Trwa ładowanie...

Wielka Brytania. Dominic Cummings wrogiem publicznym numer 1. Boris Johnson odmówił śledztwa

Dominic Cummings to obecnie wróg publicznym numer 1 w Wielkiej Brytanii. Doradca Borisa Johnsona zlekceważył przepisy związane z epidemią koronawirusa. Mimo to brytyjski premier odmówił wszczęcia śledztwa w jego sprawie.

Share
Wielka Brytania. Dominic Cummings wrogiem publicznym numer 1. Boris Johnson odmówił śledztwa
Źródło: Getty Images,
d3f6ec6

W sprawie Cummingsa Boris Johnson był przesłuchiwany w środę przez komisję łącznikową Izby Gmin (Izby Niższej brytyjskiego parlamentu - przyp. red).

Wielka Brytania. Dominic Cummings wybroniony przez Borisa Johnsona

Jak tłumaczył, czas zostawić ten spór i zająć się walką z epidemią koronawirusa. - Nie jestem pewien, czy w tej chwili dochodzenie w tej sprawie to bardzo dobre wykorzystanie oficjalnego czasu. Pracujemy nad koronawirusem, jak tylko możemy - mówił Johnson, którego wypowiedź czytuje brytyjski "Guardian".

Decyzja o odrzuceniu śledztwa nie przysporzyła brytyjskiemu premierowi zbyt wielkie popularności. Jego notowania miały się nieźle po tym, jak wyzdrowiał z koronawirusa i walczył o to, by Wielka Brytania jak najmniej ucierpiała w wyniku epidemii.

Zobacz też: <a href="https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus">Koronawirus</a>. Polityk <a href="https://wiadomosci.wp.pl/lewica-komitet-wyborczy-sojusz-lewicy-demokratycznej-6420148179413121c">Lewicy</a> o <a href="https://wiadomosci.wp.pl/lukasz-szumowski-6217008534210177c">Łukaszu Szumowskim</a>: "przyjaciel Polski". Ma jednak "ale"

Wielka Brytania. Dominic Cummings - wróg publiczny nr 1

Co tak wzburzyło Brytyjczyków? Jak ujawnił "The Mirror" 31 marca, gdy rząd Wielkiej Brytanii zarządził całkowity zakaz poruszania się, główny doradca premiera Borisa Johnsona złamał obostrzenia i pojechał do miejscowości położonej 400 kilometrów od Londynu.

d3f6ec6

Złamanie przepisów przez Cummingsa o tyle rozwścieczyło Brytyjczyków, że on sam miał stwierdzone symptomy zakażenia koronawirusem. Co więcej, media na Wyspach ujawniły, że ten sam zakaz złamał jeszcze dwa razy: 12 i 19 kwietnia.

Dominic Cummings zabrał głos w tej sprawie podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Jak tłumaczył, nie złamał przepisów, ponieważ dopuszczają one wyjątki takie jak opieka nad dzieckiem. Decyzję argumentował tym, że zarówno on jak i jego żona mieli stwierdzone objawy zakażenia koronawirusem i taki wyjazd był niezbędny. Cummings zaprzeczył też, by z Londynu wyjeżdżał więcej niż raz.

Wielka Brytania. Dominic Cummings - kim jest?

Zachowanie i wypowiedź Cummingsa poskutkowało też oburzeniem wśród posłów partii konserwatywnej, której szefem jest premier Boris Johnson. Oprócz opozycji dymisji doradcy premiera domaga się ponad 40 konserwatystów, co stanowi około 10 proc. parlamentarzystów tego ugrupowania w Izbie Gmin.

Dominic Cummings to postać wzbudzająca wiele kontrowersji w polityce Wielkiej Brytanii. Główny doradca Borisa Johnsona jest uważany za ojca Brexitu. Zarzuca mu się powiązania z firmą Cambridge Analytica, która doprowadziła do ostatecznego wyniku referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Cummings to wybitny strateg polityczny. W ostatnich wyborach parlamentarnych doprowadził do wygranej torysów w kilkudziesięciu okręgach, które od lat zdominowane były przez posłów partii pracy.

Źródło: "The Guardian"

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d3f6ec6

Podziel się opinią

Share
d3f6ec6
d3f6ec6
Więcej tematów