Wojna w Ukrainie. Doradca Putina rezygnuje. To mąż córki Jelcyna [RELACJA NA ŻYWO]
Trwa 96. dzień rosyjskiej inwazji. Walentin Jumaszew, który był szefem administracji (kancelarii) pierwszego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna, a prywatnie - jego zięciem, odszedł ze stanowiska społecznego doradcy prezydenta Władimira Putina - podała w poniedziałek agencja Reutera. Jumaszew uważany był przez ekspertów za ostatnie ogniwo łączące ekipę Jelcyna z Putinem. Tymczasem ukraiński parlament chce wyrazić na wtorkowym posiedzeniu wotum nieufności wobec rzeczniczki praw człowieka, Ludmiły Denisowej - poinformowała w poniedziałek Ukraińska Prawda. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- • Walentin Jumaszew, który był szefem administracji (kancelarii) pierwszego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna, a prywatnie - jego zięciem, odszedł ze stanowiska społecznego doradcy prezydenta Władimira Putina - podała w poniedziałek agencja Reutera. Jumaszew uważany był przez ekspertów za ostatnie ogniwo łączące ekipę Jelcyna z Putinem.
- • Recep Erdogan odbył w poniedziałek telefoniczną rozmowę z Władimirem Putinem. Prezydent Turcji miał mówić o konieczności "jak najszybszego zaprowadzenia pokoju między Rosją a Ukrainą" oraz namawiać rosyjskiego przywódcę do podjęcia działań w celu wyeliminowania negatywnych skutków wojny. Erdogan powiedział także, że jest gotów spotkać się z przedstawicielami Rosji, Ukrainy i ONZ w Stambule jako mediator, jeśli obie strony się zgodzą.
- • Szefowa francuskiej dyplomacji Catherine Colonna zapewniła, że Paryż wzmocni dostawy broni na Ukrainę. Prezydent Macron pod koniec kwietnia zapowiedział wysłanie sprzętu wojskowego do Kijowa, w szczególności dział Cezar. Haubice te "okazały się niezawodną i skuteczną bronią" - stwierdził Kułeba po spotkaniu z szefową francuskiego MSZ.
- • Ukraiński parlament chce wyrazić na wtorkowym posiedzeniu wotum nieufności wobec rzeczniczki praw człowieka, Ludmiły Denisowej - poinformowała w poniedziałek Ukrainska Prawda. Według portalu przyczyną odwołania ze stanowiska ma być jej retoryka dotycząca przestępstw seksualnych, których dopuszczali się Rosjanie podczas wojny.
Wołodymyr Zełenski powiedział, że Rosjanie ukradli już pół miliona ton zboża na Ukrainie i szukają sposobu na jego sprzedaż.
"Ze względu na blokadę przez Rosję ukraińskich portów na Morzu Czarnym i zajęcie ukraińskiej części Morza Azowskiego, Ukraina nie może wyeksportować 22 mln ton zboża już magazynowanego. To ilość, która powinna trafić na rynek zagraniczny. A blokada naszego eksportu przez Rosję destabilizuje sytuację naprawdę w skali globalnej. W efekcie żywność drożeje w różnych krajach. W konsekwencji istnieje zagrożenie głodem, w Afryce, Azji, w niektórych krajach europejskich" - ostrzegał prezydent Ukrainy.
Rosyjscy dziennikarze, naukowcy czy obrońcy praw człowieka mogą liczyć na ułatwienia w Niemczech. Rząd Olafa Scholza zamierza złagodzić zasady pobytu dla Rosjan krytycznych wobec reżimu w Moskwie.
Powiązane tematy:
Kolejna przechwycona rozmowa Rosjan. Jeden z żołnierzy opowiedział żonie o dramatycznej sytuacji, w której omal nie zabili własnego generała. Ten miał ich zmuszać do dalszej walki.
Powiązane tematy:
Biden powiedział w poniedziałek, że Stany Zjednoczone nie będą wysyłać Ukrainie systemów rakietowych, którymi mogłaby uderzyć w cele wewnątrz Rosji.
Paul Adams, dziennikarz BBC, zauważył, że co prawda decyzja o dostarczeniu Ukrainie wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych MLRS jeszcze nie zapadła, lecz nawet dostarczenie ich z rakietami o najkrótszym zasięgu mogłoby zmienić zasady gry w tej wojnie. Broń ta jest bowiem o wiele dokładniejsza niż rosyjskie systemy Grad lub Smiercz. Jest na tyle precyzyjna, że nazywana jest "70-kilometrowym karabinem snajperskim" – napisał Adams.
Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, komentując słowa prezydenta Joe Bidena o niedostarczaniu Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu, oświadczył w poniedziałek, że pociski o zasięgu 70 km jego krajowi w zupełności wystarczą - poinformował portal delo.ua.
Według Arestowycza oświadczenie prezydenta USA należy przyjąć ze spokojem. Wyjaśnił, że są różne rakiety M270 MLRS. Są rakiety o wysokiej precyzji rażenia, które można wystrzelić na odległość 300 km, są też pociski o zasięgu 70 km - powiedział.
"W zupełności wystarczy nam 70 km. Mówimy tu o rakietach, a nie o wyrzutniach. Decyzje o wysłaniu wyrzutni rakietowych będą podejmowane w najbliższym czasie. Jeżeli nam ich nie dadzą, urządzimy wzorcową, pokazową histerię” – oznajmił Arestowycz.
"Będziemy nadal wzmacniać obronność Ukrainy" - zapewnił na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w poniedziałek w czasie trwającego w Brukseli szczytu UE.
"Podziękowałem prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu za szczere przemówienie do członków Rady Europejskiej. Zwiększymy waszą płynność finansową i pomożemy odbudować Ukrainę. Będziemy nadal wzmacniać waszą zdolność do obrony waszych ludzi i państwa" - napisał Michel.
Zełenski, który za pośrednictwem połączenia wideo przemawiał do zgromadzonych w Brukseli przywódców unijnych, przekonywał, że Europa musi zademonstrować siłę, bo Rosja rozumie tylko argument siły.
W swoim wieczornym świadczeniu Wołodymyr Zełenski przekonywał, że Europa i tak będzie musiała zrezygnować z rosyjskiej ropy i produktów naftowych. Tłumaczył, że chodzi o "uniezależnienie samych Europejczyków od rosyjskiej broni energetycznej". Im szybciej się to stanie, tym będzie bardziej opłacalne dla samej Europy - przekazuje strona 24tv.ua.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek, że rozmawiał z przywódcą Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem o zagrożeniach dla bezpieczeństwa żywnościowego, stworzonych przez Rosję i o sposobach odblokowania portów ukraińskich.
"Rozmawialiśmy o zagrożeniach dla bezpieczeństwa żywnościowego wywołanych przez agresora, o sposobach odblokowania portów ukraińskich i o współpracy w sferze bezpieczeństwa" - napisał Zełenski na Twitterze.
Katerina to 24-letnia Ukrainka, która uciekła ze swojego kraju tuż po wybuchu wojny. Kobieta prowadzi konto na TikToku, na którym zamieściła relację z podróży powrotnej do domu. Pokazała, jak wygląda obecnie Kijów i co zastała w swoim mieszkaniu po powrocie.
Powiązane tematy:
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz nie wierzy w klęskę Rosji - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
Szef obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj poinformował w poniedziałek, że w Siewierodoniecku, ostatnim dużym bastionie wojsk ukraińskich w obwodzie ługańskim, wojska rosyjskie wkroczyły dalej na teren miasta. Wciąż trwają walki uliczne.
Wołodymyr Zełenski rozmawiał z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem.
"Omówiliśmy zagrożenia dla bezpieczeństwa żywnościowego ze strony agresora i sposoby odblokowania portów ukraińskich. Prowadziliśmy dyskusje na temat współpracy w sferze bezpieczeństwa. Jednogłośnie zgadzam się co do potrzeby przywrócenia pokoju. Doceniamy pomoc Turcji w tym procesie" - przekazał prezydent Ukrainy.
Scholz wskazał, że jest "bardzo jasne, że Rosja musi wycofać swoje wojska". W jego ocenie prezydent Rosji Władimir Putin zrobił coś, "co można określić jedynie mianem imperializmu, a mianowicie chciał siłą przesunąć granice".
Podczas gdy państwa UE dyskutują w Brukseli o ewentualnym embargu na ropę naftową wobec Rosji, kanclerz Olaf Scholz w wywiadzie dla telewizji ARD podkreślił w poniedziałek: "Dla mnie jest oczywiste, że takie embargo jest potrzebne" . Dodał, że jest "bardzo pewny, że osiągniemy wspólny rezultat".
Walentin Jumaszew, który był szefem administracji (kancelarii) pierwszego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna, a prywatnie - jego zięciem, odszedł ze stanowiska społecznego doradcy prezydenta Władimira Putina - podała w poniedziałek agencja Reutera.
Jumaszew uważany był przez ekspertów za ostatnie ogniwo łączące ekipę Jelcyna z Putinem.
Chcemy, aby powstał dodatkowy unijny fundusz na rzecz uchodźców z Ukrainy; mam nadzieję, że w trakcie tego posiedzenia Rady Europejskiej będą rozmowy na ten temat - powiedział w poniedziałek wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker.
Rosyjscy dziennikarze, naukowcy czy obrońcy praw człowieka mogą liczyć na ułatwienia w Niemczech. Rząd Olafa Scholza zamierza złagodzić zasady pobytu dla Rosjan krytycznych wobec reżimu w Moskwie.
Powiązane tematy:
Świadomość konieczności poradzenia sobie z bolesnymi tematami historycznymi jest i po polskiej, i po ukraińskiej stronie - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. Pytany, czy strona ukraińska zniesie zakaz ekshumacji szczątków polskich ofiar rzezi wołyńskiej, odparł, że jest dobrej myśli.
Platforma streamingowa Netflix ostatecznie opuściła rynek Rosji - poinformował w poniedziałek portal Ukrinform.
Prawie pod każdym rumowiskiem i zniszczonym budynkiem w okupowanym przez Rosjan Mariupolu jest znajdowanych od 50 do 100 nieżywych mieszkańców miasta - oświadczył mer Mariupola Wadym Bojczenko, cytowany w poniedziałek przez mariupolską radę miejską.
Europa musi zademonstrować siłę, bo Rosja rozumie tylko argument siły - powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który za pośrednictwem połączenia wideo przemawiał do zgromadzonych w Brukseli przywódców unijnych.
Ukraiński parlament chce wyrazić na wtorkowym posiedzeniu wotum nieufności wobec rzeczniczki praw człowieka, Ludmiły Denisowej - poinformowała w poniedziałek Ukrainska Prawda. Według portalu przyczyną odwołania ze stanowiska ma być jej retoryka dotycząca przestępstw seksualnych, których dopuszczali się Rosjanie podczas wojny.
Przeciwko drastycznemu sposobowi komunikowania takich informacji protestowali w otwartym liście dziennikarze oraz lekarze.
Do międzynarodowego zespołu śledczego ws. rosyjskich zbrodni na Ukrainie w poniedziałek dołączyły Estonia, Łotwa i Słowacja - poinformowała Prokuratura Krajowa. Wcześniej do zespołu należały: Ukraina, Polska, Litwa oraz Międzynarodowy Trybunał Karny.
Trzy osoby zostały ranne w poniedziałek w rosyjskim ostrzale Charkowa na wschodzie Ukrainy - poinformowała prokuratura obwodu charkowskiego. Pod ogniem znalazło się dziewięć ulic.
- W tym momencie, kiedy Rosja znów prowadzi agresję, by zgasić wolność i demokrację, a także samą kulturę i tożsamość sąsiedniej Ukrainy, widzimy bardzo jasno, co jest stawką. Wolność nigdy nie była darmowa, demokracja zawsze potrzebowała czempionów - powiedział Biden.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski