Trwa ładowanie...

Włoska prasa o ataku na tygodnik "Charlie Hebdo": 11 września Paryża, Francji, Europy

"11 września Paryża, Francji, Europy" - tak włoska prasa komentuje wczorajszy atak terrorystów na tygodnik Charlie Hebdo.

Share
Włoska prasa o ataku na tygodnik "Charlie Hebdo": 11 września Paryża, Francji, Europy
Źródło: PAP/EPA, Fot: IAN LANGSDON
d34dzmb

"To cios w samo serce Zachodu"- stwierdza rzymska "La Repubblica". Naczelny dziennika Ezio Mauro uważa, że środowy zamach na francuski tygodnik przypomina, iż prasa jest zarazem symbolem i istotą cywilizacji, którą nazywamy Zachodem i której jesteśmy mniej świadomi od jej nieprzyjaciół.

"Terroryści potwierdzają, że nie ma wolności bez prasy. Musimy więc bronić przed nimi nie tylko nas samych, ale również demokracji, bo to jej wypowiedziano śmiertelną wojnę" - pisze gazeta.

d34dzmb

O ataku na wolność wszystkich mówi też mediolański "Corriere della Sera". "W wojnie kulturalnej, jaką fundamentaliści wypowiedzieli naszemu stylowi życia - pisze Pierluigi Battista - wolność krytyki, ironia, brak szacunku, odrzucenie doktrynerstwa i pluralizm stanowią zło, które należy wykorzenić, grzech i deprawację. A już najbardziej boją się oni satyry, połączenia kultury i uśmiechu, ironii i krytyki".

"Tymczasem uprawiający ją rysownicy francuskiego tygodnika zostali i przez nasz opuszczeni, ponieważ zapomnieliśmy, czym jest prawdziwa wolność" - stwierdza komentator włoskiego dziennika.

Zobacz również wideo: Hollande: atak na redakcję "Charlie Hebdo" to zamach terrorystyczny

d34dzmb

Podziel się opinią

Share
d34dzmb
d34dzmb
Więcej tematów