy dużym nasłonecznieniu, stojącej wodzie i wysokiej temperaturze.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (91)
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
5
~ostrzegant 2012-07-06 (22:20) 21 godzin i 14 minut temu

Ja was ostrzegam, bo jestem ostrzegantem z cenzusem! A to nie kąpcię się dobrzy ludkowie w bałtykowym morzu kiedy grasują tam hożo sine nice. Taka sina nica poniekąd ma bo wiem taki metabolizm, że jak nic nie jadła od tygodnia czy nawet tylko od roku, to może z tego niedożywienia nogę odgryźć. Lewą, albo nawet prawą! A jak się taki nieostrożny i nie wyspowiadany kąpielak głebiej zanurzy bezsensownie, to moze stracić i to, co pomiędzy nogą lewą tudzież prawą posiada, co może doprowadzić do utraty zdrowia, życia, a nawet apetytu! W zatroskaniu więc ponawiam konkluzję, coby sie nie namaczać w naszym morzu pięknem, a to celem zachowania zdrowia i psychiki w stanie raczej nienaruszonym i godnym. Dziękuję za uwagę i datki. Może się jeszcze odezwę.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~Moher_komuch 2012-07-07 (00:21) 19 godzin i 13 minut temu

a w latach pięćdziesiątych imperialiści zrzucali nam z samolotów stonkę ziemniaczaną przy brzegu ,aby rozwalić sojusz robotniczo-chłopski miast i wsi.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
6
~stefanek 2012-07-06 (22:32) 21 godzin i 2 minuty temu

Od kilku lat urlop w tym samym miejscu w Kątach Rybackich w Gościńcu Nad Zalewem. Taniutko, jedzonko pierwszy sort, las, pusta, cudowna plaża bałtycka, Zalew Wiślany, przystań, łapanie rybek z pomostu lub łódki, wieczorem ognisko na samym brzegu. Cudownie. Lepiej nie trzeba.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3
~Eliza 2012-07-07 (03:44) 15 godzin i 50 minut temu

Trójmiasto jest jak dla naszej rodziny jest zbyt głośne. Pięć lat temu pojechaliśmy do Sobieszewa a potem do Mikoszewa i tak już zostało przecież to 20min drogi od Gdańska a cisza i spokój. Dzieci są zadowolone piękny las, nie ma sinic;) Po powrocie wiaderka pełne bursztynu. Mój mąż pokochał stok i to że zawsze rano jak wstaje to widzi go z ogrodu w ośrodku. Wieczorami rozpalamy grilla

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~yermenow 2012-07-07 (01:05) 18 godzin i 29 minut temu

Bylem z dziecmi w Stegnie. Pelen wypas. Cisza i spokoj i nasze, bezludne plaze i zbieranie bursztynow i meduzy w wiaderkach i ryby i pamiatki i traktoro-ciufcia na plaze i park i szkola i wymalowane i nowe i fajnie tam maja i wracam!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
8
~gosccc 2012-07-06 (22:01) 21 godzin i 33 minut temu

Eeee co roku takie gadanie w mediach, wogole juz w to nie wierze mieszkam za granica i bylam na plazach Palmy de Mallorci czy w Allecante, owszem piekne plaze i czysta woda ale za wszystko trzeba zaplacic bo podniosly sie ceny od kiedy niemcy tam kroluja, niemozna przejsc spokojnie bo zaczepiaja cie nadgorliwi uliczni handlowcy zero kultury. Wole pojechac nad polskie morze sami swoji, ceny za pokoj wcale nie wygurowane a i pogoda dopisuje, a jesli chodzi o tanie i smaczne obiady to na stolowkach. Na wszystko mozna znalezc rozwiazanie jesli sie nie chce wydawac kasy. Ale jak taki poznaniak przyjedzie i kreci nosem jak by pokoj na wlasnosc kupywal i jada w restauracjach to nie dziwne ze koszt pobytu waha sie jak wyjazd na zlote plaze :)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
2
~Ana 2012-07-07 (01:02) 18 godzin i 32 minut temu

Ceny mają też zabójcze a szczególnie na Półwyspie Helskim .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~kajakarz 2012-07-06 (23:59) 19 godzin i 35 minut temu

Jutro startuję z kajakami w Sikorach, żadnych sinic, woda czysta jak mineralna, pogoda ekstra i płynę najpiękniejszą rzeką w Polsce całe pięć dni. Sikory to najpiękniejsza wieś w Polsce. W górach i nad jeziorami, to jest Polska Szwajcaria / mini/. Wolę Polskie klimaty i cudowną rzekę.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
2
~siny 2012-07-06 (23:45) 19 godzin i 49 minut temu

gdyby w czasie tych sinic było jeszcze euro2012, to na pewno Tusk lub Adamowicz kazał by je zaraz ściągnąć gdzieś do dziury i w piachu na plaży i zakopać lub zagnać do Szwecji ! A tak eura ni ma, to i sinice mogą zostać ;-)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
7
~Kaisa 2012-07-06 (23:00) 20 godzin i 34 minut temu

a co ma Zatoka Gdańska do Bałtyku!?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
4
~Jan Ciekawski 2012-07-06 (22:22) 21 godzin i 12 minut temu

kiedy zamkna prl bis zwany tfuSSkolandem, go SYF tam straszny jeszcze gorszy niz w orginalnym prlu?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
3
~san epid 2012-07-06 (20:22) 23 godzin i 12 minut temu

a SYF przestepczej organizacji jak g.... zalal Polske.....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
4
~Tito 2012-07-06 (23:31) 20 godzin i 3 minuty temu

Jedźcie do Jugosławii! Tam czysta woda i mili jugole !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
11
~? 2012-07-06 (22:34) 21 godzin temu

a dlaczego od godziny nie ma mojego komentarza o tuskinsynu?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
5
~olus1952 2012-07-06 (18:49) 45 minut temu

O Sopocie-Zdroju jeszcze nie słyszałem. Czy to idzie o ten strumyk graniczny (Grenzfliess) między między Sopotem (Wolne Miasto Gdańsk) a Orłowem (Polska)?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
2
~trojmiasto 2012-07-06 (22:06) 21 godzin i 28 minut temu

tylko pogody nie można przewidzieć, reszta to kwestia wyboru !! Po co się pchacie tam gdzie tłok, drogo i korki !! Blisko Gdyni i Sopotu w Mechelinkach, Rewie dużo taniej, fajna plaża i bez korków świeża rybka prosto z kutrów i całkiem miło można wypocząć !!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
15
~Oli 2012-07-06 (20:24) 23 godzin i 10 minut temu

A od czego mamy szamana w Toruniu i jego moherów? gdy nastał to same klęski i plagi egipskie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
44
Zgadzam się z opinią
16
~Pan Sułek 2012-07-06 (18:28) 1 godzinę i 6 minut temu

Tak z oPiSu wynika że ten cały bolszewicki,zwyrodniały i bezbożny PiS to są sinice a może nawet i siniaki bo żyją w brudnej,mętnej wodzie pływając sobie po jej wierzchu jak kabany i zalewając robaka mnóstwem gorzały tak jak chla pani coś tam,coś tam Kruk.

odpowiedz