Trwa ładowanie...

Zgubiony lub uszkodzony dowód? Wszystkie formalności załatwisz online

W ferworze wakacyjnych przygotowań lub podczas błogiego wypoczynku zgubiłeś lub uszkodziłeś dowód osobisty? Spokojnie! Utratę lub zniszczenie zgłosisz online, w ten sam sposób złożysz też wniosek o nowy dokument. Szybko i bez wychodzenia z domu.

Zgubiony lub uszkodzony dowód? Wszystkie formalności załatwisz onlineŹródło: Fotolia
d4fjzq1
d4fjzq1

Upragniony urlop za pasem. W pokoju już stoi walizka, do której dorzucasz kolejne niezbędne rzeczy. Jeszcze dokumenty i można ruszać… Tylko gdzie jest dowód?

Wymarzone wakacje: idealna pogoda, widok na morze, ulubiona książka w ręku i bliska osoba tuż obok. Kto by myślał o przyziemnych sprawach… W końcu jednak trzeba wracać. Tylko… gdzie jest nasz dowód? Kiedy ostatni raz go widziałeś?

Jeśli przeszukałeś wszystkie szuflady i kieszenie, zajrzałeś do każdego kąta i za każdy mebel, bez skutku – odpuść. Utratę, ale też uszkodzenie dowodu osobistego najszybciej zgłosisz przez internet (jeśli jesteś za granicą – zrób to w konsulacie).

Jeśli nie zgubiłeś dowodu, a ktoś Ci go ukradł – zgłoś to na Policji. Warto, aby o utracie dokumentu poinformować też swój bank.

d4fjzq1

Kilka kliknięć i gotowe

Codziennie utratę dowodu osobistego zgłasza online kilkadziesiąt osób. Od początku roku zrobiło to niemal 15 tysięcy Polaków. Cała procedura nie jest skomplikowana i nie zajmuje dużo czasu.

Na początek potrzebny jest Profil Zaufany, który pozwoli potwierdzić tożsamość. Jeśli jeszcze go nie masz (w tej chwili Profilem Zaufanym posługuje się już ponad 4 mln osób) szybko i bezpłatnie można go założyć.

Jak? Wejdź na stronę www.pz.gov.pl – to tam znajdziesz wszystkie niezbędnie informacje.

Mając już Profil Zaufany, przejdź na stronę www.obywatel.gov.pl i wybierz usługę "Zgłoś utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego – unieważnij dowód". Następnie kliknij przycisk "wyślij zgłoszenie". Zaloguj się Profilem Zaufanym, wybierz co chcesz zgłosić - utratę lub uszkodzenie (uszkodzony dokument musimy dostarczyć – również listownie – do urzędu, który go wydał) i kliknij w "unieważnij dowód". Unieważnienie potwierdź kodem, który dostaniesz na podany numer telefonu przypisany do Profilu Zaufanego.

d4fjzq1

- Unieważnienie następuje od razu po zgłoszeniu, nawet jeśli korzystamy z tej usługi w momencie, gdy urząd nie pracuje. System sam weryfikuje dane. – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Natychmiast też na skrzynkę ePUAP (ma ją każdy, kto ma Profil Zaufany) dostaniesz zaświadczenie o zgłoszeniu utraty lub uszkodzenia dowodu.

Zaświadczenie warto zatrzymać. Jest ważne do czasu wydania nowego dowodu osobistego (jednak nie dłużej niż dwa miesiące). Dlatego od razu warto złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu. To także możecie zrobić online na stronie www.obywatel.gov.pl , wystarczy że wybierzesz e-usługę "Uzyskaj dowód osobisty".

d4fjzq1

Wyrobienie nowego dowodu, podobnie jak zgłoszenie utraty lub uszkodzenia są bezpłatne.

A może zawieszenie?

Jeśli wniosek o nowy dowód osobisty składaliście po 4 marca tego marca, to oznacza, że jesteście właścicielami e-dowodu. Jeśli wasz dokument zaginął, a liczycie na to, że się znajdzie – możecie go zawiesić na 14 dni (takiej możliwości nie mają właściciele „tradycyjnych” dowodów osobistych). Jak to zrobić? Oczywiście – najszybciej online.

Na stronie www.obywatlel.gov.pl wybierz "Zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego dowodu osobistego", a następnie kliknij w "zgłoś lub cofnij zawieszenie e-dowodu". Zaloguj się Profilem Zaufanym i po sprawdzeniu danych kliknij w "zawieś e-dowód" lub "cofnij zawieszenie e-dowodu". Usługa działa automatycznie. A zaświadczenie o zgłoszeniu zawieszenia lub cofnięciu zawieszenia również otrzymasz na skrzynkę ePUAP.

Zawieszony dowód jest czasowo nieważny, w tym czasie nie można się nim posługiwać.

d4fjzq1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fjzq1
Więcej tematów