WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarł prof. Łukasz Czuma, działacz opozycji antykomunistycznej,

W wieku 77 lat zmarł w Lublinie prof. Łukasz Czuma, działacz opozycji antykomunistycznej, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Prof. Łukasz Czuma zmarł w Lublinie. Msza św. żałobna zostanie odprawiona w środę, 6 czerwca w Kościele Akademickim KUL. Uroczystości pogrzebowe odbędą się na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie - poinformował rzecznik prasowy KUL Radosław Hałas.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Prof. Czuma urodził się 9 czerwca 1935 r. w Zakopanem. Magisterium uzyskał z filozofii na KUL w 1958 r., a cztery lata później obronił doktorat. Rozprawę habilitacyjną z filozofii społecznej i gospodarczej przedstawił w 1972 r., jednak została ona zatwierdzona przez władze PRL dopiero w 1981 r. Tytuł profesora zwyczajnego uzyskał w roku 2000.

Pracę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rozpoczął w 1961 r. Był m.in. kierownikiem Sekcji Ekonomii (1994-97), kierował też Katedrą Teorii Ekonomii (1984-2007). Jego zainteresowania naukowe obejmowały teorię ekonomii, doktryny ekonomiczne i polityczne, katolicką naukę społeczną, historię gospodarczą Polski i świata. W latach 80. i 90. wykładał również w Instytucie Wyższej Kultury Religijnej na wydziale teologii KUL.

Napisał wiele prac z zakresu ekonomii i historii m.in. "Francois Perroux teoria wzrostu zharmonizowanego a wzrost gospodarczy południowych Włoch" (1973), "Niemarksistowska teoria ekonomii" (1989), "Zmiany gospodarcze w Polsce XX wieku" (1990), "Wprowadzenie do ekonomii" (1992), "Katolicka nauka społeczna" (1993), "Historia myśli ekonomicznej" (2005).

WP

W latach 1970-71 Łukasz Czuma był więziony pod zarzutem przynależności do nielegalnej, antykomunistycznej organizacji "Ruch". Był też członkiem Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO). Przez wiele lat inwigilowany przez ówczesne służby bezpieczeństwa. W latach 1980-81 przewodniczył uczelnianej komisji NSZZ "Solidarność". Lubelska prokuratura w 1984 r. oskarżyła go o "zohydzanie socjalizmu", w 1985 r. o przynależność do nielegalnych struktur "Solidarności".

Wspólnie z braćmi - ks. Hubertem Czumą, Andrzejem Czumą (były minister sprawiedliwości) i Benedyktem Czumą - napisał też "Wspomnienia z PRL-u", które ukazały się w 1996 r.

Prezydent Lech Kaczyński w 2007 r. odznaczył prof. Łukasza Czumę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

Polub WP Wiadomości
WP
WP