Trwa ładowanie...
20-08-2007 12:54

Zbieram wodę - akcja Polskiej Akcji Humanitarnej

Są miejsca na świecie w których ludzie umierają z pragnienia. Możemy to zmienić budując studnie i ujęcia wodne. PAH po raz czwarty prowadzi kampanię, której celem jest zapewnienie jak największej liczbie osób dostępu do wody pitnej. 7 zł może pomóc!

Zbieram wodę - akcja Polskiej Akcji HumanitarnejŹródło: AFP
d2g6fc4
d2g6fc4

Przyłącz się i pomóż zbudować studnie w Afryce. Kup teraz kroplę Polskiej Akcji Humanitarnej– odstresowujacą, plastyczną zabawkę do ugniatania w dłoni.

Możesz także dokonać dowolnej wpłaty na konto Polskiej Akcji Humanitarnej. Wpłać teraz i wybuduj z nami studnię w Afryce.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o akcji Zbieram Wodę oraz o projektach wodnych realizowanych przez PAH wejdź na www.wodapitna.pl.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około 1,1 miliarda ludzi nie ma dostępu do wody spełniającej podstawowe normy czystości – oznacza to, że jedna szósta mieszkańców Ziemi cierpi z powodu pragnienia i chorób wywołanych spożywaniem zanieczyszczonej wody. Jedynie 2% z nich żyje w Europie; 65% pochodzi z Azji, 27% z Afryki. Omawiany kryzys ma wiele oblicz. Dla wielu społeczności oznacza wysiłek codziennego pokonywania wielkich odległości aby zdobyć wystarczającą ilość wody – czystej lub zanieczyszczonej. Dla innych, oznacza cierpienie z pragnienia, niedożywienia i chorób.

d2g6fc4

Brak dostępu do wody pitnej nie uśmierca w sposób spektakularny i czytelny dla opinii publicznej jak powodzie, trzęsienia ziemi i wojny. Jego ofiary odchodzą w ciszy – są to przede wszystkim noworodki i dzieci zamieszkujące zarówno obszary rolnicze, jak i slumsy wielkich miast. Według szacunków WHO każdego dnia około 6 tysięcy dzieci umiera z powodu chorób związanych z niedostatkiem czystej wody. Oznacza to, że co 15 sekund umiera jedno dziecko. Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że dziecko urodzone w kraju rozwiniętym konsumuje 30-50 razy więcej wody niż dziecko, które przyszło na świat w kraju rozwijającym się.

Współczesny świat przez wielu nazywany jest globalną wioską. Gospodarki wszystkich państw stają się coraz bardziej współzależne, zanikają kolejne bariery komunikacyjne. Jednakże problemy społeczne i ekologiczne nabierają globalnego charakteru. Kryzys wodny jest wymownym świadectwem tego faktu. Zmiany klimatyczne, katastrofy naturalne, ubóstwo, konflikty zbrojne, wzrost populacji i urbanizacja – wszystkie te czynniki wpływają bezpośrednio na dostęp do wody. Brak dostępu do wody może dotknąć każdego mieszkańca Ziemi. Świadomie lub nie, wszyscy przyczyniamy się do zmniejszania zasobów wody pitnej. Tylko połączone wysiłki wszystkich społeczeństw, rządów i instytucji mogą zapobiec pogłębianiu tego kryzysu.

d2g6fc4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2g6fc4
Więcej tematów