więcej
Pokaż Ukraińcom, że jesteś z nimi! 1082367solidarnych Solidarni z Ukrainą

Czy Polonia powinna mieć prawo do głosowania? .

Logo dostawcy  wp.pl |  dodane 2010-06-29 (11:58) 3 lata 9 miesięcy 24 dni 23 godziny i 16 minut temu
drukuj


"Uważam, że Polacy zamieszkali na stałe za granicami Polski, powinni powstrzymać się przed udziałem w polskich wyborach" - napisał w liście, mieszkający w USA, Piotr Grzegorz Chmiel. Wirtualna Polska zapytała o udział Polonii w wyborach doktora Tomasza Słomkę, ustrojoznawcę z Uniwersytetu Warszawskiego.

Paulina Matysiak: Internauta w liście do Wirtualnej Polski nawołuje Polonię do powstrzymania się w udziale w wyborach, ponieważ mieszkając za granicą nie powinno się wpływać na politykę Polski.


Doktor Tomasz Słomka: - Prawa wyborcze nie zależą od miejsca zamieszkiwania. Nie działa tu żadna zasada domicylu (miejsce zamieszkania), a jedynym kryterium jest przynależność do wspólnoty politycznej, czyli posiadanie obywatelstwa.

Przeczytaj: Co zrobić, żeby głosować za granicą?

Rzeczywiście czasem jest tak, że osoby mieszkające przez dłuższy czas za granicą tracą styczność z problemami państwa. Przykład Tymińskiego pokazuje, że można całkowicie nie wiedzieć, co się dzieje w państwie, a czynnie i biernie uczestniczyć w wyborach.

Jest również bardzo duża liczba osób, które tylko na określony czas wyjeżdżają z państwa, ale zarabiając, mieszkając gdzieś za granicą, mają pojęcie o tym, co się dzieje w kraju. I mogą mieć też prawo do tego, by współtworzyć kształt polityczny państwa.

Nie jestem przekonany, czy odebranie praw wyborczych byłoby zgodne z ładem konstytucyjnym, ale również nie byłoby celowe, ponieważ wiele osób tutaj takie prawa posiada. Kto nie chce, nie musi głosować , ponieważ nie ma przymusu wyborczego.

Serwis wyborczy Wirtualnej Polski - kandydaci, komentarze, informacje - zobacz więcej.

A co z głosowaniem w wyborach w dwóch krajach?

- Jeżeli ktoś ma podwójnie obywatelstwo, to oczywiście, że może to robić.

W wyborach prezydenckich w 2005 roku za granicą uprawnionych do głosowania było około 74 tysiące osób. Zagłosowało 52 tys. Czy może to w znaczący sposób wpłynąć na wynik wyborów?

- W przypadku wyborów prezydenckich głosy Polonii wpływają na wynik w mniejszym stopniu, ponieważ cały kraj jest jednym okręgiem wyborczym. Wybiera się kandydatów z jednej listy. Natomiast w przypadku wyborów do parlamentu głosy te odgrywają większą rolę, ponieważ wszystkie osoby głosujące za granicą są przyporządkowane do okręgu warszawskiego.

W tym przypadku rzeczywiście głosuje się tylko na kandydatów startujących w Warszawie i kilka tysięcy głosów może stworzyć jakieś zróżnicowanie w wynikach. Kandydaci z Warszawy spotykają się z wyborcami za granicą, ponieważ doskonale zdają sobie sprawę z siły tych głosów.

Liczba uprawnionych do głosowania to tylko osoby, które zgłosiły chęć udziału w wyborach do obwodów za granicą. Gdyby większość Polonii zdecydowała się wziąć w nich, to rzeczywiście mogłoby to wpłynąć na wynik…

- Mogłaby, ponieważ gdybyśmy popatrzyli na pewne szacunki, to one nie mówią o tysiącach, ale o milionach rozsianych po świecie Polaków. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę to, że nie zawsze sklasyfikowanie Polonii jest takie samo, ponieważ niektórzy zaliczają do niej tylko tych, którzy mają powiązania polityczne z państwem. Inni zaliczają do niej tych, którzy odwołują się do tradycji polskich, ale nie posiadają obywatelstwa, więc ta rozbieżność od 8 do 15 milionów jest duża. Po drugie to są osoby w różnym wieku, więc nie wszyscy są uprawnieni do udziału w wyborach.

W przypadku uzbierania się 2-3 milionów wyborców za granicą ich głosy miałby znaczenie nawet w wyborach prezydenckich.

W poprzednich wyborach prezydenckich Donald Tusk otrzymał 49% głosów, Lech Kaczyński 39%, a Marek Borowski 6%. Wynika z tego, że Polacy za granicą głosują na najbardziej znanych kandydatów.

- Za granicą głosuje się na bardziej popularnych, medialnych, wyrazistych kandydatów i stąd taka polaryzacja nie jest zaskakująca. Wpływają na to również miejsca, w których przebywają. Powiązane są z tym pewne tradycje, przekonania polityczne. Na przykład Polonia amerykańska głosuje zazwyczaj na bardziej prawicowe ugrupowania.

Polub wiadomości.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 5 35.71%
nie 9 64.29%

Przeczytaj też

Polacy za granicą masowo ruszają na wybory

dodane 2010-07-02 (14:51) 3 lata 9 miesięcy 20 dni 20 godzin i 23 minuty temu

Tajemnica 98 kart do głosowania

dodane 2010-07-01 (07:35) 3 lata 9 miesięcy 22 dni 3 godziny i 39 minut temu

Więcej Polaków w Kanadzie weźmie udział w wyborach

dodane 2010-07-01 (05:02) 3 lata 9 miesięcy 22 dni 6 godzin i 12 minut temu

Wałęsa: jeśli ktoś się czuje odpowiedzialny - do urny

dodane 2010-06-29 (15:05) 3 lata 9 miesięcy 24 dni 20 godzin i 9 minut temu

Urlopy mogą przesądzić o wynikach drugiej tury

dodane 2010-06-23 (10:44) 3 lata 10 miesięcy i 30 minut temu

Jak głosują funkcjonariusze przebywający na służbie?

dodane 2010-05-30 (07:05) 3 lata 10 miesięcy 24 dni 4 godziny i 9 minut temu

Czy Polonia powinna mieć prawo do głosowania?

dodane 2010-05-25 (15:55) 3 lata 10 miesięcy 28 dni 19 godzin i 19 minut temu

Wyjeżdżasz z kraju? Przeczytaj, jak głosować poza Polską

dodane 2010-05-24 (16:15) 3 lata 10 miesięcy 29 dni 18 godzin i 59 minut temu

W innych serwisach

  • Pytamy.pl: Wybory Miss Pytamy 2012. GŁOSOWANIE!

Opinie (1549)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~ala 2010-06-23 (13:16) 3 lata 9 miesięcy 30 dni 21 godzin i 58 minut temu

Po
czy PO boi się polonii? z tego widać że tak

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
kapa 2010-06-24 (18:37) 3 lata 9 miesięcy 29 dni 16 godzin i 37 minut temu

POLONIJNY KOMITET POPARCIA
wp.pl

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~nadin 2011-02-04 (12:00) 3 lata 2 miesiące 18 dni 23 godziny i 14 minut temu

re
Załosny jesteś-trzeba było nie dawać a teraz wypominasz jakieś gówno warte paczki z używaną odzieżą .Jakie masz prawo do głosowania "polaczku"??? Chcesz głosować wracaj do Polski, żyj tu, pracuj,płać podatki a nie siedzisz za granicą na stałe i decydujesz o NAS !!!

odpowiedz

1
0
~Anna 2010-06-26 (20:04) 3 lata 9 miesięcy 27 dni 15 godzin i 10 minut temu

Nie płacisz podatków - nie głosuj
Powinny głosować tylko te osoby, które rozliczają się z fiskusem w Polsce. W przeciwnym wypadku, radośni emigranci ubierają nas później w ustawy, które ich nie dotyczą.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

0
0
~politoli 2010-07-29 (17:10) 3 lata 8 miesięcy 24 dni 18 godzin i 4 minuty temu

Konkretny wywiad
Bardzo dobrze przeprowadzoany wywaid...Całusna ta pani redaktor :D

odpowiedz

0
0
~gościówa 2010-07-04 (21:50) 3 lata 9 miesięcy 18 dni 13 godzin i 24 minuty temu

Stara Polonia serwuje nam cd. "Starego Kraju"
Nie życzę sobie, aby o moich sprawach decydował ktoś, kto jako "patriota" mieszka wygodnie za granicą ponad 5 lat, nie płaci w Polsce podatków, a wiedzę o porzuconej Ojczyźnie czerpie ze szkółki niedzielnej. Większość tzw. starej Polonii kieruje się starczym sentymentem, więc niech nie serwują nam ciągu dalszego "Starego kraju". Wyborów tu i teraz, powinni dokonywać tylko ci, którzy są zmuszeni żyć z tym wyborem na codzień!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
0
~andrew 2010-07-08 (08:24) 3 lata 9 miesięcy 15 dni 2 godziny i 50 minut temu

Prawo do głosowania ??? !
Jako obywatel Polski mieszkający na terenie kraju nie życzę sobie, żeby o losie moim , moich dzieci, mojej Ojczyzny decydowali ludzie, którzy przed "wiekami" porzucili kraj, nie byli w nim od wieków, nieznający problemów z jakimi my musimy się borykać, karmieni na co dzień propagandą "publicznej" TVP dla zaspokojenia potrzeb ludzi chorych na władzę. Uprawnienia do głosowania powinni mieć tylko ci , których wyjazd z kraju jest czasowy, a nie ci których z krajem łączy tylko wpis w akcie urodzenia i propaganda "publicznej " TVP, czy też propaganda odszczepieńca od wiary, który przy okazji kręci niecne interesy.

odpowiedz

0
0
~Moher 2010-07-06 (09:40) 3 lata 9 miesięcy 17 dni 1 godzinę i 34 minuty temu

Co za głębia wniosku!
Czyli jak ci pożyczę lub dam żelazko to już mogę spać z twoją żoną ?.....- Daj no swój adres eskimosie....

odpowiedz

1
0
~szkodagadać 2010-07-05 (16:43) 3 lata 9 miesięcy 17 dni 18 godzin i 31 minut temu

Oczywiście, że tak, że mają prawo
wybrać sobie prezydenta na uchodźctwie, następcę Kaczorowskiego, a OD RZECZYPOSPOLITEJ WARA.

odpowiedz

1
1
~vanila 2010-07-05 (16:23) 3 lata 9 miesięcy 17 dni 18 godzin i 51 minut temu

Jeśli chcecie decydować o losach kraju to mieszkajcie tu!
Nie rozumiem dlaczego osoby, które wybrały życie w innym kraju głosują! Zapraszam do przeprowadzenia się do kraju i decydowania o jego losach na miejscu no i płacenia podatków! Miałam styczność z polonią w stanach, wielu nie zamierza wracać i głosuje, po co? Czy jak w Polsce polepszy się sytuacja przeprowadzicie sie tu?

odpowiedz

2
0
~max 2010-07-05 (14:36) 3 lata 9 miesięcy 17 dni 20 godzin i 38 minut temu

Czy Polonia powinna
Polonia nie powinna mieć prawa głosu i nie powinna wybierać władz w kraju który opuścili i tu nie mieszkają .

odpowiedz

2
0
~jan 2010-07-05 (14:01) 3 lata 9 miesięcy 17 dni 21 godzin i 13 minut temu

Przyjeżdżajcie do Polski
NIkt Polonii nie odbiera prawa do głosowania. Jesteś Polakiem, chcesz głosować, przyjedź do Polski. To takie proste i nie trzeba będzie się bawić w punkty wyborcze poza granicami kraju. Wtedy większość "patriotów" bardzo szybko zrezygnuje z prawa do głosowania. Jak może ktoś wybierać mi tu prezydenta jak 20 lat nie był w kraju i nie wie z autopsji jak nam się tu "ciężko żyje z kaczorami"

odpowiedz

2
0
~Max 2010-07-04 (18:38) 3 lata 9 miesięcy 18 dni 16 godzin i 36 minut temu

Nie wybierajcie nam prezydenta
Polonia to patrioci, ale nie mieszkają w Polsce i dla czego mają nam wybierać prezydenta my im prezydenta nie wybieramy. To oni wybrali kraj w którym chcą żyć i takie ich prawo lecz jest rzeczą nie moralną narzucanie ich woli ludziom mieszkającym w kraju.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~Krajan 2010-07-05 (13:41) 3 lata 9 miesięcy 17 dni 21 godzin i 33 minuty temu

Popieram
popieram

odpowiedz

1
0
~Polka 2010-07-05 (13:39) 3 lata 9 miesięcy 17 dni 21 godzin i 35 minut temu

Nie powinni głosować
Moim zdaniem szczytem bezczelności jest wybierać nam Prezydenta, Parlament gdy wyjedzie się z kraju i tam płaci podatki i żyje.Przyjeżdża się do Polski konsumować nasze dobra, leczyć "za darmo", korzystać z naszych usług za darmo.Leczcie się tam gdzie płacicie podatki, kształćcie dzieci tam gdzie zarabiacie i tam wybierajcie.Każdy kto ma ograniczony obowiązek podatkowy , zarabia za granicą , a wydaje w Polsce nie powinien GŁOSOWAĆ i nie ważne czy glosuje na tego, którego ja popieram, czy na mojego przeciwnika .

odpowiedz

1
0
~afreda 2010-07-05 (11:13) 3 lata 9 miesięcy 18 dni i 1 minutę temu

W Poloni rządzi O Rydzyk i nadaje kierunek.
Słusznie prezydenta powinni wybierać Polacy mieszkający w kraju lub czasowo będący za granicą.To biedota kościelna wyjechała x lat za granicę za chlebem i dziś chcą decydować o kraju.

odpowiedz

0
0
~emigrantka 2010-07-04 (18:43) 3 lata 9 miesięcy 18 dni 16 godzin i 31 minut temu

Moim zdaniem Polonia nie powinna brac udzialu w wyborach prezydenckich.
Jestem za granica 24lata jestem nadal obywatelka polska jak i innego kraju.Dlaczego mam glosowac i wybierac prezydenta Polski jak mnie tam tyle lat nie ma i nic tam nie wnosze?/.to przeciez szalenstwo ze mam wybierac prezydenta Polakom mieszkajacym w kraju.Polacy mieszkajacy w kraju tylko wiedza na kogo maja glosowac.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~anna 2010-06-23 (17:55) 3 lata 9 miesięcy 30 dni 17 godzin i 19 minut temu

Panowie Tusk i Komorowski POLAK TO POLAK obojętnie gdzie by nie był
TO PRZEZ RZĄDZĄCYCH NIEUDACZNIKÓW LUDZIE MUSZĄ WYJEZDZAĆ. I PAN MÓWI,ŻE JEDNOCZY POLAKÓW. WASZA RZADZA WŁADZY ZAPROWADZI WAS NA TACZKI

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~i-adamczak 2010-06-29 (12:06) 3 lata 9 miesięcy 24 dni 23 godziny i 8 minut temu

TO BYŁ ZAMACH
wykonany przez renegatów z PO przy współudziale rosyjskich sowieciarzy. Takie swoiste "braterstwo krwi", mord rytualny na Prezydencie RP.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~tomek55 2010-07-02 (05:52) 3 lata 9 miesięcy 21 dni 5 godzin i 22 minuty temu

Co bedzie jezeli wroce do Polski
a Wy juz swoimi glosowaniami wybierzecie rzad, ktory przehandluje Polske doszczetnie. Nie bede mial do czego wrocic. Nie wiedzialem na kogo glosowac po upadku komunizmu bo byl tam balagan, wiec nie glosowalewm. Teraz wiem to ide. Zobacz jaki wplyw miala Polonia na rzad amerykanski w czasie stanu wojennego, jezeli znasz angielski to posluchaj: http://www.youtube.com/watch?v=BAegtKam4vM&feature=player_embedded

odpowiedz