PolskaZwiązki partnerskie dzielą Senat

Związki partnerskie dzielą Senat

Senackie komisje są przeciwne wycofaniu z Sejmu projektu ustawy o rejestrowanych związkach między osobami tej samej płci - poinformowała senator Teresa Liszcz (Blok Senat 2001).

Połączone komisje: Polityki Społecznej i Zdrowia oraz Ustawodawstwa i Praworządności negatywnie zaopiniowały senatorski projekt uchwały w sprawie wycofania projektu ustawy z Sejmu. Negatywnie zaopiniowana inicjatywa oznacza, że Senat nie powinien występować o wycofanie projektu ustawy z Sejmu - podkreśliła senator.

W uzasadnieniu do projektu uchwały, pod którą podpisało się 26 senatorów reprezentujących wszystkie ugrupowania, czytamy m.in.: "Po odejściu Jana Pawła II padło wiele słów o tym, że powinniśmy uczcić Jego pamięć nie nowymi pomnikami i nazwami ulic, ale konkretnymi czynami".

Senatorowie odwoływali się do książki "Pamięć i tożsamość", w której papież napisał m.in., że "prawo stanowione przez człowieka, przez parlamenty i każdą instancję prawodawczą, nie może pozostawać w sprzeczności z prawem natury, czyli ostatecznie z odwiecznym prawem Boga".

Według grupy senatorów, złożony przez Senat w Sejmie projekt ustawy próbuje upodobnić status prawnych związków osób homoseksualnych z małżeństwem. Ich zdaniem, homoseksualiści nie są prześladowani ani napiętnowani przez opinię publiczną, a w obowiązującym prawie są mechanizmy pozwalające na spełnienie ich postulatów odnoszących się np. do dziedziczenia, wzajemnej opieki.

Projekt ustawy o rejestrowanych związkach tej samej płci Senat uchwalił 3 grudnia 2004 roku. Projekt trafił do Sejmu. Czeka na pierwsze czytanie. Zgodnie z nim, zarejestrowanie związku w Urzędzie Stanu Cywilnego będzie wiązało się z nabyciem wielu uprawnień, głównie o charakterze ekonomicznym, m.in. prawa do dziedziczenia po zmarłym partnerze i prawa do ubiegania się na wniosek partnera pozostającego "w niedostatku" o alimenty już po wyrejestrowaniu związku.

Projekt ustawy nie przewiduje (choć pierwotnie przewidywał) możliwości wspólnego opodatkowania partnerów. Natomiast będą oni mieli prawo ustanowić wspólność majątkową.

Ustawa nie dopuszcza adopcji ani przysposabiania dzieci przez takie związki, ale nie zakazuje wychowywania dzieci jednego z partnerów, który żyje w związku z inną osobą tej samej płci. Senatorowie odrzucili poprawkę, która umożliwiałaby partnerowi nie posiadającemu władzy rodzicielskiej reprezentowanie dziecka.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)