Strona główna serwisu
"Kolejny atak terrorystyczny w Europie jest kwestią czasu". Francja i Belgia zacieśnią współpracę

"Kolejny atak terrorystyczny w Europie jest kwestią czasu". Francja i Belgia zacieśnią współpracę

• Premierzy Belgii I Francji zapowiedzieli zacieśnienie współpracy w zwalczaniu terroryzmu
• Nowy poziom zagrożenia wymaga szybkiego przeciwdziałania
• Premier Francji wzywa do podjęcia działań na szczeblu UE
• Premier Belgii wskazuje konieczność wykorzystywania zaawansowanych technologii w walce z terroryzmem
Manuel Valls i Charles Michel Manuel Valls i Charles Michel ()
Po rozmowach w Brukseli, premierzy Belgii i Francji, Charles Michel i Manuel Valls, zapowiedzieli zacieśnienie współpracy obu krajów w zwalczaniu terroryzmu. Valls ostrzegł, że kolejny atak terrorystyczny w Europie jest jedynie kwestią czasu.

W rozmowach uczestniczyli ministrowie spraw wewnętrznych oraz wysocy rangą funkcjonariusze policji, wymiaru sprawiedliwości i wywiadu Francji i Belgii.

Jak informuje agencja AFP, głównym celem rządów obu krajów jest zademonstrowanie woli wspólnego przeciwdziałania terroryzmowi po tragicznych atakach terrorystycznych w Paryżu z 13 listopada ub. r., w których zginęło ponad 130 osób. Doszło po nich do cierpkich wypowiedzi z obu stron, które spowodowały wzajemne urazy, kiedy okazało się że zamachowcy przygotowywali zamachy w Belgii, gdzie mieszkał m. in. uważany za ich przywódcę Abdelhamid Abaud.


- Nie ma czegoś takiego jak zerowe ryzyko (zamachów) - powiedział Michel na wspólnej konferencji prasowej. Dodał, że cała Europa stoi w obliczu "nowego poziomu zagrożenia", które wymaga szybkiego przeciwdziałania.

- Musimy zacieśnić naszą współpracę we wszystkich dziedzinach: wywiadu, policji, wymiaru sprawiedliwości - podkreślił Valls. Wezwał do podjęcia działań na szczeblu Unii Europejskiej, m.in. poprzez wymianę informacji o pasażerskim ruchu lotniczym, systematyczne kontrole podróżnych wewnątrz strefy Schengen i utworzenie służby ochrony zewnętrznych granic UE.

Michel wskazał na konieczność powszechnego obowiązku stosowania paszportów biometrycznych oraz wykorzystania zaawansowanych technologii do walki z terrorystami w internecie.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (16)
Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
40
~www 2016-02-02 (15:33) 8 godzin i 51 minut temu

Nie byłoby tego problemu, gdyby muslimów nie było w Europie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
38
~laska 2016-02-02 (16:11) 8 godzin i 13 minut temu

sorry ale im szybciej tym lepiej, na ludzi najlepiej dziala terapia wstrzasowa, bo niektorym sie jeszcze oczy nie otwarly. A tymczasem 10,000 byczkow gdzies przepadlo...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
35
~Pedro 2016-02-02 (21:36) 2 godziny i 48 minut temu

Zło się szerzy, bo za takim stanem rzeczy stoi polityka. To nie zwykły obywatel odpowiada za błędne decyzje polityczne i chaos na świecie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji