Trwa ładowanie...
ycipk-85gquk
ycipk-85gquk
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
chiny

Załoga Shenzhou 11 wróciła na Ziemię. "Pełny sukces" misji

Szósta i, jak dotąd, najdłuższa misja załogowa w ramach chińskiego programu kosmicznego - zakończona. Kapsuła Shenzhou 11 z dwuosobową załogą wylądowała w piątek na stepach Mongolii Wewnętrznej. Szef programu lotów załogowych Zhang Youxia ogłosił w państwowej telewizji CCTV "pełny sukces" misji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-85gquk

Załoga spędziła około miesiąca w laboratorium kosmicznym Tiangong 2, gdzie prowadziła eksperymenty i badała sprawność wyposażenia w ramach prac nad chińską stałą stacją orbitalną.

Jak poinformowano, astronauci - dowódca misji Jing Haipeng i Chen Dong, dla którego była to pierwsza wyprawa w kosmos - po powrocie na Ziemię byli dobrej formie.

ycipk-85gquk

Statek wystartował 17 października, a dwa dni później przycumował do chińskiego modułu orbitalnego Tiangong 2 (Niebiański Pałac).

Ambitny plan Chin

W najbliższych latach ChRL chce rozpocząć prace nad własną stacją kosmiczną; kluczowy moduł Tianhe 1 (Niebiańska Harmonia) ma zostać wystrzelony w kosmos w 2018 roku. Jeśli Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) zgodnie z planem zostanie wyłączona z użytku w 2024 roku, Chiny będą jedynym krajem na świecie dysponującym stałą placówką w kosmosie.

W 2021 roku Państwo Środka chce wysłać sondę na Marsa, a trzy lata później wyekspediować na Księżyc załogowy statek kosmiczny.

ycipk-85gquk

Rozwijanie programu kosmicznego, który zgodnie z zapewnieniami Pekinu ma cel wyłącznie pokojowy, jest priorytetem władz w Pekinie; prezydent Xi Jinping dąży do utwierdzenia pozycji Chin jako kosmicznej potęgi.

Zobacz również: Najmocniejszy holownik już pod polską banderą

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-85gquk

ycipk-85gquk
ycipk-85gquk