Trwa ładowanie...
17-11-2015 07:55

Władimir Putin oskarżył członków G20 o finansowanie terrorystów z Państwa Islamskiego

Prezydent Władimir Putin na spotkaniu grupy G-20 w tureckiej Antalyi mówił, że terroryści z Państwa Islamskiego są finansowani przez osoby fizyczne z 40 państw. Według rosyjskich źródeł, pieniądze dla terrorystów płyną również z niektórych krajów grupy G-20. Putin nie ujawnił jednak, z jakich.

Władimir Putin oskarżył członków G20 o finansowanie terrorystów z Państwa IslamskiegoŹródło: PAP/EPA, fot: Yuri Kochetkov
d3wjoy2

Rosyjski prezydent powiedział dziennikarzem, że sprawa walki z terroryzmem była jednym z najważniejszych tematów podczas rozmów liderów grupy G-20. Mówiono między innymi, że należy odciąć terrorystów od źródeł finansowania. Putin powiedział, że przedstawił rosyjskie zdjęcia z kosmosu i samolotów, na których widać skalę bezprawnego handlu ropą naftową.

- Widać cysterny samochodowe ciągnące się dziesiątki kilometrów. Wyglądają jak ropociągi - mówił Putin. Dodał, że spodziewa się zwalczania tego procederu, gdyż jest bardzo ważne w walce z terroryzmem. Zaznaczył, że kwestię tę omawiał z innymi przywódcami krajów G-20.

W komunikacie wydanym w poniedziałek po zakończeniu szczytu G20 w Antalyi w Turcji przywódcy zapowiedzieli walkę z terroryzmem.

d3wjoy2

Komunikat końcowy głosi, że rosnąca fala terroryzmu zagroziła nie tylko światowemu pokojowi i bezpieczeństwu, ale też działaniom na rzecz wzmocnienia globalnej gospodarki.

"Naszym celem jest skuteczna i przeprowadzona we właściwym terminie implementacja naszych strategii wzrostu (gospodarczego), przewidujących działania, które wzmocnią popyt oraz reformy strukturalne" - czytamy w komunikacie.

Przywódcy G20 zobowiązali się do współpracy mającej na celu zapobieganie aktom terroru i odcięcie finansowania tym grupom, które się ich dopuszczają. Ponadto kraje G20 zapowiedziały, że będą dzielić się informacjami wywiadowczymi, uszczelnią kontrole na granicach oraz poprawią bezpieczeństwo komunikacji lotniczej na świecie.

d3wjoy2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wjoy2
Więcej tematów