Trwa ładowanie...

IPN: odkryliśmy materiały na temat kontrwywiadu wojskowego. Dotyczą współpracowników

Instytut Pamięci Narodowej odkrył teczki tajnych współpracowników kontrwywiadu wojskowego z lat 1943-1974. To ok. 12 tys. zmikrofilmowanych akt.

IPN: odkryliśmy materiały na temat kontrwywiadu wojskowego. Dotyczą współpracownikówŹródło: Agencja Gazeta, fot: Cezary Aszkiełowicz
d3a0dx8
d3a0dx8

W dokumentach znajdują się m.in. ankiety personalne i życiorysy agentów oraz ich zobowiązania do współpracy. Są tam także dane na temat tajnych mieszkań i lokali kontaktowych.

Odnalezione akta dotyczą m.in. Wojskowej Służby Wewnętrznej i Głównego Zarządu Informacji WP. To ostatnia organizacja uznawana jest przez badaczy za jedną z najbardziej brutalnych służb PRL.

Cała odkryta dokumentacja dostępna jest dla badaczy. IPN poinformował, że opisy ok. 4 tys. jednostek archiwalnych znajdują się w internetowym Inwentarzu archiwalnym instytucji. Specjaliści IPN podkreślają, że to unikatowe akta.

Zobacz także: Monika Jaruzelska skomentowała ustawę degradującą jej ojca

Sama treść dokumentów nie znajdzie w Inwentarzu. Zgodnie z ustawą o IPN dostęp do nich mogą mieć tylko osoby, które prowadzą m.in. badania naukowe oraz dziennikarze.

d3a0dx8

Miały być zniszczone

Do tej pory historycy uważali, że większość akt dotyczących GZI została zniszczona. Okazało się jednak, że zostały zmikrofilmowane - tylko ok. 800 dokumentów przetrwała w formie papierowej. Wicedyrektor Archiwum IPN Mariusz Kwaśniak powiedział PAP, że teczki współpracowników kontrwywiadu nie widziała światła dziennego od 28 lat.

Kwaśniak wyjaśnił, że akt zarchiwizowano w latach 1966-1974. Dodał, że pracownicy IPN odkryli materiały w 2016 r. podczas prac porządkowych, ale dopiero teraz zakończono ich katalogowanie

d3a0dx8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3a0dx8
Więcej tematów