Strona główna serwisu
Papież apeluje o pomoc dla ludności Syrii i polityczne rozwiązanie konfliktu

Papież apeluje o pomoc dla ludności Syrii i polityczne rozwiązanie konfliktu

• Papież: z niepokojem śledzę los ludności cywilnej w Syrii
Franciszek zaapelował o doprowadzenie stron konfliktu do porozumienia
• Odwołał się również do swojego przyszłego spotkania z Cyrylem
Zwracając się w południe do wiernych papież powiedział: "Z głębokim niepokojem śledzę dramatyczny los ludności cywilnej, uwikłanej w gwałtowne walki w umiłowanej Syrii i zmuszonej do porzucenia wszystkiego, by uciec od grozy wojny".

- Pragnę, ażeby ze szczodrą solidarnością udzielono niezbędnej pomocy, by zapewnić ludności przeżycie i godność, i apeluję jednocześnie do społeczności międzynarodowej, aby nie szczędziła wysiłków i niezwłocznie doprowadziła strony konfliktu do stołu rokowań- oświadczył Franciszek.

Wyraził przekonanie, że tylko polityczne rozwiązanie konfliktu będzie w stanie zagwarantować przyszłość pod znakiem pojednania i pokoju.


Papież wezwał wiernych, by gorąco modlili się za ten "umiłowany i umęczony kraj". Wraz z Franciszkiem wierni odmówili modlitwę za Syrię.

W przemówieniu do tysięcy wiernych zebranych na placu Świętego Piotra Franciszek mówił też o obchodzonym w niedzielę we Włoszech Dniu Życia, którego hasłem są słowa: "Miłosierdzie sprawia, że życie rozkwita".

- Przyłączam się do włoskich biskupów kierując apel do różnych instytucji oświatowych i społecznych o odnowione zaangażowanie na rzecz życia ludzkiego od poczęcia do jego naturalnego zmierzchu - powiedział.


- Naszemu społeczeństwu należy pomóc w wyzdrowieniu ze wszystkich ataków na życie zdobywając się na wewnętrzną przemianę, która wyraża się poprzez dzieła miłosierdzia - dodał papież. Skierował słowa pozdrowień i zachęty do badaczy uniwersyteckich z Rzymu, "zaangażowanych w głoszenie kultury życia".

Franciszek złożył życzenia pokoju mieszkańcom Dalekiego Wschodu i wszystkim ludziom na świecie, którzy witają nowy rok księżycowy. - Niech ten nowy rok przyniesie owoce współczucia, miłosierdzia i solidarności - podkreślił.

Papież poprosił też wiernych o modlitwę w intencji jego rozpoczynającej się w piątek podróży do Meksyku oraz poprzedzającego ją spotkania w Hawanie z patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem, którego nazwał "drogim bratem". Będzie to pierwsze w spotkanie biskupa Rzymu ze zwierzchnikiem rosyjskiego prawosławia od czasów schizmy prawie tysiąc lat temu.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (84)
Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
262
~ANKIJ 2016-02-07 (15:50) 12 godzin i 7 minut temu

Polacy chwycili za bron podczas II wojny swiatowej ginely kobiety i dzieci mezczyzni walczyli za swoja ojczyzne - Ci uciekaja jak tchorze !!!!!! Jasne Europa wysle swoich synow by walczyli za islam !!!!!!! A MLODE ISLAMSKIE BYCZKI NIECH SE PIWKO W NIEMCZECH PIJA !!!!!!!!! Tyle w temacie

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
23
Zgadzam się z opinią
164
~marek 2016-02-07 (15:53) 12 godzin i 4 minuty temu

A sam co zrobił, żeby pomóc? Nic oprócz kłapania dziobem.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
103
~Prometeos 2016-02-07 (15:59) 11 godzin i 58 minut temu

A kiedy upomni się o mordowanych, prześladowanych czy też dyskryminowanych chrześcijan !!

odpowiedz

zgłoś do moderacji