Strona główna serwisu
Matwijenko: Rosja gotowa do dialogu z Polską, wybór należy do Warszawy

Matwijenko: Rosja gotowa do dialogu z Polską, wybór należy do Warszawy

• Rosja gotowa do dialogu z Polską - twierdzi szefowa wyższej izby parlamentu Rosji
• Wybór należy do Warszawy - pisze "Rossijskiej Gazecie" Matwijenko
• Politycy i media próbują pozbawić Polaków pamięci historycznej - ocenia
Szefowa Rady Federacji Walentina Matwijenko pisze w "Rossijskiej Gazecie", że Rosja jest gotowa do dialogu, ale wybór należy do Warszawy. Krytykuje ona zabiegi Polski o wzmocnienie obecności NATO. Ocenia, iż w Polsce umniejsza się rolę ZSRR w wyzwoleniu kraju.

Artykuł Matwijenko, szefowej wyższej izby parlamentu Rosji, rządowy dziennik opublikował we wtorek wraz z informacją, iż 22 stycznia w Moskwie odbędą się konsultacje polsko-rosyjskie. Szefowa Rady Federacji zastanawia się w swym artykule, "czy wznowiony zostanie, obok dyplomatycznego, dialog parlamentarny między Moskwą i Warszawą".

Matwijenko stwierdza, że obecnie osłabł impet w rozwoju kontaktów między parlamentami obu krajów. Kontakty dwustronne "znacznie ograniczyły się na wszystkich szczeblach". "Wpłynęło to fatalnie także i na współpracę Rady Federacji i polskiego Senatu" - zaznacza szefowa wyższej izby parlamentu.


Wyraża następnie ocenę, że "wbrew deklarowanemu przez Polskę przywiązaniu do wartości europejskich, w miejsce racjonalnego i spokojnego poszukiwania wyważonego rozwiązania wszystkich problemów, zarówno poszczególni politycy, jak i media w Polsce, próbują z jakąś gwałtownością pozbawić Polaków pamięci historycznej". Kontynuuje: "przypomnijcie sobie, w jakiej atmosferze w Polsce obchodzono 70-lecie jej wyzwolenia przez Armię Czerwoną spod okupacji hitlerowskiej i zakończenia II wojny światowej?"

"W przeważającej większości materiałów w polskich mediach i wypowiedzi polityków nie mówiono ani słowa lub tylko wspominano mimochodem o decydującej roli ZSRR w pokonaniu nazizmu i odnowieniu państwowości polskiej. Akcent zaś kładziono na tym, że jakoby nie było w ogóle żadnego wyzwolenia Polski, a po prostu jedna okupacja zastąpiła drugą. Naprawdę, 'jezuicka' logika!" - pisze Matwijenko.

W innym miejscu artykułu szefowa wyższej izby parlamentu stawia pytanie: "jak z racjonalnego punktu widzenia wyjaśnić aktywne i inicjujące działania strony polskiej dotyczące wzmocnienia zgrupowania wojsk NATO" na terytorium Polski, "a także przyspieszone przezbrojenie polskiej armii?"


"Takie kroki w rezultacie mogą doprowadzić do naruszenia ustalonej równowagi sił i do sztucznego zaostrzania sytuacji na naszych granicach zachodnich, zmuszając władze rosyjskie do podjęcia w odpowiedzi działań w celu wzmocnienia naszej granicy" - ocenia Matwijenko.

Szefowa Rady Federacji dodaje, iż "praktycznie regularne stały się przypadki demontowania czy bezczeszczenia w Polsce pomników żołnierzy radzieckich, którzy zginęli podczas II wojny światowej". Wzywa do "realizowania w pełni postanowień" umowy międzyrządowej z 1994 r. o miejscach pamięci. Zaznacza: "Nie żądamy wdzięczności, a jedynie liczymy na elementarną ludzką pamięć i strzeżenie prawdy historycznej tam, gdzie jest ona bezsporna". Matwijenko zauważa: "przecież i sami Polacy stanowczo protestują, kiedy ktoś próbuje podawać w wątpliwość pamięć o polskich żołnierzach, którzy zginęli w latach II wojny".

"Nasze podejście jest niezmienne. Strona rosyjska zawsze będzie gotowa do konstruktywnego dialogu na zasadach dobrosąsiedztwa, wzajemnego szacunku i uwzględniania wzajemnych interesów. Słowo i wybór należy do Warszawy" - konkluduje szefowa Rady Federacji. W zakończeniu artykułu zapewnia: "Tak jak wcześniej odnosimy się z wielką sympatią do narodu polskiego, uważamy Polskę za ważnego partnera Rosji, z którym łączy nas wspólna granica, ponadtysiącletnia wspólna historia i bliskość tradycji kultury".

Matwijenko w artykule przypomina, że pod egidą polskiego Senatu i Rady Federacji Rosji powstało Forum Regionów - mechanizm współpracy samorządów obu krajów. Odbyło się ono pięciokrotnie, na przemian w Rosji i Polsce.

W marcu 2014 roku ówczesny marszałek Senatu Bogdan Borusewicz odwołał Forum Regionów, które miało się odbyć w Gdańsku, tłumacząc te decyzję sytuacją polityczną związaną z agresją Rosji na Ukrainę.


Również w marcu 2014 roku szefowa Rady Federacji została objęta sankcjami UE i USA z powodu jej publicznego poparcia dla wysłania wojsk rosyjskich na Krym.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (214)
Nie zgadzam się z opinią
38
Zgadzam się z opinią
249
~Ssss 2016-01-19 (12:36) 20 godzin i 7 minut temu

Można rozmawiać, trzeba rozmawiać ale należy pamiętać o tym, że jest to dziki niedźwiedź, który może rozszarpać mimo sympatycznego wyglądu. Z dystansem i ostrożnie proszę. Nie zapominajmy o tym, że ci chętni do rozmowy Rosjanie szpikują obwód kaliningradzki bronią ofensywną ( rakiety). Tak nie postępują miłujący pokój, bogobojni ludzie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
21
Zgadzam się z opinią
182
~jakie wyzwolenie 2016-01-19 (12:27) 20 godzin i 16 minut temu

Wyzwolili to Amerykanie Francje i jakoś nie zapomnieli wrócić do domu. W Polsce zmienił się jeden okupant na drugiego,zabłądziły biedulki i 50 lat nie mogli do domu trafić.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
152
~red 2016-01-19 (12:17) 20 godzin i 26 minut temu

buahahaha Niemcy z jednej , Ruscy z drugiej, każdy własna wersja historii, gdzie jest środek? W Polsce i jej historii.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2