Trwa ładowanie...

Wielka Brytania. Weterani wywiadu spotkali się w Bletchley Park

Blisko 80 weteranów, którzy w sekrecie i pod przykrywką walczyli z niemieckim okupanetem, spotkało się w Bletchley Park. To właśnie w tej miejscowości pod Londynem mieściła się siedziba zespołu brytyjskich kryptologów.

Wielka Brytania. Weterani wywiadu spotkali się w Bletchley ParkŹródło: East News, fot: STEVE MEDDLE / Rex Features
d2jk0xr
d2jk0xr

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej w miejscowości oddalonej o niecałe 100 km od Londynu zgromadzili się dawni pracownicy brytyjskiego wywiadu. Dzięki ich wysiłkom w latach 40. XX wieku udało się odczytać szyfrogramy powstające na niemieckich maszynach, w tym słynnej "Enigmie".

- Jako zmniejszająca się populacja wspaniale jest mieć tu tak wielu z nich (weteranów - red.). To bardzo ważne, łączą to miejsce z tym, o co chodziło w II wojnie światowej - stwierdził dyrektor naczelny Bletchley Park Trust Charity Iain Standen.

Jedną z uczestniczek niedzielnego spotkania była Betty Webb. W Jako 19-latka wstąpiła do Pomocniczej Służby Terytorialnej. Jak sama podkreślała, dzień obchodów był "niezwykle ważny". W Bletcheley Park spędził 4 lata i jak wspominała była to dla niej "wielka nauka i docenia ludzi, których tam poznała".

Zobacz także: Gowin wygrał z minister zakład o wino. „Już wypiliśmy”

- Ludzie często pytają mnie, dlaczego się przyłączyłam i oczywiście odpowiedzią na to jest to, że cały kraj był w to zamieszany i czułam potrzebę zrobienia czegoś, aby pomóc w wysiłkach wojennych - powiedziała.

Jak przypomina "Telegraph" w szczytowym okresie II wojny światowej w podlondyńskiej posiadłości pracowało blisko 10 tys. osób, z czego trzy czwarte stanowiły kobiety. Personel pracujący w wywiadzie musiał podpisać dokumenty o zachowaniu tajemnicy służbowej i nie mógł mówić o swojej pracy nawet przez kilkadziesiąt lat.

d2jk0xr

Eksperci z zakresu wywiadu podkreślają, że dzięki pracy wykonanej w Bletchley Park udało się skrócić wojnę o dwa lata. Działania pomogły uratować miliony ludzkich istnień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2jk0xr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jk0xr
Więcej tematów