Trwa ładowanie...

Wrocław: Będzie referendum ws. odwołania prezydenta Jacka Sutryka?

Konfederacja chce referendum w sprawie odwołania Jacka Sutryka. Partia nie akceptuje polityki prowadzonej przez prezydenta Wrocławia.

Wrocław: Będzie referendum ws. odwołania prezydenta Jacka Sutryka?Źródło: East News, fot: Krzysztof Kaniewski/REPORTER
d12q0wd
d12q0wd

Referendum w sprawie odwołania Jacka Sutryka

Konfederacja chce doprowadzić do referendum w sprawie odwołania ze stanowiska Jacka Sutryka. Powód? Polityka prezydenta względem obywateli Ukrainy i rozwiązanie zgromadzenia antyaborcyjnego w grudniu. Rozwiązanie pikiety było zdaniem Sutryka spowodowane nieodpowiednimi materiałami, wykorzystanymi przez zgromadzonych. Pikieta zbiegła się w czasie z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym, na banerach pojawiały się drastyczne zdjęcia, które były nieodpowiednie zwłaszcza dla widoku dzieci.

Konfederacja nie zgadza się z polityką Sutryka

Krzysztof Tuduj z Konfederacji podkreśla, że sposób potraktowania członków stowarzyszenia ProLive w czasie grudniowej pikiety nie był odpowiedni. Polityka prezydenta względem Ukraińców też pozostawia jego zdaniem wiele do życzenia. Poseł sugeruje również, że we Wrocławiu jest miejsce na wyrażanie swoich przekonań, ale tylko jeśli są one zgodne z poglądami urzędników. Tuduj przywołuje marsz Niepodległości, który został błyskawicznie rozwiązany i argumentuje, że zamknięcie zgromadzenia przez kilka odpalonych rac doprowadziło do przemocy.

Zanim dojdzie do referendum, inicjatorzy muszą zebrać podpisy 10 proc. wrocławskich wyborców, czyli ponad 48 tysięcy wrocławian. Głosowanie uznaje się za ważne jeśli do urn pójdzie minimum 3/5 osób, które głosowały w wyborach na prezydenta miasta, czyli 155 tysięcy mieszkańców. Przypomnijmy, że Jacek Sutryk zdobył urząd w 2018 roku, uzyskał wówczas 50,2 proc. głosów, zagłosowało na niego niemal 130 tysięcy wrocławian.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Duda boi się bardziej Kosiniaka-Kamysza niż Kidawy-Błońskiej? Reakcja Sienkiewicza

d12q0wd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12q0wd
Więcej tematów