Związki zawodowe szukają nowej formuły dialogu społecznego
O roli i przyszłości dialogu społecznego w Polsce będą rozmawiać uczestnicy organizowanej w czwartek przez związki zawodowe konferencji. Głos w dyskusji zabiorą byli szefowie Komisji Trójstronnej i eksperci. Nie zaproszono przedstawicieli rządu, ani pracodawców.
Na konferencję "Dialog społeczny - nowe otwarcie" zapraszają wspólnie trzy centrale związkowe: NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum Związków Zawodowych.
Spośród zaproszonych, byłych szefów Komisji Trójstronnej swój udział w debacie potwierdzili: Longin Komołowski, Anna Kalata i Waldemar Pawlak. Na konferencję nie przybędzie Jerzy Hausner.
Konferencję otworzyć ma współtwórczyni ustawy o Komisji Trójstronnej Elżbieta Sobótka. Głos zabiorą także szefowie Solidarności - Piotr Duda, OPZZ - Jan Guz i FZZ - Tadeusz Chwałka. W dyskusji udział wezmą też naukowcy, m.in.: dr Marek Pliszkiewicz, prof. Krzysztof Jasiecki, prof. Jadwiga Staniszkis. Swój udział potwierdzili też przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, m.in. Jan Lityński.
Związkowcy nie zaprosili do udziału w debacie obecnego ministra pracy, a zarazem szefa Komisji Trójstronnej, Władysława Kosiniaka-Kamysza, ani przedstawicieli pracodawców.
- Celem debaty będzie wypracowanie propozycji zmian w dialogu społecznym i po konferencji taka propozycja zostanie przedstawiona rządowi - powiedziała Anna Grabowska, ekspert Forum Związków Zawodowych.
Organizatorzy spotkania podkreślali wielokrotnie, że ma ono rozpocząć "dyskusję na temat nowej formy dialogu społecznego". "Dialogu, w którym będzie większa nasza partycypacja, bo pewne rzeczy muszą być uzgadniane, a nie tylko konsultowane, ze stroną społeczną" - mówił szef "S" Piotr Duda.
Duda podkreśla, że związki chcą posłuchać praktyków, osób, "które były szefami Komisji Trójstronnej i mają w tym temacie doświadczenia, nie tylko teoretyczne z poziomu ustawy o Komisji Trójstronnej, ale także to praktyczne".
Pomysłodawcą spotkania jest szef FZZ Tadeusz Chwałka. - Zakładamy, że wspólna wymiana zdań, doświadczeń pozwoli na nowo zdefiniować zasady prowadzenia dialogu społecznego w Polsce tak, aby uwzględniał on równość wszystkich jego stron. Chcemy się zastanowić, czy powinien być to jedynie proces wymiany informacji, czy konsultacje mające bardziej decyzyjny charakter - mówił Chwałka.
Dialog w Komisji Trójstronnej został zerwany w czerwcu, kiedy to związki zawodowe opuściły jej obrady w proteście przeciwko uchwaleniu przez Sejm tzw. elastycznego czasu pracy, czyli wydłużeniu okresów rozliczeniowych czasu pracy z czterech do 12 miesięcy.
Solidarność, OPZZ i FZZ uznały wówczas, że dialog społeczny między rządem, pracodawcami a związkami jest pozorowany, bo postulaty związkowe nie są brane pod uwagę. Związki postawiły warunek powrotu do dialogu w Komisji Trójstronnej - odwołanie Kosiniaka-Kamysza z funkcji przewodniczącego komisji i szefa resortu.
W połowie września związkowcy zorganizowali ponad 100-tysięczną manifestację w Warszawie przeciwko polityce rządu. 20 września, podczas posiedzenia Komisji Trójstronnej bez udziału strony związkowej, minister Kosiniak-Kamysz w imieniu rządu zaproponował, by Komisja omówiła postulaty związkowców zgłoszone podczas protestów w stolicy.
Kilka dni później szefowie trzech centrali napisali do ministra pracy, że oczekują odniesienia się do związkowych postulatów w formie pisemnej. Ponadto zaznaczyli, że "zasady powadzenia dialogu w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych wymagają zdefiniowania ich na nowo". "Bez tej koniecznej reformy instytucji - a także wzajemnych relacji uczestników tego dialogu - nie widzimy sensu uczestniczenia w pracach TK" - napisali.
Debata odbędzie się w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w godz. 10-13.