PolskaXIII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego rozpoczęty

XIII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego rozpoczęty

Alena Baeva i orkiestra Academy of Saint Martin in the Fields pod dyrekcją Neville`a Marrinera uroczystym koncertem rozpoczęli wieczorem w Poznaniu XIII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. Do udziału w nim zgłosiło się ponad 100 młodych artystów z całego świata.

XIII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego rozpoczęty
Źródło zdjęć: © PAP

Przewodniczący jury Konstanty Andrzej Kulka - na podstawie nagrań - wybrał 41 solistów z 20 krajów. Najwięcej - 18 - z Polski. Wystąpią też skrzypkowie między innymi z Rosji, Niemiec, Francji, Austrii, Belgii, Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych. Najmłodsza uczestniczka - Chinka Zhou Nancy - ma 13 lat. Ona właśnie wylosował nazwisko kandydata, który wystąpi pierwszy. Dziś o 10.00 Wojciech Koprowski z Łodzi, jako pierwszy utwór zagra sonatę na skrzypce Jana Sebastiana Bacha.

Skrzypków oceniać będzie 11-osobowe międzynarodowe jury (Eduard Grach z Rosji, Koichiro Harada z Japonii, Wolfgang Marschner z Niemiec, Igor Ozim ze Słowenii/ Niemiec, Zlatko Stahuljak z Chorwacji, Lina Yu z Chin i Grogori Zhyslin z Rosji). W zespole jurorów są także laureaci poprzednich konkursów: Wanda Wiłkomirska i Bartłomiej Nizioł, a także Marina Jaszwili i Ida Hendel.

Konkurs składa się z czterech etapów. Pierwszy zakończy się w najbliższą środę, wyniki drugiego zostaną ogłoszone w przyszłą sobotę. Przesłuchania trzeciego etapu odbędą się w niedzielę i poniedziałek 22 i 23 października, a potem we wtorek będzie dzień przerwy przed czwartym etapem, do którego zostanie dopuszczonych ośmiu uczestników.

Organizatorzy tak ułożyli turniej, aby finaliści mieli czas na próby z orkiestrą. Wszyscy oni muszą zagrać z towarzyszeniem orkiestry dwa koncerty. Obowiązkowo jeden z koncertów Henryka Wieniawskiego i do wyboru spośród koncertów L. van Beethovena, Johannesa Brahmsa, Piotra Czajkowskiego, Feliksa Mendelssohna-Bartholdy, Jana Sibeliusa, Dymitra Szostakowicza i Karola Szymanowskiego. Wszystkim solistom towarzyszyć będzie orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego.

Zwycięzca konkursu otrzyma złoty medal i nagrodę w wysokości 25 tysięcy dolarów, zdobywca drugiego miejsca - 20 tysięcy dolarów i srebrny medal, a trzeciego - brązowy medal i 15 tysięcy dolarów. Dziesięć, osiem i pięć tysięcy dolarów otrzymają zdobywcy miejsc czwartego, piątego i szóstego, a pozostali finaliści wyróżnienia po trzy i pół tysiąca dolarów. Jak dowiedziało się Radio Merkury na laureatów czeka też ponad 20 nagród pozaregulaminowych.

Konkurs zakończy koncert laureatów 29 października, ale następnego dnia czeka nas jeszcze jedno wielkie wydarzenie artystyczne - koncert nadzwyczajny. Z orkiestrą Sinfonia Varsovia wystąpi Maxim Vengerov, jeden z największych wirtuozów skrzypiec na świecie. Uzgodnienia dotyczące jego przyjazdu do Poznania trwały trzy lata, ale jak zapewnia dyrektor konkursu Andrzej Wituski - nikt nie będzie żałował.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)