Trwa ładowanie...
d1j1pzx
x-news/TVN 24

Wraca sprawa TK. Przedstawiciele Komisji Weneckiej przyjadą w poniedziałek do Polski

• Delegacja Komisji Weneckiej w poniedziałek będzie w Polsce - informuje TVN24
• Szef komisji Gianni Buquicchio ma spotkać się rano z prezydentem Dudą
• Przedstawiciele komisji spotkają się także m.in. z ministrem Ziobrą
• Zaplanowano także spotkane z RPO, prezesem TK i SN
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wraca sprawa TK. Przedstawiciele Komisji Weneckiej przyjadą w poniedziałek do Polski
(Flickr, Fot: Lukas Plewnia)
d1j1pzx

W poniedziałek rano szef Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą - informuje tvn24.pl.

Do Polski, jak informuje tvn24.pl, ma przyjechać 5 osób z Komisji Weneckiej czyli Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo, która jest organem doradczym Rady Europy. Wizyta ma związek z prośbą polskiego rządu z 23 grudnia 2015 roku o opinię w sprawie reformy Trybunału Konstytucyjnego. Rząd wystosował ją zgodnie z sugestią Komisji Europejskiej.

Przedstawiciele Komisji spotkają się nie tylko z prezydentem Andrzejem Dudą, ale także - jak wynika z informacji uzyskanych przez tvn24.pl - z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, marszałkami Sejmu i Senatu, rzecznikiem praw obywatelskich oraz prezesem Trybunału Konstytucyjnego i prezesem Sądu Najwyższego. Spotkania będą się odbywały w poniedziałek i wtorek.

Komisja Wenecka składa się z ekspertów w zakresie zagadnień konstytucyjnych i opiniuje projekty oraz ustawy przyjmowane w państwach Rady Europy, w szczególności w krajach, które przechodzą transformację ustrojową.

W sprawie reformy TK ma powstać w sumie sześć raportów. Trzy z nich przygotują przedstawiciele delegacji, która przyjedzie do Polski. Trzy pozostałe napiszą eksperci w Strasburgu. .

d1j1pzx

Podziel się opinią

Share
d1j1pzx
d1j1pzx
Więcej tematów