Trwa ładowanie...

Zmiana terminu pogrzebu mjr. Zbigniewa Paliwody ps. Jur

Krakowski oddział IPN poinformował o zmianie terminu uroczystości pogrzebowych ostatniego żołnierza "Ognia" mjr. Zbigniewa Paliwody ps. Jur. Krakowska prokuratura prowadzi postępowanie po zawiadomieniu rodziny zmarłego, że doszło do zamiany ciała.
Share
Zmiana terminu pogrzebu mjr. Zbigniewa Paliwody ps. Jur
Źródło: WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej
d1f69by

Mjr Zbigniew Paliwoda, ps. Jur, zmarł 20 grudnia i miał być pochowany z honorami wojskowymi 28 grudnia na Cmentarzu Batowickim. Dzień wcześniej wyszło na jaw, że doszło do pomyłki przy wydawaniu zwłok.

W jednym z krakowskich szpitali 20 grudnia zmarło dwóch mężczyzn, w odstępie ok. pół godziny. Oba ciała trafiły do zakładu pogrzebowego. Jeden ze zmarłych został wydany na żądanie rodziny, która zleciła skremowanie zwłok i 23 grudnia pochowała szczątki na cmentarzu w jednej z podkrakowskich miejscowości.

Pomyłka wyszła na jaw, kiedy po zwłoki dzień przed pogrzebem zgłosiła się rodzina zmarłego mjr. Zbigniewa Paliwody.

d1f69by

"Gazeta Krakowska" twierdzi, że do omyłki doszło prawdopodobnie w przedsiębiorstwie pogrzebowym.

Mjr Zbigniew Paliwoda ps. Jur, ostatni żołnierz mjr. Kurasia "Ognia", zmarł 20 grudnia. Miał 87 lat. W czasie wojny był żołnierzem Armii Krajowej, a po jej zakończeniu walczył w 6. "krakowskiej" kompanii Zgrupowania Partyzanckiego "Błyskawica", dowodzonego przez Józefa Kurasia "Ognia". W konspiracji używał pseudonimu "Jur".

Jak podaje IPN, był ostatnim żyjącym uczestnikiem akcji rozbicia więzienia św. Michała w Krakowie. Zajmował się sprawami kombatantów z okresu podziemia wojennego i powojennego. Laureat nagrody "Świadek Historii" (2014), uhonorowany "Sygnetem Niepodległości" (2015), odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2015).

Oprac. Iga Burniewicz

d1f69by

Podziel się opinią

Share
d1f69by
d1f69by
Więcej tematów