Trwa ładowanie...
d4g3ah2

Zakończył się demontaż mozaiki Anny Fiszer. ''Ciągle szukamy nowej lokalizacji''

• Zakończył się demontaż mozaiki Anny Fiszer • Dzieło trafiło do konserwatorskiej składnicy • Szczepański: Ciągle szukamy nowej lokalizacji
Share
Zakończył się demontaż mozaiki Anny Fiszer. ''Ciągle szukamy nowej lokalizacji''
Źródło: Facebook
d4g3ah2

- W obecności Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nastąpiło oficjalne przekazanie przez Grupę Capital Park Fundacji Komitet Inicjatyw Lokalnych mozaiki Anny Fiszer, która znajdowała się na budynku dawnego Kina Neptun w Gdańsku. Za zachowanie mozaiki Capital Park został nominowany do nagrody "Splendor Gedanensis" w kategorii Mecenas Kultury - mówi Wirtualnej Polsce Joanna Cybulska z biura prasowego Capital Park.

Zdemontowana kompozycja autorstwa Anny Fiszer składa się z pięciu tys. ponumerowanych kawałków o wymiarach 20 x 20 cm. Deinstalacja i zabezpieczenie trwało ponad dwa miesiące i kosztowało ponad 200 tys. zł.

O proteście w sprawie obrony mozaiki zrobiło się głośno w maju ubiegłego roku, gdy okazało się, że praca nie może zostać na swoim dotychczasowym miejscu. Inwestor planuje bowiem wybudować w gmachu hotel. W miejscu mozaiki ma znajdować się przeszklona fasada budynku. I przeciwko temu zaczęli protestować mieszkańcy. Pod petycją w sprawie ratowania dzieła podpisało się prawie trzy tys. osób. W efekcie inwestor powołał zespół ekspertów, którzy ocenili stan eksponatu oraz przedstawili dalsze możliwości działania, satysfakcjonujące budowlańców oraz mieszkańców Gdańska.

d4g3ah2

- Liczyliśmy, że mozaikę uda się zainstalować na ściany Forum Gdańsk. Jednak to się nie udało, więc nadal szukamy nowej lokalizacji - mówi Wirtualnej Polsce Jakub Szczepański z Komitetu Inicjatyw Lokalnych.

Jaki będzie dalszy los mozaiki? Jak podkreślają członkowie stowarzyszenia, aktualni dysponenci mozaiki, dzieło ma zostać wpisane do rejestru zabytków w efekcie czego otrzyma ochronę konserwatorską. Do czasu znalezienia nowego miejsca wystawowego, mozaika znajdować się będzie w składzie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Anna Fischer była graficzką i malarką. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Z Gdańskiem związała się w latach 50., gdy podjęła pracę na Politechnice Gdańskiej. Mieszkała tutaj do końca życia. Inspirowała się kompozycjami geometrycznymi. Zmarła w 2002 roku.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d4g3ah2

Podziel się opinią

Share
d4g3ah2
d4g3ah2
Więcej tematów