Trwa ładowanie...
Marta Gostkiewicz
29-05-2020 07:59

Stanowisko ratusza wobec interwencji poselskiej ws. tarczy

W czwartek do stołecznego ratusza weszli rządowi ministrowie z interwencją poselską. Przyjął ich zastępca prezydenta Warszawy Michał Olszewski. Wiceprezydent udzielił informacji na temat rozpatrywania przez miasto wniosków w ramach tarczy.

Stanowisko ratusza wobec interwencji poselskiej ws. tarczyŹródło: PAP
dt8q572
dt8q572

Jak poinformował ratusz, przedstawiciele rządu, którzy wzięli udział w interwencji: Michał Dworczyk, Piotr Müller, Krzysztof Kubów, uzyskali od wiceprezydenta Michała Olszewskiego odpowiedzi na wszystkie wątpliwości i zastrzeżenia.

Według stanu na 28 maja, w Warszawie jest rozpatrzonych prawie 25 tys. wniosków. To stanowi ok. 20 proc. wszystkich złożonych. Kwota wsparcia, która została już przez miasto wypłacona warszawskim przedsiębiorcom wynosi 112,5 mln zł.

Jak twierdzą władze Warszawy, dane dotyczące liczby zrealizowanych wniosków, które przedstawia na swoich konferencjach Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej są zupełnie inne, niż te, które podają w sprawozdaniach powiatowe urzędy pracy. To podważa wiarygodność rządu i wprowadza chaos informacyjny.

– Robimy wszystko, aby przyspieszyć rozpatrywanie wniosków przedsiębiorców, którzy są w trudnej sytuacji finansowej z powodu epidemii. Zależy nam, żeby jak najszybciej uzyskali świadczenia, które im przysługują – powiedział Michał Olszewski. Dodał, że aby maksymalnie zwiększyć liczbę rozpatrywanych wniosków, usprawniono system informatyczny i zbudowano specjalny mechanizm. - Zautomatyzowaliśmy system z zasobami rządowymi, takim jak: Krajowy Rejestr Sądowy, Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej i dane REGON. Dzięki temu udaje się rozpatrywać dziennie 3 tys. wniosków- wyjaśnił.

dt8q572

Warszawa. Urząd pracuje też w soboty

Urząd Pracy m.st. Warszawy, od początku ogłoszenia stanu epidemii, nieprzerwanie pracuje stacjonarnie, również w soboty. Aby usprawnić system rozpatrywania wniosków, zakupiono sprzęt komputerowy za niemal 500 tys. zł. Do zadań związanych z rządową tarczą skierowano również 150 pracowników urzędu miasta.

Nie tylko Warszawa boryka się z problemem z rozpatrywaniem wniosków, dotyczących tarczy. Miasta protestują przeciw przerzucaniu na samorządy odpowiedzialności za realizację tarczy antykryzysowej. Oczekują od rządu konkretnego wsparcia i natychmiastowych działań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

dt8q572
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt8q572
Więcej tematów