Trwa ładowanie...

"Gazeta Wyborcza": Idą chude lata dla mniejszych uczelni

• Minister nauki Jarosław Gowin zapowiada koniec z masowością kształcenia
• Gowin proponuje nowy sposób finansowania uczelni oparty na nowym algorytmie
• Zmiany przetrwają tylko najsilniejsze i największe szkoły wyższe

"Gazeta Wyborcza": Idą chude lata dla mniejszych uczelniŹródło: PAP, fot: Marcin Obara
d1or25z
d1or25z

- Do tej pory zasada była prosta: im więcej studentów, tym więcej pieniędzy dla szkół wyższych. Według projektu Ministerstwa Nauki ma być tak, że uczelnia dostanie najwięcej pieniędzy z tytułu tzw. składnika studenckiego, gdy na jednego pracownika naukowego będzie przypadać 11-13 studentów - czytamy w artykule.

Oznacza to chude lata dla mniejszych uczelni publicznych, a w perspektywie - ich nieuchronne zamknięcie. Tylko największe szkoły wyższe o rozbudowanej kadrze naukowej, jak UW czy UJ, nie będą musiały pozbywać się studentów. Natomiast takie uniwersytety jak Gdański, Łódzki czy Opolski będą musiały co roku przyjmować o kilka tysięcy słuchaczy mniej, żeby utrzymać optymalny według ministerstwa stosunek 11-13 studentów na jednego pracownika.

- Teoretycznie te mniejsze uczelnie mogłyby zatrudnić więcej wykładowców, ale nie mają na to pieniędzy - powiedział gazecie Aleksander Temkin z Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej.

Jego zdaniem nowy algorytm pokazuje, o co tak naprawdę chodzi ministrowi Gowinowi. - Celem jest wypchnięcie studentów z mniejszych uczelni publicznych do największych szkół publicznych i prywatnych - ocenia Temkin.

- O ile kierunek zmian, tzw. większa elitarność uczelni, jest raczej chwalony przez środowisko akademickie, o tyle tempo ich wprowadzania i szczegóły nowego algorytmu budzą wątpliwości - podsumowuje "Gazeta Wyborcza".

d1or25z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1or25z
Więcej tematów