Strona główna serwisu
Kreml: Władimir Putin i Baszar el-​Asad rozmawiali o uregulowaniu konfliktu w Syrii

Kreml: Władimir Putin i Baszar el-​Asad rozmawiali o uregulowaniu konfliktu w Syrii

• Prezydenci Rosji i Syrii omówili telefonicznie kwestie syryjskiego konfliktu
• Według służb prasowych Kremla, Asad jest skłonny do "uregulowania" sprawy
• Kreml: Asad potwierdził gotowość, by wesprzeć ustanowienie rozejmu w Syrii
Władimir Putin Władimir Putin ()
"Przedyskutowane zostały różne aspekty kryzysu syryjskiego w świetle zadań dotyczących realizacji oświadczenia Rosji i USA (...) o przerwaniu działań zbrojnych w Syrii od 27 lutego 2016 roku" - poinformowały służby prasowe Kremla.

Asad ocenił propozycje zawarte w amerykańsko-rosyjskim komunikacie "jako ważny krok w kierunku uregulowania politycznego". W szczególności prezydent "potwierdził gotowość pomocy rządu syryjskiego w ustanowieniu rozejmu" - głosi komunikat prasowy.

Putin i Asad potwierdzili również wagę "dalszej bezkompromisowej walki z Państwem Islamskim (IS), Frontem al-Nusra i innymi grupami terrorystycznymi, które znajdują się na liście Rady Bezpieczeństwa ONZ" - podały służby prasowe.


Zgodnie z ogłoszonymi w poniedziałek we wspólnym komunikacie amerykańsko-rosyjskimi ustaleniami rząd syryjski i sprzymierzone z nim siły oraz zbrojne grupy opozycyjne w Syrii zaprzestaną wzajemnych ataków z wykorzystaniem wszelkiego rodzaju broni, w tym pocisków rakietowych, moździerzowych czy przeciwpancernych pocisków kierowanych. Ustalenia te mają wejść w życie od soboty.

Waszyngton i Moskwa uzgodniły przy tym, że przerwanie walk nie obejmuje operacji przeciwko IS i Frontowi al-Nusra.

Reżim w Damaszku we wtorek ogłosił, że zgadza się na wstrzymanie operacji zbrojnych. Zapowiedział zarazem, że będzie uzgadniać z Rosjanami, które grupy i obszary będą objęte wstrzymaniem tych działań.


USA i Rosja są współprzewodniczącymi w Międzynarodowej Grupie Wsparcia Syrii, zrzeszającej 17 krajów.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (26)
Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
7
~INFO 2016-02-24 (16:21) 20 godzin i 29 minut temu

OLGINO JUŻ TU PIEJE.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
14
~no nie 2016-02-24 (16:21) 20 godzin i 29 minut temu

Spotkało się dwóch demokratów ha ha ha.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
6
~Polak 2016-02-24 (20:16) 16 godzin i 34 minut temu

Putin planował podbicie Kijowa. W lutym 2014 r. ponad 200 rosyjskich wozów bojowych i 50 czołgów było przygotowanych do ataku na stolicę Ukrainy. Czekano tylko na rozkaz z Moskwy - wynika z treści stenogramów wojskowych opublikowanych w poniedziałek przez ukraiński parlamentarny komitet ds. bezpieczeństwa i obrony.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
5
~Garri Kasparow mówi jak jest 2016-02-24 (16:23) 20 godzin i 27 minut temu

Mówi pan, że Polska nie jest aż tak zagrożona jak kraje bałtyckie. Ale Polska ma granicę z Białorusią, którą od ponad 20 lat rządzi jeden z najbliższych sojuszników Putina. - Łukaszenko jest doświadczonym dyktatorem. Za wszelką cenę będzie się starał utrzymać władzę i nie jest w jego interesie, by ktoś wykorzystywał jego terytorium do agresji wobec jakiegoś kraju NATO. Nie zakładałbym, że w obecnych warunkach geopolitycznych Putinowi uda się zmusić Łukaszenkę do otwarcia granicy, by rosyjskie czołgi pojechały do Polski. Nie zapominajmy, że Putin nie jest dyktatorem wojskowym, on jest KGB-owcem. Powodów do agresji na Polskę dzisiaj nie ma. Tam nie ma rosyjskich enklaw i musiałby argumenty wyssać z palca. Z kolei Łotwa i Estonia wpisują się w schemat, który był wykorzystywany na Krymie i w Donbasie. Filozofia Putina przypomina w czymś filozofię III Rzeszy. Chodzi o "wszystkie tereny, gdzie mieszkają Rosjanie". W Polsce ich nie ma.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
5
~nieco zadowolona 2016-02-24 (15:43) 21 godzin i 7 minut temu

wiesz Putin ty to mi możesz ...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
4
~mon 2016-02-24 (16:37) 20 godzin i 13 minut temu

albo rosja padnie pod sankcjami i tania ropa albo wojna swiatowa.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
1
~A co to za kreatura - 2016-02-24 (16:10) 20 godzin i 40 minut temu

- na fotografi, na tle flagi "Moskowi"? - wygląda jakby go piołunem napoili...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
17
Zgadzam się z opinią
4
~viva la france 2016-02-24 (16:33) 20 godzin i 17 minut temu

ale tu ruskich ciot ktorzy sieja zaklamana propagande i tak rosja idzie na dno ,precz z bandyta putinem i rosjanami !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
3
~pani 2016-02-24 (16:32) 20 godzin i 18 minut temu

chwała zachodowi precz z moskalami ktorzy tylko zabijaja,klamia i kradną.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
5
~wegam 2016-02-24 (16:31) 20 godzin i 19 minut temu

precz z terrorystyczna rosja ktora chce prowadzic wojne w syrii az do ostatniego syryjczyka ktory ma niszczyc europe

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
17
Zgadzam się z opinią
4
~ali 2016-02-24 (16:30) 20 godzin i 20 minut temu

rosja i putin to diabelskie nasienie i tak rosja przegra niech zyje ameryka i wolna syria bez assada i bez rosjan !!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
3
~Garri Kasparow mówi jak jest 2016-02-24 (16:23) 20 godzin i 27 minut temu

A może w grę wchodzą również obawy zachodnich polityków przed wywołaniem otwartej konfrontacji z Rosją. Czy takie ryzyko istnieje? - Oczywiście, że pewne ryzyko istnieje i zwiększa się wraz z rozwojem agresji. Dojdzie do tego, że mówienie po prostu nie wystarczy i trzeba będzie użyć siły. Tchórzliwa polityka Europy i Stanów Zjednoczonych doprowadziła do tego, że konfrontacja z Putinem jest nieunikniona. Moskwa ciągle poszerza front swojej agresji i w najbliższym czasie społeczność międzynarodowa nie będzie mogła poprzestać na słowach. Dzisiaj to za mało powiedzieć, że rosyjskie samoloty powinny przestać bombardować syryjskie miasta. Putin na takie słowa nawet nie zareaguje. Poziom konfrontacji na Bliskim Wschodzie ciągle rośnie. Dzisiaj Turcja i Arabia Saudyjska poważnie się zastanawiają nad kwestią wprowadzenia armii w obronie sunnitów na terenie Syrii. Zachęcam wszystkich do zbadania doświadczenia zimnej wojny, by zrozumieć, dzięki czemu ta wojna została wygrana. Wtedy zrozumiemy, co mamy robić.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
3
~Garri Kasparow mówi jak jest 2016-02-24 (16:23) 20 godzin i 27 minut temu

Dlaczego więc zachodni liderzy pozwalają Putinowi na uprawianie polityki imperialnej i gwałcenie prawa międzynarodowego? - Zarówno w Waszyngtonie, jak i w europejskich stolicach nie ma dzisiaj woli politycznej. Dlatego utracono możliwość powstrzymania Putina na pierwszym etapie agresji. W demokracji powinna występować perspektywa historyczna, która opiera się na wieloletniej i owocnej pracy instytucji, które zajmują się jej tworzeniem. Truman tworzył instytucje, które pozwoliły na przetrwanie zimnej wojny, a później jej wygranie. Są to takie instytucje jak Rada Bezpieczeństwa Narodowego, CIA, rozgłośnia radiowa Głos Ameryki, NATO, plan Marshalla dla Europy, utworzenie zachodnich Niemiec itd. Kennedy przygotowywał lot na Księżyc, mając świadomość, że odbędzie się już nie za jego rządów. Dzisiaj polityka Obamy polega na uczestnictwie w konferencji prasowej bez zastanowienia się nad tym, co będzie jutro.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
3
~Garri Kasparow mówi jak jest 2016-02-24 (16:22) 20 godzin i 28 minut temu

Tyle że już wcześniej Moskwa dopuszczała się agresji zewnętrznej. Wojna w 2008 roku oraz oderwanie od Gruzji Abchazji i Osetii Południowej zostały zapomniane przez opinię publiczną na Zachodzie. Czy z Ukrainą nie będzie podobnie? - Warto jednak zaznaczyć, że reakcja Zachodu na działania Putina na Ukrainie i tak była nieco bardziej agresywna, niż on przepuszczał. Opierając się na sieci swoich lobbystów i agentury, która działa na całym świecie, był przekonany, że Zachód na to wcale nie zareaguje. Do reakcji zachodnich polityków zmusiło ich własne społeczeństwo. Ale była zdecydowanie niewystarczająca. Dzisiaj obserwujemy, jak duża część zachodnich polityków i biznesmenów, mając w tym bezpośredni interes, namawia do wznowienia kontaktów z Moskwą. Skorumpowana część zachodniego establishmentu domaga się zniesienia sankcji i twierdzi, że wydarzenia na Ukrainie i aneksja Krymu nie powinny wpływać na stosunki międzynarodowe.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
3
~Garri Kasparow mówi jak jest 2016-02-24 (16:22) 20 godzin i 28 minut temu

Wyjechał pan za granicę w 2013 roku. Od tej pory w pana ojczyźnie wiele się zmieniło. Rosja poszerzyła się o Krym, toczy wojnę na Ukrainie, rozpoczęła operację w Syrii, wrogiem została Turcja. Miał pan przeczucie tego, co się wydarzy? Garri Kasparow: Przeczytałem wystarczająco dużo książek o historii i zgodnie ze specyfiką mojego poprzedniego zawodu mam zdolności do analizy materiału faktycznego. Dlatego nie miałem żadnych wątpliwości, że eskalacja napięcia i agresja zewnętrzna będą kluczowymi aspektami polityki putinowskiej. Po przeprowadzeniu czystek i pozbyciu się wrogów wewnętrznych dyktator powinien przechodzić do konfrontacji ze światem zewnętrznym. Pojawia się potrzeba tworzenia nowej mitologii, która by tłumaczyła, dlaczego dyktator wciąż ma się znajdować na górze tej piramidy. Zwłaszcza w warunkach kryzysu gospodarczego. Każda dyktatura nie tylko doprowadza do ograniczenia wolności politycznych, ale i tworzy skorumpowany system urzędników, którzy pasożytują na interesach społeczeństwa. W takich warunkach dyktatura zaczyna poszukiwanie wroga zewnętrznego. Putin, który z zawodu jest czekistą, nie ma problemu ze znalezieniem, a nawet z tworzeniem tych wrogów. To wszystko musiało doprowadzić do eskalacji konfliktu ze światem.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
21
Zgadzam się z opinią
7
~weteran 2016-02-24 (16:36) 20 godzin i 14 minut temu

zabierzcie tą bandycka morde putina to bandyta taki jak hitler czy stalin jedno zło.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
5
~lazslo 2016-02-24 (16:34) 20 godzin i 16 minut temu

soviety do domu , soviety wynocha z ukrainskiego krymu i donbasu!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
4
~Saakaszwili o Zachodzie i Rosji 2016-02-24 (16:24) 20 godzin i 26 minut temu

Dlaczego Władimirowi Putinowi udało się położyć kres Pax Americana i zbudować świat wielobiegunowy? Przecież Rosja ma osiem razy mniejszą gospodarkę od USA. - Bo Zachód mu na to pozwolił, okazał się niezdolny do reakcji, do działania, bardzo słaby. Ale to nie znaczy, że Rosja będzie teraz brała konstruktywny udział w nowym, wielobiegunowym porządku. Pod rządami Putina ona może być jedynie źródłem niepokoju. Sukces Rosji nie jest zresztą trwały. Przeciwnie, będzie krótkotrwały. Rosja nigdy nie zdołała rozwinąć soft power, potrafi jedynie używać brutalnej siły. (Putin) przez ten czas zmarnował szansę na modernizację gospodarki, jej zdywersyfikowanie. I dziś, gdy załamały się ceny ropy, a Zachód nałożył sankcje, ta gospodarka jest na tyle słaba, że nie będzie w stanie sfinansować imperialnych ambicji Putina. Już to widać po załamaniu nastrojów wśród Rosjan. Rosja Putina przypomina więc terrorystę, który przejął autobus z dziećmi. Ma zakładników, chwilowo jest silny, ale współpracować się z nim nie da. Barack Obama umożliwił ten powrót Rosji, powtarzając przez lata jak szalony, że rozwiązanie siłowe kryzysu syryjskiego jest niemożliwe. A przecież siłą ten kryzys rozwiązać się da, przynajmniej w krótkiej perspektywie. Ale znowu Rosja może odnosić sukcesy w Syrii nie dłużej niż kilkanaście miesięcy. Nie zdoła utrzymać dyktatora odpowiedzialnego za śmierć ćwierci miliona swoich rodaków. Rosja będzie znienawidzona już nie tylko na Ukrainie, ale i na Bliskim Wschodzie, będzie musiała stawić czoło groźbie ataków terrorystycznych. Afganistan też został przejęty przez Rosjan w dwa dni, ale potem przez lata walczyli o jego utrzymanie, aż w końcu ponieśli całkowitą klęskę.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
36
Zgadzam się z opinią
6
~rodak 2016-02-24 (14:02) 22 godzin i 48 minut temu

Putin nie potrafi wygrać w Syrii z opozycją i ISIS, więc musiał z jedną stroną zawrzeć pokój.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
37
Zgadzam się z opinią
5
~alibaba 2016-02-24 (13:53) 22 godzin i 57 minut temu

niech zyje USA i Izrael!!! Kto jest przeciwnego zdani, dac mu po arabie do domu!!!

odpowiedz