Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Doradca Putina rezygnuje. To mąż córki Jelcyna [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 96. dzień rosyjskiej inwazji. Walentin Jumaszew, który był szefem administracji (kancelarii) pierwszego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna, a prywatnie - jego zięciem, odszedł ze stanowiska społecznego doradcy prezydenta Władimira Putina - podała w poniedziałek agencja Reutera. Jumaszew uważany był przez ekspertów za ostatnie ogniwo łączące ekipę Jelcyna z Putinem. Tymczasem ukraiński parlament chce wyrazić na wtorkowym posiedzeniu wotum nieufności wobec rzeczniczki praw człowieka, Ludmiły Denisowej - poinformowała w poniedziałek Ukraińska Prawda. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Wojna w Ukrainie. Doradca Putina rezygnuje. To mąż córki Jelcyna [RELACJA NA ŻYWO] Wojna w Ukrainie. Doradca Putina rezygnuje. To mąż córki Jelcyna [RELACJA NA ŻYWO] Źródło: Getty Images
dl9cv1r
dl9cv1r
  • • Walentin Jumaszew, który był szefem administracji (kancelarii) pierwszego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna, a prywatnie - jego zięciem, odszedł ze stanowiska społecznego doradcy prezydenta Władimira Putina - podała w poniedziałek agencja Reutera. Jumaszew uważany był przez ekspertów za ostatnie ogniwo łączące ekipę Jelcyna z Putinem.

  •  • Recep Erdogan odbył w poniedziałek telefoniczną rozmowę z Władimirem Putinem. Prezydent Turcji miał mówić o konieczności "jak najszybszego zaprowadzenia pokoju między Rosją a Ukrainą" oraz namawiać rosyjskiego przywódcę do podjęcia działań w celu wyeliminowania negatywnych skutków wojny. Erdogan powiedział także, że jest gotów spotkać się z przedstawicielami Rosji, Ukrainy i ONZ w Stambule jako mediator, jeśli obie strony się zgodzą.

  • • Szefowa francuskiej dyplomacji Catherine Colonna zapewniła, że Paryż wzmocni dostawy broni na Ukrainę. Prezydent Macron pod koniec kwietnia zapowiedział wysłanie sprzętu wojskowego do Kijowa, w szczególności dział Cezar. Haubice te "okazały się niezawodną i skuteczną bronią" - stwierdził Kułeba po spotkaniu z szefową francuskiego MSZ.

  • • Ukraiński parlament chce wyrazić na wtorkowym posiedzeniu wotum nieufności wobec rzeczniczki praw człowieka, Ludmiły Denisowej - poinformowała w poniedziałek Ukrainska Prawda. Według portalu przyczyną odwołania ze stanowiska ma być jej retoryka dotycząca przestępstw seksualnych, których dopuszczali się Rosjanie podczas wojny.


Trwa łączenie
23:45, 30.05.2022

Wołodymyr Zełenski powiedział, że Rosjanie ukradli już pół miliona ton zboża na Ukrainie i szukają sposobu na jego sprzedaż.


"Ze względu na blokadę przez Rosję ukraińskich portów na Morzu Czarnym i zajęcie ukraińskiej części Morza Azowskiego, Ukraina nie może  wyeksportować 22 mln ton zboża już magazynowanego. To ilość, która  powinna trafić na rynek zagraniczny. A blokada naszego eksportu przez  Rosję destabilizuje sytuację naprawdę w skali globalnej. W efekcie żywność drożeje w różnych krajach. W konsekwencji istnieje zagrożenie głodem, w Afryce, Azji, w niektórych krajach europejskich" - ostrzegał  prezydent Ukrainy.

23:30, 30.05.2022
23:21, 30.05.2022

Kolejna przechwycona rozmowa Rosjan. Jeden z żołnierzy opowiedział żonie o  dramatycznej sytuacji, w której omal nie zabili własnego generała. Ten miał ich zmuszać do dalszej walki. 

22:59, 30.05.2022

Biden powiedział w poniedziałek, że Stany Zjednoczone nie będą wysyłać Ukrainie systemów rakietowych, którymi mogłaby uderzyć w cele wewnątrz Rosji.


Paul Adams, dziennikarz BBC, zauważył, że co prawda decyzja o dostarczeniu Ukrainie wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych MLRS  jeszcze nie zapadła, lecz nawet dostarczenie ich z rakietami o  najkrótszym zasięgu mogłoby zmienić zasady gry w tej wojnie. Broń ta  jest bowiem o wiele dokładniejsza niż rosyjskie systemy Grad lub  Smiercz. Jest na tyle precyzyjna, że nazywana jest "70-kilometrowym  karabinem snajperskim" – napisał Adams.

22:43, 30.05.2022

Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, komentując słowa prezydenta Joe Bidena o niedostarczaniu Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu, oświadczył w  poniedziałek, że pociski o zasięgu 70 km jego krajowi w zupełności wystarczą - poinformował portal delo.ua.


Według Arestowycza oświadczenie prezydenta USA należy przyjąć ze spokojem.  Wyjaśnił, że są różne rakiety M270 MLRS. Są rakiety o wysokiej precyzji  rażenia, które można wystrzelić na odległość 300 km, są też pociski o zasięgu 70 km - powiedział.


"W zupełności wystarczy nam 70 km. Mówimy tu o rakietach, a nie o  wyrzutniach. Decyzje o wysłaniu wyrzutni rakietowych będą podejmowane w  najbliższym czasie. Jeżeli nam ich nie dadzą, urządzimy wzorcową, pokazową histerię” – oznajmił Arestowycz.

22:26, 30.05.2022

"Będziemy nadal wzmacniać obronność Ukrainy" - zapewnił na Twitterze  przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w poniedziałek w czasie  trwającego w Brukseli szczytu UE.


"Podziękowałem prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu za szczere przemówienie do członków Rady Europejskiej. Zwiększymy waszą płynność finansową i  pomożemy odbudować Ukrainę. Będziemy nadal wzmacniać waszą zdolność do  obrony waszych ludzi i państwa" - napisał Michel.


Zełenski, który za pośrednictwem połączenia wideo przemawiał do  zgromadzonych w Brukseli przywódców unijnych, przekonywał, że Europa musi zademonstrować siłę, bo Rosja rozumie tylko argument siły.

22:18, 30.05.2022

W swoim wieczornym świadczeniu Wołodymyr Zełenski przekonywał, że Europa i tak będzie musiała zrezygnować z rosyjskiej ropy i produktów naftowych. Tłumaczył, że chodzi o "uniezależnienie samych Europejczyków od rosyjskiej broni energetycznej". Im szybciej się to stanie, tym będzie bardziej opłacalne dla samej Europy - przekazuje strona 24tv.ua.

22:06, 30.05.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek, że rozmawiał z przywódcą Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem o zagrożeniach dla  bezpieczeństwa żywnościowego, stworzonych przez Rosję i o sposobach  odblokowania portów ukraińskich.


"Rozmawialiśmy o zagrożeniach dla bezpieczeństwa żywnościowego wywołanych przez  agresora, o sposobach odblokowania portów ukraińskich i o współpracy w  sferze bezpieczeństwa" - napisał Zełenski na Twitterze.

Getty Images for BFC
21:59, 30.05.2022

Ciała dwóch osób wydobyto z gruzów 16-piętrowego budynku w Charkowie - poinformował Kanał 24.

21:52, 30.05.2022

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz nie wierzy w klęskę Rosji - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

21:45, 30.05.2022

Szef  obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj poinformował w  poniedziałek, że w Siewierodoniecku, ostatnim dużym bastionie wojsk  ukraińskich w obwodzie ługańskim, wojska rosyjskie wkroczyły dalej na  teren miasta. Wciąż trwają walki uliczne.

21:36, 30.05.2022

Wołodymyr Zełenski rozmawiał z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem. 


"Omówiliśmy zagrożenia dla bezpieczeństwa żywnościowego ze strony agresora i sposoby odblokowania portów ukraińskich. Prowadziliśmy dyskusje na temat współpracy w sferze bezpieczeństwa. Jednogłośnie zgadzam się co do potrzeby przywrócenia pokoju. Doceniamy pomoc Turcji w tym procesie" - przekazał prezydent Ukrainy. 

21:28, 30.05.2022

Scholz wskazał, że jest "bardzo jasne, że Rosja musi wycofać swoje wojska". W jego ocenie prezydent Rosji Władimir Putin zrobił coś, "co można określić jedynie mianem imperializmu, a mianowicie chciał siłą przesunąć granice".

21:23, 30.05.2022

Podczas  gdy państwa UE dyskutują w Brukseli o ewentualnym embargu na ropę  naftową wobec Rosji, kanclerz Olaf Scholz w wywiadzie dla telewizji ARD  podkreślił w poniedziałek: "Dla mnie jest oczywiste, że takie embargo  jest potrzebne" . Dodał, że jest "bardzo pewny, że osiągniemy wspólny rezultat".

21:16, 30.05.2022

Walentin  Jumaszew, który był szefem administracji (kancelarii) pierwszego  prezydenta Rosji Borysa Jelcyna, a prywatnie - jego zięciem, odszedł ze  stanowiska społecznego doradcy prezydenta Władimira Putina - podała w  poniedziałek agencja Reutera.


Jumaszew uważany był przez ekspertów za ostatnie ogniwo łączące ekipę Jelcyna z Putinem. 

21:08, 30.05.2022

Chcemy,  aby powstał dodatkowy unijny fundusz na rzecz uchodźców z Ukrainy; mam  nadzieję, że w trakcie tego posiedzenia Rady Europejskiej będą rozmowy  na ten temat - powiedział w poniedziałek wiceszef MSWiA, pełnomocnik  rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker.

20:59, 30.05.2022
20:52, 30.05.2022

Świadomość  konieczności poradzenia sobie z bolesnymi tematami historycznymi jest i  po polskiej, i po ukraińskiej stronie - powiedział w poniedziałek szef  KPRM Michał Dworczyk. Pytany, czy strona ukraińska zniesie zakaz  ekshumacji szczątków polskich ofiar rzezi wołyńskiej, odparł, że jest  dobrej myśli.

20:44, 30.05.2022

Platforma streamingowa Netflix ostatecznie opuściła rynek Rosji - poinformował w poniedziałek portal Ukrinform.

20:38, 30.05.2022

Prawie  pod każdym rumowiskiem i zniszczonym budynkiem w okupowanym przez  Rosjan Mariupolu jest znajdowanych od 50 do 100 nieżywych mieszkańców  miasta - oświadczył mer Mariupola Wadym Bojczenko, cytowany w  poniedziałek przez mariupolską radę miejską.

20:26, 30.05.2022

Europa musi zademonstrować siłę, bo Rosja rozumie tylko argument siły - powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który za pośrednictwem połączenia wideo przemawiał do zgromadzonych w Brukseli przywódców unijnych.

20:22, 30.05.2022

Ukraiński parlament chce wyrazić na wtorkowym posiedzeniu wotum nieufności wobec rzeczniczki praw człowieka, Ludmiły Denisowej - poinformowała w poniedziałek Ukrainska Prawda. Według portalu przyczyną odwołania ze stanowiska ma być jej retoryka dotycząca przestępstw seksualnych, których dopuszczali się Rosjanie podczas wojny.


Przeciwko drastycznemu sposobowi komunikowania takich informacji protestowali w otwartym liście dziennikarze oraz lekarze.

20:17, 30.05.2022

Nowa ambasador USA w Ukrainie Bridget Brink zjawiła się w Kijowie.

20:11, 30.05.2022

Do  międzynarodowego zespołu śledczego ws. rosyjskich zbrodni na Ukrainie w  poniedziałek dołączyły Estonia, Łotwa i Słowacja - poinformowała  Prokuratura Krajowa. Wcześniej do zespołu należały: Ukraina, Polska,  Litwa oraz Międzynarodowy Trybunał Karny.

20:05, 30.05.2022

Trzy  osoby zostały ranne w poniedziałek w rosyjskim ostrzale Charkowa na  wschodzie Ukrainy - poinformowała prokuratura obwodu charkowskiego. Pod  ogniem znalazło się dziewięć ulic.

19:58, 30.05.2022

- W tym momencie, kiedy Rosja znów prowadzi agresję, by zgasić wolność i demokrację, a także samą kulturę i tożsamość sąsiedniej Ukrainy, widzimy bardzo jasno, co jest stawką. Wolność nigdy nie była darmowa, demokracja zawsze potrzebowała czempionów - powiedział Biden.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dl9cv1r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dl9cv1r
Więcej tematów