Trwa ładowanie...

"Nie ma Stanisława Lema". Mateusz Morawiecki zaczął od żartu

1 października na Politechnice Warszawskiej rozpoczął się nowy rok akademicki. W uroczystej inauguracji wziął udział premier Mateusz Morawiecki. Po premierze głos zabrał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Mateusz Morawiecki podczas inauguracji roku akademickiego na Politechnice WarszawskiejMateusz Morawiecki podczas inauguracji roku akademickiego na Politechnice WarszawskiejŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
dknkdjf
dknkdjf

Rok akademicki został tradycyjnie zainaugurowany w Dużej Auli Gmachu Głównego. Podczas inauguracji premier Morawiecki przypomniał postać Stanisława Lema.

- Znacie pewnie Państwo tę anegdotę, że legendarny pisarz science fiction Philip Dick uważał, że nie ma kogoś takiego jak Stanisław Lem, że to nie możliwe żeby jeden człowiek wymyślił takie niestworzone, a zarazem jakże przenikliwe i wiarygodne opowieści, żeby tak przewidywał przyszłość. Uważał, że Lem to jest kryptonim, który wymyślili komuniści, po to żeby owładnąć umysłami Zachodu – mówił premier.

Morawiecki podkreślił też, że na badania i rozwój nauki przeznaczane są coraz większe kwoty.

- Dziś po raz pierwszy w swojej historii Polska jest w tym coraz szczęśliwszym położeniu, kiedy naprawa finansów publicznych doprowadziła do tego, że możemy przeznaczać coraz większe, rekordowe kwoty na badania, rozwój. Na innowacyjność w roku 2019 / 2020 przeznaczyliśmy i w wartościach bezwzględnych – to jasne, to prostsze -  ale również w procentowych wartościach do PKB największe kwoty w historii gospodarczej Rzeczpospolitej – wskazał.

dknkdjf

Po premierze głos zabrał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zwrócił się do studentów jako wykładowca akademicki. Jego zdaniem, w dzisiejszych czasach najważniejsza jest weryfikacja informacji.

- Dzisiaj to jest największe wyzwanie między nami wszystkimi - rzetelna weryfikacja, oddzielanie fałszu od prawdy. Oddzielanie rzetelnych informacji od informacji nierzetelnych. To jest wyzwanie dla całego świata nauki, polskiej edukacji, dlatego że powinniśmy uczyć tego dzieci od samego początku – gdzie jest prawda gdzie jest fałsz - tak żeby podejmować decyzje w oparciu o sprawdzone informacje. Podkreślił też, że najważniejszy jest "dobry, twardy warsztat, prawdziwe umiejętności".

W trakcie uroczystości przemówienie wygłosił także prof. dr. hab. inż. Krzysztof Zaremba, Rektor Politechniki Warszawskiej.

Rektor podkreślił, że Politechnika Warszawska poradziła sobie w trakcie pandemii koronawirusa. Mimo trudności, studenci brali udział w projektach gromadzących młodzież z całego świata.

dknkdjf

- Eksperymenty przez nich prowadzone zadziwiają i imponują. Wysyłają balonem nasiona do stratosfery, budują bolidy elektryczne, tworzą systemy utrzymania życia w ekstremalnych warunkach, nawet na księżycu czy proponują metodę recyklingu masek używanych przez nas do ochrony przed pandemią – wymieniał osiągnięcia studentów rektor.

Wykład inauguracyjny pt. "Uczelnie, banki, polska gospodarka wobec współczesnych zagrożeń, wyzwań i szans" wygłosił też Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich i Przewodniczący Rady Uczelni.

Uroczystości w Gmachu Głównym poprzedziła msza święta inaugurująca nowy rok akademicki. Została odprawiona o godz. 8.00 w Kościele Najświętszego Zbawiciela w Warszawie. Przewodniczył jej kard. Kazimierz Nycz - Arcybiskup Metropolita Warszawski.

Stan wyjątkowy. Były premier kontrolowany przy granicy. "To było upokarzające"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dknkdjf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dknkdjf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj