PolskaZebrał się Międzyresortowy Zespół ds. Zagrożeń Terrorystycznych

Zebrał się Międzyresortowy Zespół ds. Zagrożeń Terrorystycznych

Obecna sytuacja w Polsce i na świecie jest tematem środowego niejawnego posiedzenia Międzyresortowego Zespołu ds. Zagrożeń Terrorystycznych, w skład którego wchodzą przedstawiciele ponad 20 najważniejszych instytucji oraz organów państwa.

Zebrał się Międzyresortowy Zespół ds. Zagrożeń Terrorystycznych
Źródło zdjęć: © policja.pl

29.04.2015 10:55

"Dzisiaj spotkanie Międzyresortowego Zespołu ds. Zagrożeń Terrorystycznych na temat obecnej sytuacji w Polsce i na świecie" - poinformował w środę rano na Twitterze wiceminister spraw wewnętrznych Grzegorz Karpiński.

Pracami Zespołu kieruje minister spraw wewnętrznych. To trzecie spotkanie tego gremium od początku roku.

23 stycznia przedstawiono m.in. działania podejmowane przez polskie służby w związku z zamachami, do jakich doszło we Francji. Na początku stycznia w atakach terrorystycznych w Paryżu zginęło 17 osób, w tym 12 w redakcji tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo". Terroryści deklarowali przynależność do organizacji dżihadystycznych.

26 lutego podczas kolejnego spotkania Zespołu dyskutowano m.in. o współpracy międzynarodowej w kontekście "zagrożeń ze strony zagranicznych bojowników powracających do Europy z Syrii i Iraku, jak również zagrożenia związane z porwaniami obcokrajowców w krajach wysokiego ryzyka". Przedstawiono także podsumowanie zagrożeń terrorystycznych dla Polski w 2014 r. oraz prognozy na 2015 r.

Zespół został utworzony na mocy zarządzenia premiera z października 2006 roku. Do podstawowych zadań tego gremium należy m.in.: monitorowanie zagrożeń o charakterze terrorystycznym, przedstawianie opinii dla rządu, opracowywanie procedur w zakresie zwalczania terroryzmu, organizowanie współpracy z innymi państwami w zakresie zwalczania terroryzmu.

W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele resortów: MSW, MF, MON, MSZ, MS, Sekretarz Kolegium ds. Służb Specjalnych, szefowie: Obrony Cywilnej Kraju, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Biura Ochrony Rządu, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Służby Celnej, komendanci główni: policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Żandarmerii Wojskowej, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej, Generalny Inspektor Informacji Finansowej, Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)