Strona główna serwisu
Zenon Kubiak

Zenon Kubiak

W szpitalu we Wrześni zwłoki pacjentów są trzymane w kontenerze. Wojewoda zlecił kontrolę

W szpitalu we Wrześni zwłoki pacjentów są trzymane w kontenerze. Wojewoda zlecił kontrolę

• Nowy Szpital Powiatowy we Wrześni został otwarty cztery miesiące temu
• W budynku nie ma chłodni do przetrzymywania zwłok
• Ciała przechowuje się w przenośnej chłodni w kontenerze
• Kontener ustawiono na terenie szpitala
• Sanepid wydał opinię ws. potrzeby budowy nowego prosektorium już w 2014 r.
• Wojewoda wielkopolski zlecił kontrolę warunków przechowywania zwłok
Budowę nowego budynku Szpitala Powiatowego we Wrześni rozpoczęto w 2010 r. 11 września 2015 r. nastąpiło uroczyste otwarcie nowej placówki z m.in. trzema salami operacyjnymi i łóżkami dla 162 pacjentów. Inwestycja kosztowała 67 mln zł.

Jak się okazało, w budynku zabrakło jednak bardzo istotnego pomieszczenia - chłodni, w której przechowuje się zwłoki do czasu zabrania ich przez firmę pogrzebową. Projektując nowy budynek, nie uwzględniono miejsca na chłodnię, ponieważ planowano w dalszym ciągu korzystać z dotychczasowego budynku prosektorium. To jednak okazało się niemożliwe.

- Pod koniec 2014 r. wydaliśmy opinię, że ten budynek nie nadaje się do dalszej eksploatacji i należy zbudować nowe prosektorium - wyjaśnia Wirtualnej Polsce Andrzej Trybusz, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.


Aby nie opóźniać otwarcia nowego szpitala, jego dyrekcja zdecydowała się na tymczasowe rozwiązanie problemu w postaci przenośnej chłodni w kontenerze, który wygląda podobnie do innych tego typu konstrukcji ustawianych np. na placach budowy.

Taki sposób przechowywania zwłok wzbudził jednak sporo kontrowersji, które zdaniem dyrektora wielkopolskiego sanepidu są uzasadnione.

- Kontrolowaliśmy ten kontener w październiku. Sam kontener chłodnia jako prowizoryczne rozwiązanie tymczasowe nie budzi naszych zastrzeżeń, ponieważ nie stanowi zagrożenia epidemiologicznego. W tym konkretnym przypadku znajdował się on jednak obok kontenera, gdzie wyrzucano odpady medyczne. Na dodatek znajdował się on w miejscu, gdzie był widoczny z okien dla pacjentów i wszystkich osób, które znajdowały się w szpitalu - wyjaśnia Trybusz. - Trudno mówić o poszanowaniu godności zwłok, skoro w momencie wkładania ich do przenośnej chłodni, są one narażone na widok publiczny - dodaje.


Pismo z tymi zastrzeżeniami ze strony sanepidu zostało skierowane do szpitala i starosty wrzesińskiego na początku grudnia. Jednocześnie dyrektor Wielkopolskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zapewnia, że z kontroli wynika, iż szpital przestrzega wszystkich procedur związanych z przechowywaniem zwłok w szpitalu.

- Na oddziałach są pomieszczenia, gdzie przez pierwsze dwie godziny po stwierdzeniu zgonu przechowuje się ciało zmarłego, aby rodzina miała czas na godne pożegnanie. Zwłoki w kontenerze chłodni przechowuje się do 72 godzin, kiedy to są zabierane przez firmę pogrzebową. Z kolei sekcje zwłok są przeprowadzane w szpitalu w Poznaniu przy ul. Przybyszewskiego - wyjaśnia.

Na wiadomość o sytuacji w szpitalu kontrolę placówki zlecił wojewoda wielkopolski.

- Obecnie trwa gromadzenie materiałów dowodowych w sprawie, przeprowadzane zostały również czynności kontrolne w pomieszczeniach podmiotu leczniczego. Szczegółowe informacje podane zostaną po zakończeniu prowadzenia czynności kontrolnych - informuje Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego.

Nowe prosektorium w podziemiu szpitala ma być gotowe w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Próbowaliśmy dowiedzieć się, czy do tego czasu kontener zostanie ustawiony w innym miejscu, ale jak nas poinformowano, prezes zarządu szpitala Zbyszko Przybylski przebywa na urlopie. Wysłaliśmy też drogą mailową prośbę o wyjaśnienie kilku kwestii dotyczących zaistnienia obecnej sytuacji, ale do czasu opublikowania artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.


Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? Wyślij nam zdjęcia. Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Twoim regionie.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (44)
Nie zgadzam się z opinią
59
Zgadzam się z opinią
139
~mateo 2016-01-25 (17:25) 4 godziny i 19 minut temu

Ciekaw jestem skąd Pierdu i jego "partia" ma tyle głosów i tak w ogóle po cholere robicie sondaże 2 miesiące po wyborach? Ludzie w końcu przejrzałą na oczy i poparcie pisu wzrośnie dziękuję

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
68
~marekkol 2016-01-25 (19:53) 1 godzinę i 51 minut temu

Budowa szpitala to jeden wielki przekręt. Kosztowała50% więcej niż miała i trwała o ponad 2 lata dłużej niż było zaplanowane. Oczywiście nie wiąże się to z żadną odpowiedzialnością zarządu szpitala, którego szef (Z. Przybylski) odbiera sowite wynagrodzenie za swoją mizerną pracę. Firmy wykonawcze się pojawiały i znikały by znowu wystartować z kolejnym przetargu na dokończenie szpitala za dużo większe pieniądze. Starosta nie widział problemu, podobnie jak zarząd szpitala. Mogło się zdarzyć, że ktoś zapomniało drobiazgu jakim jest kostnica. Przecież to nie dla żywych ten przybytek.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
45
~Kaplicowy 2016-01-25 (16:26) 5 godzin i 18 minut temu

nie wolno trzymać zwłok pacjentów w kontenerze !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
18
~bogu 2016-01-26 (10:47) 10 godzin i 57 minut temu

A skąd niby mieli wiedzieć , że w szpitalu ktoś od czasu do czasu umiera ? Przewidzenie tego wymaga przecież inteligencji.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
22
~MLODY 2016-01-25 (19:50) 1 godzinę i 54 minut temu

Zwloki palic-cmentarze zlikwidowac

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
20
~hary 2016-01-25 (19:45) 1 godzinę i 59 minut temu

Nawet tego nie czytam ,to jest skandal, pracowałem jako weterynarz i robiłem sekcje ,nawet bydło miało lepsze warunki do wykonywania sekcji było prosektorium a tutaj we Wrześni człowieka zmarłego traktuje się gorzej ja zwierzęta .Skandal nad skandalami ,winien polecieć ze stanowiska dyrektor szpitala ,człowiek zajmujący się sprawami budowlanymi w szpitalu,projektantowi odebrana licencja i sprawę oddać do prokuratora. Winny musi ponieść konsekwencje !!!!Mieszkałem we Wrześni 21 lat teraz mieszkam w zach-pom teraz mi wstyd że takie oszołomy rządzą nami nawet we Wrześni .Skandal na całą Europę a może i Świat !!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
16
~Pisiak 2016-01-26 (10:45) 10 godzin i 59 minut temu

I oto Polska i jej planowanie i Polska mysl techniczna

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
14
~Pytek 2016-01-26 (10:16) 11 godzin i 28 minut temu

Pytanie: dlaczego autor artykułu pisze w czasie przeszłym...kontener znajdował się...był widoczny z okien... itd ? On tam jest nadal, nic się nie zmieniło, można sprawdzić naocznie!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
13
~antykatol 2016-01-26 (11:40) 10 godzin i 4 minuty temu

Założę się o każdą kasę, że kaplica jest.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
14
~niePOprawny 2016-01-26 (10:50) 10 godzin i 54 minut temu

A co na to rysiek petru ze swymi panienkami? Czy POjedzie POdskakiwać na ulicach Wrześni, czy tylko zablokuje ulice w stolicy?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
7
~postępowy 2016-01-26 (12:35) 9 godzin i 9 minut temu

To jest skandal. Koniecznie trzeba zmienić obchodzenie się ze zwłokami. Należy uchwalić obowiązkowe wyposażenie grobowców i grobów w klimatyzację. A co? Jak kabaret to na całego. Świat będzie miał jeszcze większy ubaw. Po pachy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
7
~ja tylko pytam 2016-01-26 (12:35) 9 godzin i 9 minut temu

Co w tej sprawie robi Szydłowa, co robi Duda? Taki skandal w zmianie na dobre!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
6
~klops 2016-01-26 (11:41) 10 godzin i 3 minuty temu

Mieli nadzieję, że wszystkich wyleczą to nie przewidzieli kostnicy ani chłodni

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
5
~joannauro. 2016-01-26 (10:35) 11 godzin i 9 minut temu

To jest nic w porównaniu z tym hitem na Bogusławskiego!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
4
~Andrzej 2016-01-26 (15:59) 5 godzin i 45 minut temu

Wzrośnie poparcie dla pisu ? Chyba parcie na pęcherz prezia-pedzia.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
5
~box 2016-01-26 (12:29) 9 godzin i 15 minut temu

To miał być dobry szpital - a po co w dobrym szpitalu kostnica ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
9
~Biznesmen 2016-01-25 (19:49) 1 godzinę i 55 minut temu

Powinni zwloki palic w szpitalnej kotlowni- przynajmniej zaoszczedzili by na ogrzewaniu i nie tracili pieniedzy na chlodnie i prad. W miejsce cmentarzy pobudowac parki dla dzieci .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~głos z Gdyni 2016-01-26 (12:50) 8 godzin i 54 minut temu

Szpital jest od tego żeby leczyć więc dlaczego zakładać że tam mają umierac ludzie ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
4
~wolny 2016-01-26 (10:58) 10 godzin i 46 minut temu

No kurna, teraz wg autora tego pseudo news-u wybudują nowe prosektorium 10 km za miastem w środku lasu, bo przecież nie można narażać na widok publiczny

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
9
~twój nick 2016-01-25 (19:37) 2 godziny i 7 minut temu

a nikolaje petru i schetina w brukseli już płakać i kwiczeć byli z tego powodu ?

odpowiedz