Trwa ładowanie...

Warszawski ratusz: Liczba mieszkańców stolicy spada w weekendy o 10 proc.

Urząd miasta opublikował zaskakujące dane dotyczące liczby mieszkańców w Warszawie. Okazało się, że w dni wolne od pracy ze stolicy "ubywa" prawie 200 tysięcy mieszkańców.

Warszawski ratusz: Liczba mieszkańców stolicy spada w weekendy o 10 proc.Źródło: East News, fot: ARKADIUSZ ZIOLEK
d3hd8gy
d3hd8gy

Według wyników przeprowadzonego wiosną 2018 roku badania, w polskiej stolicy zamieszkuje około 2,07 mln mieszkańców. Za mieszkańców uznano osoby, które w badanym okresie regularnie spędzały tu noc. Dla porównania, według danych Urzędu Statystycznego z grudnia 2018 Warszawę zamieszkiwało 1,77 mln osób, natomiast tych zameldowanych w Warszawie i widniejących w spisie Biura Administracji i Spraw Obywatelskich było jedynie 1,64 mln.

Liczba mieszkańców stolicy wyraźnie zmieniała się w czasie weekendów. Jak informuje ratusz, spadała poniżej dwóch milionów tak, że osiągała 1,87 mln osób, czyli o prawie 200 tysięcy mniej niż w tygodniu.

"Analiza pozwoliła oszacować, jak wielu mieszkańców regularnie wyjeżdża z miasta na weekend. W badanym okresie w weekendową noc w Warszawie przebywało średnio 1 874 tys. osób - aż o 196 tys. mniej niż nocą w tygodniu roboczym" - podał ratusz.

Zobacz także: Kidawa-Błońska jak Szydło? Minister PiS komentuje

Uśredniona liczba osób przebywających w Warszawie w tygodniu roboczym, czyli od poniedziałku do piątku, to 2,27 mln. Zawiera w sobie także mieszkańców podwarszawskich miejscowości, dojeżdżających codziennie do pracy w stolicy.

d3hd8gy

Warszawa. Które dzielnice są sypialniami?

W badaniu uwzględniono także podział na dzielnice. W wynikach wyróżniają się dzielnice-sypialnie, które w dzień roboczy opuszcza najwięcej osób oraz dzielnice, gdzie skoncentrowane są miejsca pracy. Do grupy "sypialni" zaliczają się Bemowo, Bielany i Targówek. Skupiskami miejsc pracy, gdzie w nocy przebywa mniej osób niż w dzień, są przede wszystkim Śródmieście, Wola, Włochy i Mokotów.

Analiza zbadała także wyjazdy i przyjazdy poza granice Warszawy. W tygodniu roboczym najwięcej osób przyjeżdża z powiatu wołomińskiego, pruszkowskiego i piaseczyńskiego. W weekend ruch odbywa się przede wszystkim w drugą stronę. Ze 196 tys. wyjeżdżających w weekendy, 139 tys. jedzie do innych miejscowości województwa mazowieckiego, po około 11 tysięcy do Lubelskiego i Łódzkiego. Najmniej, bo tylko 400 osób, wyjeżdżało na weekendy do województwa opolskiego.

Badanie przeprowadzono we współpracy z operatorem komórkowym, na podstawie "badania zdarzeń rejestrowanych w sieci komórkowej Orange Polska powiązanych z jej użytkownikami i ich zachowaniem." Następnie, przy wykorzystaniu odpowiednich algorytmów, aktywność ta była przeliczana na liczbę mieszkańców w oparciu o procentowy udział operatora w rynku na obszarze Warszawy. Cała metodologia przeprowadzonej analizy opisana jest na stronie Urzędu miasta stołecznego Warszawy.

Źródło: UM Warszawa

d3hd8gy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hd8gy
Więcej tematów