Trwa ładowanie...
Luiza Poreda
07-10-2013 17:41

Mieszkała i tworzyła w Warszawie. Znana pisarka Joanna Chmielewska zmarła w wieku 81 lat

Jej książki czytała cała Polska

Mieszkała i tworzyła w Warszawie. Znana pisarka Joanna Chmielewska zmarła w wieku 81 lat
d2nawdz
d2nawdz

Joanna Chmielewska to pseudonim artystyczny Ireny Kuhn, z domu Becker. Urodzona 2 kwietnia 1932 roku w stolicy autorka powieści sensacyjnych, kryminalnych i obyczajowych, a także książek dla dzieci i młodzieży - zmarła dziś, 7 października 2013 roku w Warszawie.

"Szósta rano to jest godzina do niczego. Zbyt późna do udoju krów, a zbyt wczesna do udoju architektów." ["Boczne Drogi"]

Jako młoda kobieta rozpoczęła studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, które ukończyła W 1954 roku z tytułem inżyniera. Pracowała jako architekt m.in. przy budowie warszawskiego Domu Chłopa, w Biurze Projektów "Stolica".

"Wiłam się między skałami jak zygzakowata żmija, co jakiś czas porykując silnikiem niczym zraniony bawół." ["Całe zdanie nieboszczyka"]

d2nawdz

W roku 1958 debiutowała jako prozaik na łamach czasopisma "Kultura i Życie". W 1964 wydała swoją pierwszą powieść "Klin", która została zekranizowana przez Jana Batorego pod tytułem "Lekarstwo na miłość".

Od 1970 roku zajmowała się wyłącznie twórczością literacką. Łączny nakład jej powieści w Polsce przekroczył 6 mln egzemplarzy, a w Rosji została uznana za najpoczytniejszą pisarkę zagraniczną. Jej książki tłumaczono na języki obce 107 razy.

"Jestem kryminalistką kameralną"

- Określiłabym swoje powieści jako sensacje humorystyczne. Bardziej czy mniej kryminalne, ale humorystyczne. Nie tylko w samej warstwie językowej. Humorystyczność otaczającego świata przenika do mojej prozy. To nie jest satyra, tylko prezentacja kretyństwa dziejącego się wokół nas - powiedziała pisarka w jednym z wywiadów.

d2nawdz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nawdz
Więcej tematów