Trwa ładowanie...

Wybuch samochodu OBWE na Ukrainie - zginął Brytyjczyk

Obserwator OBWE, który zginął w wyniku wybuchu samochodu w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, był obywatelem Wielkiej Brytanii - oświadczył doradca szefa ukraińskiego MSW i deputowany do parlamentu Anton Heraszczenko.
Share
Pracownicy OBWE oglądają zbombardowany dom w Awdijewce w lutym 2017 r.
Pracownicy OBWE oglądają zbombardowany dom w Awdijewce w lutym 2017 r. Źródło: PAP/EPA, Fot: Valeri Kvit
d17e3td

Obserwator OBWE, który zginął w wyniku wybuchu samochodu w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, był obywatelem Wielkiej Brytanii - oświadczył doradca szefa ukraińskiego MSW i deputowany do parlamentu Anton Heraszczenko.

Polityk przekazał, że w eksplozji pojazdu, który najechał na minę, ranna została obywatelka Niemiec. Specjalna Misja Monitoringowa (SMM) OBWE na Ukrainie poinformowała tymczasem o jednym zabitym i dwóch rannych osobach.

SMM OBWE potwierdziła, że sześciu jej obserwatorów, którzy uczestniczyli w zdarzeniu, poruszało się dwoma opancerzonymi samochodami. "W wyniku incydentu jeden członek patrolu misji zginął, a dwóch przewieziono do szpitala na dalsze badania lekarskie" - ogłosiła SMM na Facebooku.

d17e3td

MSZ Ukrainy oceniło, że wysadzenie samochodu OBWE było próbą zastraszenia obserwatorów. "Uważamy ten poważny incydent, do którego doszło na kontrolowanych przez wspierane przez Rosję nielegalne ugrupowania zbrojne terenach, za potwierdzenie dążeń Moskwy i jej marionetek do zastraszenia obserwatorów OBWE" - ogłoszono w komunikacie dyplomacji w Kijowie.

"Apelujemy do Rosji o wypełnianie jej zobowiązań w ramach porozumień mińskich oraz o użycie wszelkich środków, by natychmiast powstrzymać prowokacje przeciw obserwatorom OBWE, a także zagwarantować ich pełne bezpieczeństwo oraz dostęp do całego okupowanego terytorium, łącznie z czasowo niekontrolowanymi (przez Ukrainę) odcinkami granicy ukraińsko-rosyjskiej" - czytamy.

Zdarzenie potępił prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. "Ta zbrodnia powinna być wyjaśniona, a jej winowajcy powinni być ukarani. () Strona ukraińska potępi wszelkie podejmowane przez bojowników (prorosyjskich) formy przeszkadzania działalności SMM OBWE. Jej bezpieczeństwo i swoboda działań powinny być zagwarantowane" - napisał szef państwa na Facebooku.

Do zdarzenia doszło w niedzielę w godzinach porannych w miejscowości Pryszyb w powiecie słowianoserbskim w centralnej części obwodu ługańskiego. Teren ten kontrolowany jest przez separatystów z tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej.

d17e3td

Podziel się opinią

Share
d17e3td
d17e3td
Więcej tematów