więcej

pomorskie

Manifestacja przed komisariatem policji w Gdańsku ws. śmierci 30-latka.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  dodane 2013-08-17 (18:05) 1 rok 1 miesiąc 12 dni 23 godziny i 46 minut temu
drukuj


Marsz przeciwko brutalności policji
Marsz przeciwko brutalności policji opinie
Ok. 300 osób uczestniczyło w Gdańsku w manifestacji przed komisariatem policji dotyczącej śmierci 30-latka. Według protestujących przyczyną zgonu mężczyzny, do którego doszło dwa tygodnie temu, było brutalne pobicie przez funkcjonariuszy.

Demonstrujący przeszli ulicami dzielnicy Dolny Wrzeszcz pod budynek komisariatu policji. Po drodze przed jedną z kamienic, gdzie policja zatrzymała Pawła Tomasika (ojciec ofiary zgodził się na podanie jego nazwiska) zapalono znicze.

Pod siedzibą policji manifestujący skandowali m.in. "mordercy" i "gestapo", złożyli także zapalone znicze oraz pogrzebowy wieniec ze zdjęciem Tomasika.

W tłumie były też transparenty z takimi napisami jak: "Ustrój się zmienił, metody te same", "Dość bezkarnej przemocy policji", "Stop przemocy policji", "Stop mundurowej przemocy", "Domagamy się ukarania winnych śmierci Pawła". Czerwoną farbą na białym płótnie wymalowano słowo "Mordercy". Część ludzi miała też na sobie koszulki z czarno-białym zdjęciem Tomasika, trzymającego na rękach 3,5 letnią córkę.

- Żądamy wyjaśnienia tej sprawy i brutalnego pobicia na śmierć mojego syna. Jego stan był nie do opisania - powiedział ojciec 30-latka dziękując zebranym za udział w godzinnej pikiecie i przemarszu.

Jeden z demonstrujących Łukasz Muzioł zapewniał, że sprawa śmierci mieszkańca Gdańska nie będzie zapomniana aż do pełnego jej wyjaśnienia.

- Nie odpuścimy tego. Ci ludzie czują się bezkarni i dlatego biją, a czasami zabijają. Zwracam się też do policjantów, aby wyplenili ze swoich szeregów czarne owce - mówił Muzioł.

Podczas demonstracji pod komisariatem nikt z policjantów nie wyszedł do protestujących.

Tomasik zmarł 5 sierpnia w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.

Jak informowała wcześniej rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk, z dotychczasowych ustaleń wynika, że 4 sierpnia ok. południa funkcjonariusze z III Komisariatu Policji w Gdańsku podjęli interwencję na jednej z ulic Dolnego Wrzeszcza.

Ze zgłoszenia wynikało, że mężczyzna, którym okazał się potem Tomasik, próbował dostać się przez znajdujące się na parterze budynku okno, do mieszkania 72-letniego mężczyzny. Według relacji tego ostatniego, 30-latek rzucał w niego doniczkami z kwiatami i groził mu, że go zabije.

Wawryniuk poinformowała, że podczas zatrzymania 30-latek stawiał opór i nie reagował na polecenia funkcjonariuszy. Użyto więc wobec niego miotacza gazu i leżącemu na ziemi założono kajdanki. Podczas umieszczania w radiowozie mężczyzna kopnął w brzuch jednego z funkcjonariuszy i groził mu zabójstwem. Zatrzymany ponownie został położony na brzuchu i obezwładniony.

W związku z tym, że mężczyzna była nadal agresywny, przy wyprowadzaniu go z radiowozu potrzebni byli dodatkowi policjanci.

- Z uwagi na coraz silniejsze pobudzenie zatrzymanego wezwano pogotowie ratunkowe. W trakcie oczekiwania na przyjazd karetki, mężczyzna nagle stracił przytomność. Policjanci podjęli akcję reanimacyjną, która była prowadzona do czasu przyjazdu lekarza - napisała w komunikacie rzeczniczka gdańskiej prokuratury.

Jak podała Wawryniuk, ze wstępnej opinii sądowo-lekarskiej po sekcji zwłok wynika, że bezpośrednią przyczyną śmierci mężczyzny była "ostra niewydolność krążenia i oddychania". - Przy czym na tym etapie biegli nie ustalili przyczyny i mechanizmu śmierci. Natomiast jako przyczynę zgonu wykluczyli: uraz mechaniczny, termiczny, porażenie prądem oraz zatrucie substancjami - zaznaczyła.

Śledztwo ws. wyjaśnienia okoliczności śmierci 30-latka prowadzi Prokuratura Rejonowa w Kartuzach.

(ap)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 542 71.98%
nie 211 28.02%

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (1585)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
2
~TO PRYSZCZ PRZY TYM.. 2013-08-18 (02:14) 1 rok 1 miesiąc 12 dni 15 godzin i 37 minut temu

SPRAWDZ. POSWIEC KILKA MINUT NA NAJWIEKSZA ZBRODNIE W HISTORI SWIATA ................... .......... ......... ................ youtube.com/watch?v=BIyPLNtEpNI&list=PLu-afJ9ErjIDNT29V45nuoifUTOoy0XRj ........ KTORA TRWA...!

odpowiedz

29
6
~OHIO 2013-08-18 (01:34) 1 rok 1 miesiąc 12 dni 16 godzin i 17 minut temu

Mojego nieletniego syna przykuto kajdankami do kaloryfera i bito pałką po stopach za to, że nie uciekał z grupy rzekomo ubliżajacej policjantom w radiowozie. Spytałam syna, dlaczego nie uciekał, odpowiedział, ze nie widział powodu, ponieważ on nikogo nie znieważał. Policjanci nie zadawali takich głupich pytań.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

10
2
~ByŻyłoSięLepiej 2013-08-18 (01:59) 1 rok 1 miesiąc 12 dni 15 godzin i 52 minuty temu

Jakoś nie wzruszyła mnie ta historia. A wszystkim, którzy uważają, że młodzian był złotym chłopcem życzę samych takich sąsiadów pod blokiem . JA akurat bym się cieszył gdyby wszystkich takich młodzieńców z mojej okolicy spotkał ten sam los. Wreszcie człowiek nie bał by się o dzieci i o siebie wracając wieczorem do domu. A i samochody na parkingu lepiej by na tym wyszły. Zdarzyło się i mi i moim znajomy spotkać się wieczorami z takimi pijanymi typami. Albo człowiek wieje przed nimi albo traci portfel i dostaje oklep. A jak coś się zgłosi na policji to samochód spotyka przykry los.

odpowiedz

32
18
~adam gdansk 2013-08-18 (01:35) 1 rok 1 miesiąc 12 dni 16 godzin i 16 minut temu

zwykla menda, jednego smiecia mniej

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

10
3
~bbggff 2013-08-18 (01:50) 1 rok 1 miesiąc 12 dni 16 godzin i 1 minutę temu

normalny człowiek nie robi takich cyrków, policja nie ma powodu zatrzymywać normalnie przechodzących przez ulicę ludzi. tak więc społeczeństwo powinno podziękować w tym wypadku policjantom za eliminację cudaka i 30 letniego pasożyta. Jakby uczciwie pracował toby nie miał czasu ani siły na darcie się pod balkonami starszych ludzi.

odpowiedz

8
1
~obywatel dar 2013-08-18 (01:43) 1 rok 1 miesiąc 12 dni 16 godzin i 8 minut temu

A tak całkiem niedawno był taki szum w mediach w sprawie Pyjasa, że jaka ta milicja była brutalna i że obecnie, w "wolnej" Polsce to by było nie do pomyslenia, że to zbrodnicza komuna go zamordowała. No i co ? Nic się nie zmieniło, Pyjas też wtedy był nawalony i agresywny w stosunku do milicjantów (to są fakty ustalone na podstawie zeznań świadków) i czym się różni tamto pobicie od tego ? Ano tym, że z tamto, cynicznie wykorzystano do celów politycznych a to jest kolejnym nic nie znaczącym epizodem z życia codziennego "wolnej i demokratycznej" Polski. Równie dobrze można się pokusić o stwierdzenie, że to reżim Tuska go zamordował jaka to różnica ? Zaraz pojawią się komentarze, że komuna mordowała masowo ale jak jest teraz ? Może nie ma takich katowni jak wtedy, bo teraz rząd i jego kolesie działają subtelniej ale cały czas dokonują eksterminacji narodu Polskiego a wy dalej na nich głosujcie i dalej im przytakujcia, aż pewnego dnia (wcale tak nieodległego) obudzicie się z ręką w nocniku i już nic nas nie uratuje.

odpowiedz

7
2
~realista 2013-08-18 (01:43) 1 rok 1 miesiąc 12 dni 16 godzin i 8 minut temu

w POlicji pracuja zboczency roznego rodzaju nigdy tego nie wypleniono jedni poluja z radarem inni bija ludzi jeszcze inni zacieraja slady i chronia tych zboczencow cala reszta nic nie robi aby to zmienic, ale co sie dziwic skoro mozna zabic glownego komendanta a policja zamiast zlapac zleceniodawcow zaciera slady , dla statystyki wsadza jakis podrzednych bandziorow a po latach jednego z nich sad uznaje za niewinnego a teraz minusowac pieski

odpowiedz

23
18
~wal 2013-08-18 (01:31) 1 rok 1 miesiąc 12 dni 16 godzin i 20 minut temu

jednego gnoja mniej--bez przyczyny nikt nie bije

odpowiedz

19
15
~poznan33 2013-08-18 (01:23) 1 rok 1 miesiąc 12 dni 16 godzin i 28 minut temu

Dobra był agresywny i pobudzony - trzeba go było obezwładnić, ale na pewno nie zabijać. Policjacni, którzy go zabili są zwykłymi mordercami i powinni wisieć.

odpowiedz

26
24
~leo 2013-08-17 (23:24) 1 rok 1 miesiąc 12 dni 18 godzin i 27 minut temu

bydlaki go zabili już ich tam uczą w tej szkółce jak zabijać nie pozostawiając śladów

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

12
8
~k 2013-08-18 (01:18) 1 rok 1 miesiąc 12 dni 16 godzin i 33 minuty temu

to nie te czasy, że ślady się zaciera a dokumentacja ginie. Policja czego sie nie dotknie to zła zawsze będzie. Patologia się szerzy, młodzież biega z kosami i tną zwykłych ludzi, aż strach wyjść po 22 na spacer. Ale o tym sie nie pisze za dużo, bo psiarnia zawsze bedzie medialnym tematem i jeszcze jedno, ciekawe co byś napisał jak by ten człowiek rzeczywiście wszedl do dziadka i go ubił? Tematem że policja kogoś skatowała to już rzygam bo co się nie zagłębić w temat to jednak wychodzi zawsze, że wina leży po drugiej stronie.

odpowiedz

23
10
~44 2013-08-18 (00:58) 1 rok 1 miesiąc 12 dni 16 godzin i 53 minuty temu

obojetnie czy byl to agresywny koles czy nie, winny czy nie - cos takiego w policji jest niedopuszczalne bo kazdego z nas czy winnego czy nie moze to spotkać przez głupi przypadek. chcieliście zeby liberlany socjalizm rzadził to macie demkracje.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

18
4
~Wspominka ku przestrodze 2013-08-18 (01:12) 1 rok 1 miesiąc 12 dni 16 godzin i 39 minut temu

Miałem kiedyś wątpliwą przyjemność bycia napadniętym przez ćpuna. Biliśmy się. Nie miałem szans, ale jakoś starałem się bronić. Koleś nie czuł w ogóle bólu, chociaż nawalałem, ile wlazło, kiedy tylko była okazja. On był silny, bardzo szybki, ale raczej chaotyczny. Brakowało pomyślunku w sposobie, w jaki walczył. Sama agresja. Ale i tak na dłuższą metę nie dałbym rady, bo ja reagowałem normalnie, a On nic... Żaden strzał na nim wrażenia nie robił. Na szczęście wymiękł w pewnym momencie na serducho. Zabrakło oddechy, czy co? Ile organizm może na takich obrotach pracować i zliczać kolejne strzały? Podejrzewam, że gość musiał za bardzo czegoś się naćpać, bo że był naćpany czymś to akurat na 100% wiem. Gdyby nie to, że padł, to nie pisałbym teraz tej wiadomości. Całe szczęście, że napastnik, o którym piszę, tylko zemdlał i nie umarł, bo mimo wszystko nikomu nie życzę źle. Koleś młody był, może bardziej silny, może mniej naćpany... To już jest różnie. Narkotyki to zło. Dobrze, że nikomu nic się wtedy nie stało. Także... Ostrożnie z osądami w tej historii, bo jakoś mi przypomina moje własne przeżycie - także ja, akurat, biorę na dziś stronę Policji.

odpowiedz

49
20
~agnesk798 2013-08-17 (21:48) 1 rok 1 miesiąc 12 dni 20 godzin i 3 minuty temu

Tomasik, próbował dostać się przez znajdujące się na parterze budynku okno, do mieszkania 72-letniego mężczyzny. Według relacji tego ostatniego, 30-latek rzucał w niego doniczkami z kwiatami i groził mu, że go zabije. Czy to był spokojny człowiek?! Pewnie jakiś Bandzior! nie życzę nikomu śmierci, ale gdyby zachowywał się jak się należy, to i policjqa by nie była potrzebna... czytaliście co było przyczyna śmierci? "ostra niewydolność krążenia i oddychania"!! A NIE ŚMIERĆ NA SKUTEK POBICIA. Szkoda, że zmarł, ale nie szukajcie winnych w policji... UWAŻAM ŻE POLICJA, TO MA MIMO WSZYSTKO ZA MAŁE PRAWA!

odpowiedz

34
7
~dr vet 2013-08-18 (00:11) 1 rok 1 miesiąc 12 dni 17 godzin i 40 minut temu

Przyglądając się "manifestantom",którzy tam brali udział,co tam robią 7-latki?Transparenty napisane tą samą ręką,a oblicza jakieś menelowskie.Coś mi zalatuje "bronimy swojego",mnie z takimi nie po drodze.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
13
Zibi-Wawa..... 2013-08-17 (23:13) 1 rok 1 miesiąc 12 dni 18 godzin i 38 minut temu

Widzę, że policja sama sobie wklepuje komentarze i podbija pozytywy. No i co z tego, Ci co go zabili to mendy, łajzy i wcześniej czy później trafią tam gdzie ich miejsce.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

8
4
~FILMUJ POLICJE 2013-08-17 (23:00) 1 rok 1 miesiąc 12 dni 18 godzin i 51 minut temu

FILMUJ POLICJE. To przede wszystkim wyjaśnia, dlaczego powinno być obowiązkiem każdego obywatela do działań filmowych policję za każdym razem pojawiają się one angażować się w "egzekwowanie prawa". Policja nie służą i ochrony cywilnej . Służą i ochrony systemu. A gdy jesteś na to, że służyć i chronić siebie i sprawia, że ​​ich największym zagrożeniem my, płacących podatki, praworządnych, twarzy ciężkiej pracy cywilów.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

5
5
~qaz 2013-08-18 (00:43) 1 rok 1 miesiąc 12 dni 17 godzin i 8 minut temu

gestaPO!

odpowiedz

15
1
~Hanka 2013-08-18 (00:34) 1 rok 1 miesiąc 12 dni 17 godzin i 17 minut temu

Mam przewlekle chore dziecko. Nie daje często spać . W końcu zasypia. Upaly powodują ,że musze na noc otworzyc okno, bo nie daje upal spac a tu drą mordy upite barany. Budza mi dziecko i do rana mam z głowy .Albo musze dusic się w mieszkamiu przy zamkniętych oknach. Nienawidzę tych , którzy dra w nocy mordy! Sama bym wyszła i zrobiła z nimi porządek . Ale nie mam czym .

odpowiedz

9
2
~lj 2013-08-18 (00:33) 1 rok 1 miesiąc 12 dni 17 godzin i 18 minut temu

Coś mi tu pachnie naćpanym typem, któremu dziadzia chciał zwrócić uwagę, żeby zamknął pysk i przez to chciał dziadzię zlikwidować. Potem dragi zaczęły działać zbyt mocno...

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Telewizja Trwam ukarana karą 50 tys. zł za nawoływanie do niszczenia Tęczy
dodane 2014-09-30 (15:21) 2 godziny i 30 minut temu

UE nie złagodzi sankcji wobec Rosji
dodane 2014-09-30 (14:20) 3 godziny i 31 minut temu

Znany ksiądz "wyprał" 67 mln zł. Zapadły wyroki ws. afery Stella Maris
dodane 2014-09-30 (13:28) 4 godziny i 23 minuty temu

Zmarł mężczyzna pobity przez ochroniarza w nocnym klubie
dodane 2014-09-30 (13:41) 4 godziny i 10 minut temu

9 lat dla ojca za wyrzucenie syna przez balkon
dodane 2014-09-30 (13:25) 4 godziny i 26 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz zapoznać się z treścią expose Ewy Kopacz?

liczba oddanych głosów: 1110