Trwa ładowanie...
Materiał powstał we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Katowicach

Zaplanuj sukces. Bezpłatne szkolenia dla tych, którzy chcą się rozwijać zawodowo

Chcesz zmienić pracę? A może liczysz na awans? Skorzystaj z bezpłatnych szkoleń. Prowadzą je profesjonaliści i praktycy. Jeśli mieszkasz lub pracujesz na terenie województwa śląskiego – sprawdź, jakie masz możliwości. I zacznij nowe życie.

Share
Zaplanuj sukces. Bezpłatne szkolenia dla tych, którzy chcą się rozwijać zawodowoŹródło: Adobe Stock
d37u5k1

Kiedyś można było całe życie pracować na jednym stanowisku – o ile miało się szczęście i firma istniała przez tyle lat. Dzisiaj regułą jest ciągła zmiana i pracownicy muszą się do tego dostosować. Na szczęście nie tylko muszą – ale też chcą. Dążą do poprawy swoich warunków pracy, awansu albo planują założyć własną firmę i tam w pełni wykorzystywać swoje umiejętności. No i lepiej zarabiać.

Bezpłatnie i poza godzinami pracy

Nowe umiejętności trzeba jednak gdzieś zdobyć i na tym etapie część osób się zatrzymuje – bo nie wiadomo, gdzie się uczyć, bo trudno, bo pewnie drogo, bo nie ma kiedy. Wystarczy tymczasem nieco się rozejrzeć, bo możliwości jest bardzo wiele.

Sprawę ułatwia fakt, że Fundusze Europejskie dają szanse na rozwój nie tylko osobom bez pracy, ale i tym, którzy mają zatrudnienie i chcą szukać nowych opcji.

d37u5k1

Szkolenia realizują profesjonalne instytucje i firmy. Wybrane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach, rekrutują zainteresowanych zdobyciem nowych kwalifikacji w ramach projektów dofinansowanych z Unii Europejskiej.

Przygotowano szkolenia i kursy w trzech obszarach:

• umiejętności ICT, czyli technologii informacyjno-telekomunikacynych,

• znajomości języków obcych

• kwalifikacji zawodowych – w tym np. kursy spawania, prawa jazdy kat. C, D, grafiki komputerowej.

Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Warunki udziału w szkoleniach różnią się w zależności od ich rodzaju i przeznaczenia. W przypadku oferty dla osób pracujących – zainteresowani zgłaszają się na szkolenia sami, bez pośrednictwa pracodawcy. Kursy organizowane są poza godzinami pracy.

d37u5k1

Z oferty szkoleń językowych i informatycznych mogą skorzystać tylko osoby pracujące. Powinny one też spełniać przynajmniej jeden z dodatkowych warunków, np. mieszkać na wsi lub mieć wykształcenie maksymalnie ponadgimnazjalne – szczegółowe warunki są określone przy każdym projekcie.

Z kolei szkolenia zawodowe kierowane są zarówno dla osób aktywnych zawodowo, jak i niepracujących. Tu również mogą pojawić się dodatkowe kryteria dotyczące wieku, miejsca zamieszkania czy wykształcenia.

Dlaczego warto skorzystać?

To szkolenia, po których zdobędziemy konkretny certyfikat potwierdzający nasze umiejętności (np. ECDL, TOEIC), czy uprawnienia do pracy w zawodzie (np. prawo jazdy kat. C lub D).

d37u5k1

Ofertą szkoleń finansowanych z Funduszy Europejskich dysponują także powiatowe urzędy pracy. Są one jednak zarezerwowane tylko dla osób, które zarejestrują się jako bezrobotne. Warto sprawdzić możliwości w swoim urzędzie pracy.

Informacje na temat dostępnych szkoleń i kursów można uzyskać na stronie WUP w Katowicach – https://rpo.wup-katowice.pl/czytaj/znajdz_dofinansowanie oraz w Punkcie Kontaktowym EFS w WUP pod numerem telefonu 32 757 33 11, a także w powiatowych urzędach pracy na terenie całego województwa śląskiego.

WP , WUP
Źródło: WP , WUP

Kwalifikacje, które dają pracę

Osobą, która wykorzystała swoją szansę jest Małgorzata Jaros, mieszkanka Gliwic, która dwa lata temu postanowiła zmienić swoje życie na lepsze. Była fryzjerką, ale – poszukując nowych możliwości – zawitała do gliwickiego Urzędu Pracy z pytaniem o szkolenia zawodowe. I tak znalazła się na specjalistycznym szkoleniu, na którym – między innymi – nauczyła się profesjonalnego barberingu, czyli strzyżenia bród.

d37u5k1

– To było mega profesjonalne – wspomina pani Małgorzata. – Jeden ze szkolących mnie fryzjerów poświęcał swój czas po pracy, dał mi świetne wskazówki co i jak robić, żeby ułatwić i przyspieszyć pracę, to było doskonale zorganizowane.

Pani Małgorzata dzisiaj prowadzi jeden z najbardziej cenionych w Gliwicach zakładów fryzjerskich dla mężczyzn i sama zatrudnia pracowników.

– Ta decyzja ustawiła mi życie na kolejne lata – mówi. – Warto z takich możliwości korzystać, nic się nie traci, kursy są darmowe, a można naprawdę wiele zmienić na dobre.

WUP
Źródło: WUP
d37u5k1

WP Wiadomości na:

d37u5k1
Więcej tematów