Trwa ładowanie...

Festiwal Zabytków Techniki rusza w sobotę na Dolnym Śląsku

W nadchodzący weekend - 15 i 16 sierpnia - na Dolnym Śląsku odbędzie się Festiwal Zabytków Techniki. Po raz pierwszy festiwal obejmie kilka miejsc w terenie województwa.

Festiwal Zabytków Techniki rusza w sobotę na Dolnym ŚląskuŹródło: Facebook, fot: Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki
d9dyhhv
d9dyhhv

Festiwal Zabytków Techniki został zainicjowany w 2013 r. przez Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku z Jaworzyny Śląskiej (woj. dolnośląskie). Stworzeniu festiwalu przyświecała myśl, by zgromadzone przez muzeum zabytki przedstawić w stanie czynnym, takim, w jakim znajdowały się one w momencie swojego powstawania.

W zbiorach MPiK w Jaworzynie znajduje się 40 lokomotyw – parowych, spalinowych i elektrycznych – oraz około 50 wagonów i innych specjalistycznych pojazdów szynowych. Dodatkowo muzeum w swojej kolekcji posiada wiele maszyn i urządzeń technicznych, w tym słynny wrocławski komputer „Odra”, zabytkowe motocykle oraz różnego rodzaju zbiory ikonograficzne czy archiwalne.

W tym roku jednak festiwal nie ograniczy się jedynie do Jaworzyny Śląskiej. Organizatorzy zaprosili do współpracy partnerów z Dolnego Śląska, by pokazać, że region ten jest jednym z najbardziej uprzemysłowionych w Polsce i posiada bogate tradycje przemysłowe. Dzięki temu, w ramach tegorocznej edycji imprezy zwiedzić można również m.in. Starą Kopalnię w Wałbrzychu, młyn Siedlimowice, kopalnię węgla w Nowej Rudzie, Muzeum Miejskie Dzierżoniowa czy kamieniołom w Strzegomiu.

We wszystkich z tych miejsc z okazji festiwalu przygotowano zniżki oraz dodatkowe atrakcje. FZT jest również wyjątkową okazją, by odwiedzić część miejsc na co dzień zamkniętych dla zwiedzających. W sobotę, kilka minut przed godziną 15.00 będzie możliwość przejazdu zabytkowym pociągiem specjalnym „Antracyt”. Pociąg ruszy z Jaworzyny Śląskiej i dojedzie na bocznicę dawnej kopalni „Thorez” w Wałbrzychu, skąd w drogę powrotną do Jaworzyny wyruszy o 18.40.

d9dyhhv

Kopalnia węgla w Nowej Rudzie zaprasza na przejazd podziemną kolejką po terenie kopalni – jak podkreślają organizatorzy, to pierwsza tego typu atrakcja w Polsce, a czwarta w Europie. Na trasie turystycznej można zobaczyć również, w jaki sposób wydobywano dawniej węgiel i przy użyciu jakiego sprzętu pracowano.

Młyn Siedlimowice zaczął swoją działalność już w XV wieku, jednak obecny kształt zyskał w wieku XIX. Zabytkowe już dziś maszyny cały czas służą jednak w procesie produkcji mąki, i podczas FZT będzie można taki właśnie proces prześledzić podczas zwiedzania młyna.

O szczegółach programu Festiwalu Zabytków Techniki można przeczytać na stronie muzeumtechniki.pl.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d9dyhhv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9dyhhv
Więcej tematów