Trwa ładowanie...
01-07-2015 11:31

Znaleźli brakujące ogniwo między nauką i przemysłem

Opolska firma pracuje nad rozwiązaniami, które poprawiają efektywność instalacji chemicznych i energetycznych oraz umożliwiają odzyskanie energii z gazów odpadowych. Wykorzystuje do tego własne laboratorium analityczno-badawcze, które wybudowała za unijne pieniądze.

Znaleźli brakujące ogniwo między nauką i przemysłemŹródło: Materiały prasowe
ds4yggf
ds4yggf

W Polsce wiele się mówi o kiepskiej współpracy nauki z biznesem i niskim wskaźniku wdrożeń wyników prac B+R. Firma West Technology & Trading Polska z Opola, która zajmuje się projektowaniem i budowaniem instalacji dla branży chemicznej i energetycznej, chce to zmienić.

Zdaniem Adama Zadorożnego, jej założyciela i prezesa, nasz problem tkwi w braku ogniwa pośredniego między nauką i przemysłem. Jego przedsiębiorstwo chce nim zostać.

- Ale żeby wdrażać wynalazki, trzeba mieć ludzi i odpowiednie narzędzia - mówi.

WTT Polska współpracuje więc z inżynierami z różnych polskich uczelni, a dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej zbudowała własny ośrodek analityczno-badawczy. W nim po wykonaniu badań, testów i analiz opracowywana technologia pokona drogę od fazy laboratoryjnej do wdrożenia na skalę przemysłową.

ds4yggf

Prace nad przełomowym sprzętem

Laboratorium ma być poligonem doświadczalnym, gdzie powstawać będą gotowe instalacje wykonywane pod klucz, które będzie można pokazywać klientom.

Już dziś trwają tam prace nad przełomowym urządzeniem do krystalizacji związków organicznych i nawet udało się na nie znaleźć kupca.

- Chcemy dopracować się technologii przynajmniej na skalę europejską - zapowiada Zadorożny. Jego zdaniem Polska powinna iść w kierunku odkrywania, a nie odtwarzania, bo tylko kreowanie nowych technologii, a nie ich kopiowanie czy podwykonawstwo, jest bardziej efektywne ekonomicznie i przenosi kraj na wyższy poziom.

Troska o ekologię i niższe koszty

ds4yggf

- Na co dzień działamy w przemyśle, więc znamy oczekiwania firm i wiemy, z jakimi ograniczeniami boryka się branża - wyjaśnia.

Pierwszy obszar zainteresowań badawczo-rozwojowych spółki to poprawa efektywności instalacji i obniżenie kosztów produkcji.

- Dążymy do redukcji kosztów energetycznych, które stanowią 20-30 proc. wartości wszystkich procesów technologicznych - tłumaczy.

Oczyszczanie odpadów gazowych

Drugim tematem aktywności laboratorium będzie oczyszczanie i dostosowywanie odpadów gazowych tak, by stały się mniej szkodliwe i można je było efektywnie wykorzystać do celów energetycznych.

ds4yggf

Idea jest taka, by odpady energetyczne wytwarzane przez wielkie zakłady produkcyjne zamienić w produkty uboczne, czyli przed utylizacją wycisnąć z nich wszystko, co się da.

Obecnie WTT Polska realizuje kilka obiecujących przedsięwzięć, niektóre - za pieniądze z Brukseli. Jednym z nich jest stworzona w konsorcjum z innym przedsiębiorstwem instalacja badawcza produkująca w Zakładach Azotowych Kędzierzyn energię elektryczną z gazów odpadowych.

- Dzięki niej możemy trenować różne rozwiązania, np. oczyszczanie gazu koksowniczego - mówi.

ds4yggf

Dotacje umożliwiają rozwój

Zadrożny założył firmę w 1998 r., wykorzystując współpracę z kanadyjskim przedsiębiorstwem zajmującym się recyklingiem olejów przepracowanych. To w niej zdobywał doświadczenie.

Aktualnie zatrudnia 30 osób na etacie, a z przynajmniej 30 kolejnymi współpracuje. Przez kilkanaście lat WTT Polska zrealizowała wiele ważnych inwestycji, np. stację rozpałkową Elektrowni Opole, fabrykę estrów Wratislavia, instalację kogeneracji w Zakładzie Gospodarki Odpadami w Jarocinie, do tego opracowała wiele dokumentów projektowych. Choć ma wiele dokonań na polu innowacji, niewiele brakowało, by szybko zakończyła swoją działalność.

Wygrana przed sądem

- Chcieliśmy się rozwijać, ale urząd skarbowy zakwestionował nasze wydatki na zakup licencji. Przez cztery lata przędliśmy bardzo kiepsko. Na szczęście po wygranych bataliach sądowych wszystko skończyło się dla nas szczęśliwe - wspomina.

ds4yggf

Jego zdaniem przeszkodą w rozwoju innowacyjności w Polsce są pieniądze. - Jest u nas potencjał kreatywny, ale banki boją się kredytować zaawansowane projekty technologiczne. Wolą pożyczać tym, którzy wykonują inwestycje odtworzeniowe, a nie tym, którzy tworzą nowe rozwiązania technologiczne - mówi.

Regiony stawiają na innowacje

WWT to dobry przykład współpracy nauki z biznesem. W kolejnych latach Fundusze Europejskie będą w dużej mierze wspierać właśnie innowacyjne przedsiębiorstwa.

Do firm inwestujących w badania i rozwój trafi większość z wartego ponad 10 mld euro programu Inteligentny Rozwój. Podobnie w regionach - na dofinansowanie przedsiębiorstw województwa przeznaczą około 6,5 mld euro. W dużym stopniu środki te będą wspierały w przedsiębiorstwa, które chcą inwestować w B+R.

ds4yggf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ds4yggf
Więcej tematów