Trwa ładowanie...
d3cqwa0
07-12-2011 14:10

Bogaty plan obchodów 30. rocznicy stanu wojennego

Prezentacje filmu "Towarzysz generał idzie na wojnę", rekonstrukcja manifestacji Solidarności, debata "Czy generał nas uratował?" - to niektóre z kilkudziesięciu imprez zaplanowanych w Małopolsce z okazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

d3cqwa0
d3cqwa0

- Dla mnie wszelkie uroczyste formy celebracji tej rocznicy są nie do przyjęcia i to z prostego powodu. To nie jest wydarzenie, które należy honorować. Natomiast bez wątpienia należy o nim mówić, aby uprzytomnić społeczeństwu, zwłaszcza młodemu pokoleniu, wagę tego, co się wydarzyło przed 30 laty - powiedział na konferencji prasowej dyrektor krakowskiego oddziału IPN Marek Lasota.

Pierwsze imprezy związane z rocznicą stanu wojennego odbędą się w Małopolsce w najbliższy piątek. W Nowym Targu zostanie otwarta wystawa "Wojna polsko-jaruzelska" oraz odbędzie się projekcja filmu "Towarzysz generał idzie na wojnę" w reż. Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka. Według pracowników Instytutu Pamięci Narodowej film odpowiada na pytanie, czy mit zagrożenia interwencją ZSRS na historyczne podstawy. W późniejszych dniach projekcja tego obrazu odbędzie się w Krakowie, Rabce i innych miastach Małopolski.

Jak wyglądały manifestacje Solidarności w latach 80. będą mogli zobaczyć młodzi ludzie i turyści 13 grudnia o godz. 15.00. Rekonstrukcja odbędzie się na krakowskim Rynku Głównym. W tym samym dniu w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum odbędzie się debata oxfordzka "Czy generał nas uratował?". W skład komisji eksperckiej, która będzie pomagać w dyskusji studentom z krakowskich uczelni, znajdą się Mieczysław Gil i Kazimierz Barczyk.

Także w stolicy małopolski zostanie w tym dniu otwarta wystawa przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej IPN "586 dni stanu wojennego". Będzie można ją oglądać na pl. Szczepańskim, a w Śródmiejskim Ośrodku Kultury posłuchać pieśni Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Adama Łapacza.

d3cqwa0

Obchody stanu wojennego w Małopolsce zakończy 17 grudnia uroczysta msza św. w intencji ojczyzny w nowohuckim kościele Arka Pana. Będzie ona koncelebrowana przez kardynała Stanisława Dziwisza.

W niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6.00 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.

Wprowadzony 13 grudnia 1981 r. stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 r., a 22 lipca 1983 r. odwołany, przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa.

d3cqwa0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cqwa0
Więcej tematów