Wielka Brytania bez papierosa
Brytyjski rząd zaproponował w Izbie Gmin, niższej izbie parlamentu, plany strategii prozdrowotnej, obejmującej obok zakazu palenia tytoniu w miejscach publicznych m.in. walkę z plagą otyłości.
Rządową strategię dotyczącą zdrowia publicznego przedstawił sekretarz stanu ds. zdrowia John Reid. Obok stopniowego wprowadzenia zakazu palenia tytoniu w miejscach publicznych, celem strategii jest podniesienie zdrowia publicznego poprzez walkę z plagą otyłości, chorobami przenoszonymi drogą płciową i niezdrowym środowiskiem w miejscach pracy.
Rząd opowiada się też za ograniczeniem telewizyjnych reklam "śmieciowego jedzenia" (junk food - batoników, chipsów, frytek i innych gotowych, łatwo dostępnych przekąsek) kierowanych do najmłodszych.
W ramach przeciwdziałania pladze otyłości i zwalczania jej, rząd chce we współpracy z wytwórcami i supermarketami wprowadzić na początku 2006 roku jasny system oznakowania przetworzonych produktów żywnościowych. Ma on informować o zawartości cukru i tłuszczu w produkcie.
Opracujemy prosty kod dla żywności przetworzonej, wskazujący na zawartość tłuszczu, cukru i soli - powiedział Reid. - Punktem wyjścia jest umożliwienie wyboru dzięki informowaniu, co oznacza szacunek dla wyborów indywidualnych - wyjaśnił.
Ograniczenia reklam będą dotyczyć też reklamowania alkoholu. Na paczkach papierosów ma się pojawić rysunek ostrzegający przed ryzykiem zdrowotnym związanym z paleniem.
Zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych nie będzie dotyczyć tych barów i pubów, w których nie serwuje się jedzenia.
Stowarzyszenie Brytyjskiego Piwa i Pubów uważa, że takie rozwiązanie może spowodować, iż wiele barów przestanie oferować jedzenie, ponieważ i tak największe zyski lokale te osiągają ze sprzedaży alkoholu. Przy staraniach o ograniczenie picia alkoholu, strategia ta wydaje się sprzeczna, bo prowadzi do zachęcania nas do picia - powiedział Mark Hastings, przedstawiciel stowarzyszenia.