Trwa ładowanie...

Hiszpańska Ceuta otoczona przez imigrantów. Do akcji wkroczyło wojsko

Fala imigrantów z Maroka w hiszpańskiej Ceucie. Szacuje się, że do autonomicznego miasta w północnej Afryce przybyło nielegalnie w ciągu ostatnich dwóch dni nawet 10 tys. osób. "Są doskonale zorganizowani" - donoszą media.

Hiszpańską Ceutę otoczyli imigranci. Do akcji wkroczyło wojskoHiszpańską Ceutę otoczyli imigranci. Do akcji wkroczyło wojskoŹródło: PAP, fot: PAP, EPA
d46r16m
d46r16m

Fala imigrantów z Maroka zalewa hiszpańskie miasto autonomiczne Ceuta. Według dziennika "ABC", nielegalnym imigrantom ma pomagać ktoś z zewnątrz.

Hiszpania: Ceuta oblężona przez imigrantów z Maroka

Z informacji dziennikarzy wynika, że imigranci mają być przywożeni autobusami z Maroka na granicę z Ceutą i instruowani, jak ją przekroczyć - marokańskie służby bezpieczeństwa mają wskazywać im, gdzie należy skoczyć do wody, aby jak najszybciej dopłynąć na hiszpańskie wybrzeże.

Hiszpański dziennik podaje, że 11 proc. mieszkańców 85-tysięcznej Ceuty to obecnie nielegalni imigranci, którzy mieli już opanować cztery szkoły, z czego jedna została podpalona. W mieście ma dochodzić także do napaści i rabunków.

Leszek Miller zrecenzował nowy Polski Ład. Jedna rzecz mu się szczególnie nie podoba

Jak informuje rząd w Madrycie, około 4 tys. dorosłych imigrantów zostało już wydalonych z Ceuty. Problemem jest jednak to, że wracają. Jak podkreśla dziennik "La Razon", niektórzy próbowali powrócić już trzykrotnie.

d46r16m

Imigranci w Ceucie. Na granicę skierowano wojsko

Imigranci napierają także na inne hiszpańskie miasta autonomiczne. Chodzi m.in. o Melillę. Dodatkowo około 250 osób zostało przechwyconych na andaluzyjskim wybrzeżu w pobliżu Kadyksu. Na granice hiszpańskich enklaw skierowane zostało wojsko.

Rząd w Hiszpanii podjął już kroki prawne i finansowe, które mają zapewnić bezpieczeństwo autonomicznym miastom w rejonie Maroka. Chodzi o przyjęcie pakietu 30 mln euro pomocy dla Maroka na pokrycie wydatków policji marokańskiej, zakup sprzętu, patrolowanie wybrzeża, walkę z nielegalną imigracją i handlem ludźmi.

Kryzys migracyjny to efekt poluzowania kontroli granicznej przez Maroko. Powodem tego działania jest przyjęcie przez rząd Hiszpanii lidera Frontu Polisario z Sahary Zachodniej, Ibrahima Ghalego. Ruch mężczyzny opowiada się za niepodległością Sahary Zachodniej, do której terytoriów prawa rości sobie obecnie Maroko.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d46r16m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46r16m
Więcej tematów