Trwa ładowanie...
d29i5fq
d29i5fq
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zamach w miejscowości Abha. Zginęło 13 osób

Dziesięciu funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa i trzech pracowników saudyjskiego MSW zginęło w Arabii Saudyjskiej w wyniku samobójczego zamachu w szyickim meczecie. Do zamachu doszło w miejscowości Abha w południowo-zachodniej prowincji Asir - podaje agencja AP.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d29i5fq

W anonimowej wypowiedzi dla AP urzędnik saudyjskiego MSW poinformował, że do meczetu uczęszczali głównie funkcjonariusze służb bezpieczeństwa.

Nikt nie przyznał się do zamachu, ale o jego przeprowadzenie podejrzewa się sunnicką organizację terrorystyczną Państwo Islamskie (IS), której lokalne komórki w Arabii Saudyjskiej przyznały się do przeprowadzenia w ostatnich miesiącach kilku ataków. IS od początku roku apeluje do swoich zwolenników o wysadzanie szyickich meczetów w tym kraju. Organizacja jest również odpowiedzialna za serię zamachów przeprowadzonych od początku marca w sąsiednim Jemenie oraz za czerwcowy atak w Kuwejcie, w którym zginęło 27 osób.

d29i5fq

W ostatnich miesiącach na południu Arabii Saudyjskiej doszło do serii zamachów w szyickich meczetach. W maju w miejscowości al-Qudah zginęły 22 osoby; był to najkrwawszy atak w ciągu ostatnich 10 lat, spowodował też najwięcej ofiar. Tydzień później w Dammam zginęły cztery osoby.

W zeszłym miesiącu saudyjskie władze poinformowały o aresztowaniu 431 osób podejrzanych o przynależność do lokalnych komórek IS. Dodały, że służbom bezpieczeństwa udało się udaremnić kilka planowanych przez IS zamachów, między innymi na dyplomatów i meczet mogący pomieścić nawet 3 tys. osób.

d29i5fq

Podziel się opinią

Share

d29i5fq

d29i5fq
Więcej tematów