Strona główna serwisu
Wywiad "Financial Times" z Jarosławem Kaczyńskim. "Kingmaker z politycznym nosem"

Wywiad "Financial Times" z Jarosławem Kaczyńskim. "Kingmaker z politycznym nosem"

• Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu londyńskiemu "The Financial Times"
• Z prezesem PIS rozmawiał Henry Foy, korespondent gazety w Warszawie
• "W kontakcie osobistym Kaczyński jest spokojny i pełen rezerwy" - pisze Foy
• Prezes PiS w wywiadzie zapewniał o tym, że "nie jest antyeuropejski i antyunijny"
Jarosław Kaczyński Jarosław Kaczyński ()
Weekendowy magazyn londyńskiego dziennika "The Financial Times" zamieści wywiad z Jarosławem Kaczyńskim - "Kingmakerem", czyli "twórcą królów" w polskiej polityce, jak go określa w tytule. Warszawski korespondent "Financial Timesa" Henry Foy, podkreśla w podkaście dziennika, że jest to bodaj pierwszy wywiad, jakiego udzielił szef PiS zagranicznej gazecie odkąd utracił tekę premiera w 2007 roku.

Na okładce magazynu znajduje się wizerunek lidera PiS wkomponowany w sylwetkę orła w koronie. Kilkustronicowy tekst szczegółowo omawiający karierę polityczną Kaczyńskiego, przeplatany jest cytatami z wywiadu, którego polityk udzielił brytyjskiej gazecie.
Prezes Prawa i Sprawiedliwości jest opisywany jako "najpotężniejszy człowiek w Polsce". Foy pisze, że myśl polityczna Kaczyńskiego, na którą składają się wartości katolickie, eurosceptycyzm i "głęboko zakorzeniona" nieufność wobec Niemiec i Rosji, ma miliony oddanych zwolenników, ale też przeciwników. "Poświęcił się misji, by wyrównać szanse polskiego społeczeństwa i "naprawić" kraj, który jego zdaniem kierowany był w złą stronę od roku 1989" - ocenia korespondent "FT".

- Jakkolwiek to będzie trudne, jest konieczne, abyśmy doprowadzili polskie społeczeństwo do stanu równowagi i równości; to konieczne dla funkcjonującej demokracji i rządów prawa - tłumaczył w rozmowie z dziennikarzem były premier.

Henry Foy podkreśla, że w kontakcie osobistym Kaczyński jest spokojny i pełen rezerwy, daleki od publicznego agresywnego wizerunku. Jarosław Kaczyński dał mu jasno do zrozumienia, że Polska obrała błędny kierunek już w 1989 roku, a zwłaszcza odkąd przystąpiła do Unii Europejskiej. Szef PiS uważa, że ceną za rozwój gospodarczy był europejski model liberalizmu narzucony przez Unię, która nie sprzyja interesom państwa narodowego. Zapewnił jednak "Financial Timesa", że nie jest antyeuropejski i antyunijny.


- Czy promocja tradycyjnego polskiego przywiązania do wolności musi być koniecznie skierowana przeciwko Unii Europejskiej? - powiedział, dodając, że chce, aby Polska jako duże europejskie państwo mogła prowadzić własną politykę zgodną ze swymi interesami, szczególnie w interesie rozwoju.

- Musimy spróbować zjednoczyć polskie społeczeństwo wokół pozytywnych tradycji i wartości, by dać opór czemuś, co nazywam "pedagogiką wstydu". Taka tendencja zdominowała Polskę przez ostatnie 20 lat - mówi w wywiadzie Kaczyński. Foy wskazuje, że oprócz "oczywistej inteligencji i politycznego nosa", Kaczyński odnosi sukcesy korzystając z patriotycznej, często nacjonalistycznej retoryki, która gra na strachu.

Jak podkreślił, w Polsce wciąż istnieją elity dawnego, komunistycznego reżimu. - Dostosowały się do nowego systemu, zachowując swoje przywileje, transformując i zamieniając władzę na własność prywatną. (...) Istnienie tej grupy wciąż jest odczuwalne w świecie mediów, gospodarki i oczywiście, w różnych instytucjach państwowych, np. w sądownictwie - powiedział lider PiS.

Henry Foy podkreśla historyczny rodowód idei Kaczyńskiego, urodzonego po wojnie w zrujnowanej przez Niemców i opanowanej przez Rosjan Warszawie i nadal postrzegającego Polskę pomiędzy dwoma wrogami. Jego idea to zapewnić Polsce siłę, niezależność i kontrolę nad własnym przeznaczeniem i lider PiS nie kryje, że do jej realizacji potrzebuje co najmniej dwóch kadencji sejmowych. Korespondent "Financial Timesa" zauważa, że jest to wspólna wizja obu braci Kaczyńskich i Jarosław kontynuuje misję swego brata, Lecha, którego śmierć dotknęła go bardzo boleśnie. Realizując ją nie zamierza zaś oglądać się na krytykę z Zachodu.
IAR, "Financial Times"

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (310)
Nie zgadzam się z opinią
223
Zgadzam się z opinią
660
~Zwykły prosty chłop spod siekiery. 2016-02-26 (16:37) 54 minut temu

Polacy za granicą na sprzątaniu i zmywakach , na budowach i w zakładach wszyscy oni poza wyjątkami boją się lub wstydzą że rozmawiają po Polsku. Sami oceńcie czy tak jest dobrze. Poza tym skąd się tyle naszych za granicą wzięło , dla czego Niemcy nie jadą do nas pracować ? Stocznie w rozsypce , kopalnie , huty , co większe zakłady polikwidowane - a tu i tam słyszymy że ktoś z rządu przytula nielegalnie kasę taką że trudno policzyć. Obiecanki cacanki - zielona wyspa , druga Irlandia , Kopacz w przemowie powiada że jesteśmy lepiej rozwinięci niż Szwajcaria czy Francja - to już jest S/F Teraz wyłazi że obalenie komuny to mit i bajka że Pan prezydent Lech był na sznureczku człowieka z wywiadu i służb specjalnych ( osobiście myślę że Wałęsa to raczej dobry koleś ale sam nic nie mógł zrobić i jeszcze ten bacik u Kiszczaka więc rządził i robił dobrą minę) Kolejne rządy podległe Rosji , Niemcom i tak w kółko. Polski rozwój zablokowany bądź to przepisami UE bądź to brakiem kasy a teraz jeszcze brakiem specjalistów. I kto nas tak urządził ? Ano tacy ludzie jak Petru , Schetyna , Tusk , Kopacz , Kiszczak , Lisy , Budki , Balcerowicze - można by ich wymieniać bez końca. A teraz taki Kaczyński chce coś zmienić , chce zaszczepić Polskość w ludziach i to jest problem. Nikt już nie widzi tych afer co były , nikt już nie widzi uchodźców co Kopacz chciała wpuszczać tysiącami , rurociągów z Rosji. W ostatnim tchnieniu Polacy zagłosowali za radykalną zmianą , za przywracaniem tożsamości narodowej , za porządkiem i jakimś lepszym prawem. Czy chcemy by nasze dzieci uczyły się w szkołach że tata i mama to także może być dwoje mężczyzn ? Że ślimak to ryba ? Że człowiek który zgwałci moje dziecko bo wiara mu na to pozwala - że ten człowiek nie powinien być za to piętnowany i karany ? Ok. Być może i będę miał tych parę złotych mniej za rządów PIS ale chcę być bezpieczny , chcę by moja córka nie była gwałcona w szkole , chcę wiedzieć że wychodząc do miasta wrócę cały i zdrowy. My Polacy i tylko my jesteśmy w stanie zrobić u siebie porządek nikt za nas tego nie uczyni. Niemcy i Rosja nigdy nie chciały by Polska była silna bo interesy by im nie szły. Dużo rzeczy PIS robi nie tak jak trzeba ale w całokształcie i tak bije na głowę wszystkich darmozjadów i malwersantów którzy do tej pory rządzili w Polsce.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 30

Nie zgadzam się z opinią
80
Zgadzam się z opinią
308
~dron 2016-02-26 (16:00) 1 godzinę i 31 minut temu

podoba mi sie ten czarny orzeł

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
28
Zgadzam się z opinią
213
~Life 2016-02-26 (20:38) 20 godzin i 53 minut temu

A dlaczego mamy oglądać się na krytykę zachodu?Tenże zachód ma sporo za uszami w stosunku do Polski:1939r,Jałta,a nawet mimo ,że USA wiedzieli o planowanym stanie wojennym,też nic nie powiedzieli.Oni wszyscy myślą o swoich krajach.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6