Strona główna serwisu
Zenon Kubiak

Zenon Kubiak

Kibice Lecha Poznań skazani za antylitewski transparent

Kibice Lecha Poznań skazani za antylitewski transparent

• W 2013 r. na stadionie w Poznaniu kibice wywiesili transparent z napisem "Litewski chamie, klęknij przed polskim panem"
• Zdarzenie wywołało międzynarodowy skandal
Po ponad dwóch latach czterech kibiców Lecha zostało za to skazanych na prace społeczne i zakaz stadionowy
8 sierpnia 2013 r. na stadionie przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu odbył się mecz miejscowego Lecha z litewskim Żalgirisem Wilno w ramach eliminacji Ligi Europejskiej. W pewnym momencie kibice Kolejorza wywiesili na II trybunie wielki transparent z napisem "Litewski chamie, klęknij przed polskim panem", który wisiał przez kilkanaście minut.

Sprawa nabrała międzynarodowego rozgłosu, a oświadczenie potępiające incydent wydało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Poznańska prokuratura, która wszczęła w tej sprawie śledztwo, ustaliła, że za przygotowanie, wniesienie i rozwieszenie transparentu odpowiada w sumie grupa kilkunastu osób. We wrześniu 2014 r. zarzuty przedstawiono jednak tylko czterem.


- Materiał dowodowy zebrany w toku śledztwa uzasadnił oskarżenie Michała N., Agnieszki K., Patryka B. i Tomasza D., którzy brali udział w przygotowaniu i rozwieszeniu na stadionie transparentu, o popełnienie przestępstwa z art. 257 k.k. tj. publicznego znieważenia obywateli Republiki Litewskiej z powodu ich przynależności narodowej - wyjaśniała wówczas Magdalena Mazur-Prus, rzecznik prasowy poznańskiej prokuratury.

Podejrzanym groziły nawet trzy lata więzienia. 7 stycznia sąd wymierzył im jednak znacznie łagodniejsze kary - wszyscy zostali skazani na rok prac społecznych. Każdego miesiąca muszą przepracować po 30 godzin. Poza tym całą czwórkę objęto też dwuletnim zakazem stadionowym. W tym czasie nie mogą wejść na jakikolwiek mecz, a także inną imprezę masową.

Obrońca skazanych już zapowiedział złożenie apelacji, ponieważ kibice w ogóle nie przyznają się do winy i oczekują uniewinnienia.


Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? Wyślij nam zdjęcia. Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Twoim regionie.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (51)
Nie zgadzam się z opinią
39
Zgadzam się z opinią
248
~observer 2016-01-08 (10:40) 22 godzin i 6 minut temu

Górna granica kary to 3 lata więzienia za slowo "cham"? W Wilnie niszczy sie polską kulturę i dyskryminuje rodakow . Zero sankcji dla Litwinów a tu wyroki za transparent, który jest reakcja na zmudzinski, zle pojęty nacjonalizm? Komedia.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
22
Zgadzam się z opinią
146
~Nemo 2016-01-08 (09:37) 23 godzin i 9 minut temu

Prokuratura i sądy nie mają się już czym zajmować? Co ta polityczna poprawność robi z ludzi. A swoją drogą transparent był słaby i prostacki. Ja bym zapodał na przykład coś w stylu: Litwinem był Kościuszko, Litwinem był Mickiewicz, Litwinem był Piłsudski, więc kim Wy jesteście? Myślę, że bardziej by tych de facto Żmudzinów nie Litwinów zabolało.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
24
Zgadzam się z opinią
126
~oko 2016-01-08 (10:28) 22 godzin i 18 minut temu

teraz to juz kichniecie moze zdrowych obrazic rasistowsko. niektorym po prostu odbija od poprawnosci politycznej i tylko to jest zalosne, ze sa w sadownictwie

odpowiedz

zgłoś do moderacji