Trwa ładowanie...

Wykorzystano najsłynniejsze zdjęcie Niedenthala. Fotograf protestuje

Na sprawę zdjęcia zwrócił uwagę poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński

Wykorzystano najsłynniejsze zdjęcie Niedenthala. Fotograf protestuje
d41as9t
d41as9t

Chciałbym wyrazić moją dezaprobatę dla faktu, że na zaproszeniu na organizowane w Opolu obchody rocznicy 13 grudnia 1981 roku, którym patronuje Patryk Jaki z PiS wykorzystano moje zdjęcie powszechnie znane jako "Czas Apokalipsy". Oświadczam, że nie wyraziłem na to zgody - poinformował światowej sławy fotoreporter Chris Niedenthal.

Fotograf tłumaczy, że "nie zgadza się na wykorzystywanie żadnych moich innych zdjęć w celu propagowania polityki obecnego rządu, który kultywuje dawne praktyki i każe nam znowu walczyć o podstawowe prawa demokracji”. Oświadczenie Niedenthala zostało wysłane do mediów, gdy fotograf odkrył, że wykorzystano jego zdjęcie na zaproszeniach.

Chodzi o jedną z najsłynniejszych fotografii z czasów stanu wojennego, Przedstawia ona transporter opancerzony SKOT, stojący na tle billboardu reklamującego film Czas apokalipsy Francisa Forda Coppoli, wiszącego na budynku kina „Moskwa” w Warszawie.

Pytany o sprawę Patryk Jaki, mówi w rozmowie z NTO.pl, że "odpowiedzialność za to leży po stronie opolskiego ratusza" - Ja nie znałem ani treści zaproszeń, ani układu graficznego - dodaje.

d41as9t

Na sprawę zdjęcia zwrócił uwagę poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński. "Do głowy by mi nie przyszło, że obchody 35 rocznicy wprowadzenia w Polsce Stanu Wojennego mogą dostać w Opolu twarz Patryka Jakiego - napisał na swoim społecznościowym profilu. "Dziś władza, którą symbolizuje Patryk Jaki odpowiada za Apokalipsę podziału społeczeństwa, za odradzanie się totalitaryzmu w myśleniu i czynach rządzących, za stan nienormalności we wszystkim co dla wolności obywatelskich ważne. To ten poseł ogniskuje dziś obywatelską niezgodę na brak poszanowania podmiotowości ludzi i działanie z pozycji siły. To zaproszenie spowoduje, że na dodatek będzie mógł uosabiać pychę, z którą bez żenady PiS zawłaszcza w polskiej historii wszystko co cenne. Nie rozumiem Panowie z jakich powodów, w tym przypadku, jesteście żyrantami tak podłej zmiany" - napisał poseł. Dodał też, że sam z zaproszenia na uroczystości nie skorzysta.

Fotografia "Czas Apokalipsy", jak i inne, robione przez Niedenthala po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, wykonywane były z ukrycia. Fotograf przekazywał negatywy i diapozytywy zdjęć osobom wyjeżdżającym z Polski, by dostarczali je do redakcji zagranicznych. Sam obawiał się wyjechać z kraju, nie mając pewności, czy zostanie z powrotem wpuszczony.

d41as9t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41as9t
Więcej tematów