Wirus ptasiej grypy u wędrownych ptaków
Wędrowne ptaki w Chinach atakuje
wyjątkowo agresywna odmiana wirusa ptasiej grypy H5N1, który może
rozprzestrzenić się na ptactwo w całej Azji, a stamtąd na inne
kontynenty - ustalili chińscy naukowcy, którzy wyniki swoich badań
publikują w najnowszym numerze amerykańskiego miesięcznika
"Science".
06.07.2005 | aktual.: 06.07.2005 11:22
4 maja znaleziono pierwsze martwe ptaki wędrowne na zamieszkałej przez nie wyspie na jeziorze Qinghai w zachodnich Chinach. Do końca czerwca zachorowało lub zdechło z powodu wirusa ponad 1000 ptaków.
Jezioro Qinghai stanowi jeden z najważniejszych obszarów lęgowych dla wędrownego ptactwa z Azji Południowo-Wschodniej, Syberii, Australii i Nowej Zelandii. Wirus, którym zaraziły się ptaki, należy do szczepu H5N1, który - jak obawiają się naukowcy - w zmienionej formie potencjalnie może wywołać groźną falę ptasiej grypy u ludzi na całym świecie.
Uczeni z Akademii Rolniczej w Pekinie zbadali genotyp czterech różnych wirusów H5N1, wyizolowanych z chorych lub martwych ptaków wędrownych. Okazało się, że materiał genetyczny tych wirusów zawiera bardzo agresywne odmiany H5N1. Potwierdziły to również badania na zwierzętach: kury, zainfekowane przez naukowców różnymi wirusami H5N1, padły w ciągu 20 godzin. Zarażenia nie przeżyły też myszy.
Dotychczas w Azji Południowo-Wschodniej na ptasią grypę zmarło 55 osób. Choroba ta - według dotychczasowych ustaleń - z reguły nie przenosi się z człowieka na człowieka.