Trwa ładowanie...

Władze Korei Północnej zatwierdziły listę oficjalnych fryzur dla obywateli

Północnokoreańskie władze zatwierdziły 28 oficjalnych fryzur, jakie nosić mogą obywatele tego komunistycznego kraju. Według urzędników wytypowane uczesania są "najwygodniejsze" i najlepiej chronią przed "korupcyjnymi wpływami kapitalizmu".

Share
Władze Korei Północnej zatwierdziły listę oficjalnych fryzur dla obywateli
Źródło: AP, Fot: David Guttenfelder
d3jiv6j

Nowe wytyczne władz, które pojawiły się w salonach fryzjerskich w postaci tablic ze wzorami stosownych uczesań, ujawniła telewizja Phoenix z Hongkongu - informuje prowadzona w języku angielskim tajwańska witryna "Want China Times". Kobiety mogą strzyc się na 18 sposobów, a mężczyźni - jako z natury mniej wymagający - na 10.

Wszelkie ekstrawaganckie i skandaliczne fryzury, tak często widziane na "dekadenckim" Południu, są zakazane. Szczególnie skromnie wypadają uczesania przeznaczone dla kobiet niezamężnych; mężatki mogą sobie pozwolić na trochę więcej. Zresztą, jak wskazuje "Want China Times", stylizacja włosów pozwoli w łatwy sposób wychwycić z tłumu potencjalne kandydatki na żonę.

d3jiv6j

Zasady dotyczące mężczyzn są bardziej restrykcyjne - ich włosy nie mogą być dłuższe niż 5 centymetrów i powinni oni chodzić do fryzjera średnio co 15 dni. Wyjątek stanowią starsi Koreańczycy, którym pozwolono nosić włosy do 7 centymetrów.

Co ciekawe, nowe wytyczne zdają się nie dotyczyć młodego przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una, który nosi dłuższe włosy, przedziałek i wygolone skronie. Według tajwańskiego serwisu, styl ten przypomina uczesania noszone w latach 90. przez nastoletnich fanów takich zespołów rockowych jak Pearl Jam i Lemonheads.

Nie jest to pierwszy raz, gdy władze komunistycznego reżimu wpływają na to, jak noszą się jego obywatele. Pół roku po objęciu władzy rozluźnił restrykcyjne prawa obyczajowe, zezwalając m.in. na noszenie przez kobiety spodni i krótkich spódnic, które wcześniej były zakazane.

(fot. AP/David Guttenfelder)

"Daily Mail" przypomina, że w 2005 roku północnokoreańska telewizja państwowa wyemitowała pięcioodcinkową serię, która miała promować u mężczyzn krótkie fryzury, zgodne z "socjalistycznym stylem życia".

d3jiv6j

Podziel się opinią

Share
d3jiv6j
d3jiv6j
Więcej tematów